Kategoriler
Tech

Windows 11 Copilot Windows 11’e gelen yapay zeka asistanı “Copilot” nasıl kullanılır?

Microsoft, Cortana’yı kaldırmasının ardından beta kullanıcılarına Copilot asistanı sundu, Windows 11 Copilot AI. Peki Windows içerisindeki yapay zeka destekli bu asistan nasıl kullanılır?

Kategoriler
Tech

Windows 11’de Dosya Gezgini yeniden başlatma Windows 11’de Dosya Gezgini’ni (explorer.exe) hızlıca yeniden başlatmanın 3 yolu.

Windows Dosya Gezgini yani Windows Explorer Logo(explorer.exe), Windows’un dosya yönetimi uygulamasıdır, Windows 11’de dosya gezgini oldukça değişti ve gelişti. Bazı gereken durumlarda Windows’un dosya gezgini uygulamasını yeniden başlatmak gerekebilir çünkü yaptığınız ilgili değişikliği bilgisayarınızı veya oturumunuzu kapatıp açmadan ancak öyle görüntüleyebilirsiniz.

Burada dosya gezgininin hızlıca restart edebileceğiniz yöntemler gösterilecektir.

Kategoriler
Tech

Yapay zekâ ile Windows etkinleştirme kodu ChatGPT ve Google Bard gibi yeni AI sohbet robotlarının Windows lisansı için gereken aktivasyon kodlarını oluşturabildiği ortaya çıktı.

ChatGPT ve BARD, Windows 10 ve 11 için aktivasyon anahtarları oluşturabiliyor. Bu keşfi Twitter kullanıcısı @immasiddtweets yaptı ve ChatGPT’ye Microsoft’un sırlarını vermesini sağladı.

Kategoriler
Tech

Microsoft Teams Windows 11’den kaldırılıyor Microsoft, almış olduğu yeni kararla birlikte Windows 11’de yerleşik olarak yüklü gelen Microsoft Teams entegrasyonunu kaldırıyor.

Windows 11’e entegre olarak gelen Microsoft Teams Sohbet, Görev Çubuğundan kaldırılıyor.

En son yayınlanan Insider derlemesi ile Chat, yani Sohbet işlevini sizler de Görev Çubuğu’ndan kaldırabilirsiniz. Teams için bile zaman zaman işe yaramayan bu özellik, geç de olsa artık kullanıcıların karşısına çıkmayacak.

Kategoriler
Tech

Windows 11 yeni Dosya Gezgini ve RGB kontrolü Windows 11’in yeni test sürümünde, yeni Dosya Gezgini ve uyumlu aksesuarların RGB aydınlatmalarının kontrol edilmesini sağlayan Dinamik Aydınlatma özelliği test edilmeye başlandı.

Microsoft resmi blog sayfasında Windows 11 test kullanıcıları için 23475 yapı numaralı önizleme sürümünü yayınladığını duyurdu. Şirket işletim sisteminde yeni Dosya Gezgini arayüzü ve RGB aydınlatma kontrolünü test etmeye başladı.

Kategoriler
Tech

Microsoft PC Yöneticisi Microsoft PC Yöneticisi/PC Manager. PC’nizi sessiz ve güvenilir bir şekilde koruyun.

Windows 10 ve 11’de kullanılabilen Microsoft’un PC Manager isimli uygulaması ile kullanıcılar, temel bilgisayar bakımını kolayca gerçekleştirebilir ve cihazlarının hızını yalnızca tek bir tıklamayla artırabilir. Bu uygulama, disk temizleme, başlangıç ​​uygulaması yönetimi, virüs taraması, Windows Update kontrolleri, işlem izleme ve depolama yönetimi gibi bir dizi özellik sunmakta.

Kategoriler
Tech

Bilgisayarda görünmez klasör oluşturmak Bu ipucunu bilmediğinize eminim, görünmez klasör yapmak.

Windows bilgisayarınızda görünmeyen bir klasör oluşturmak için yapmanız gereken 2 şey var, klasör ismi ve simgesini görünmez yapmak.

Kategoriler
Tech

Windows “Acil Yeniden Başlatma” Windows bilgisayarlarda hızlı yeniden başlatma nasıl yapılır?

Windows 10 ve 11’de bilgisayarı hızlıca kapatıp açmanın kolay bir yolu var “Acil Yeniden Başlatma / Emergency Restart”.

Kategoriler
Tech

Windows’da sürücü simgesini değiştirmek Windows 11 veya 10’da bilgisayarınızdaki Drive(Sürücü) simgenizi değiştirmenin bir yolunu arıyorsanız eğer; Kayıt Defterini değiştirerek ya da Drive Icon Changer veya My Drive Icon adlı ücretsiz aracı kullanarak bunu nasıl yapacağınızı gösterdim.

Windows 11 veya 10’da bilgisayarınızdaki Drive(Sürücü) simgenizi değiştirmenin bir yolunu arıyorsanız eğer; Kayıt Defterini değiştirerek ya da Drive Icon Changer veya My Drive Icon adlı ücretsiz aracı kullanarak bunu nasıl yapacağınızı gösterdim.

Kategoriler
Tech

Microsoft Telefon uygulamasına iPhone’u ekledi Microsoft’un Telefon uygulaması artık PC’nizden iMessage kullanmanıza izin veriyor.

Microsoft’un Telefon uygulaması Windows’a sınırlı iMessage işlevselliği getiriyor. Bir iPhone’u bir PC ile Bluetooth aracılığıyla eşleştirdikten ve iPhone’da bazı izinler verdikten sonra, kullanıcılar Telefon uygulamasında iMessage ve SMS metin mesajları gönderip alabilmekte, ancak grup sohbetleri veya fotoğraf ve video gönderme desteği henüz yok.

Kategoriler
Tech

Windows’da WiFi önceliğini değiştirmek Bulunduğunuz konumda birden fazla kablosuz WIFI bağlantısı varsa bunların bağlanma önceliğini ayarlamak hakkında.

Eğer bulunduğunuz konumda birden fazla kablosuz WIFI bağlantısı var ise ve bunların tümüne bağlanabiliyorsanız Windows bilgisayarın öncelikli olarak hangisini tercih edeceğini ve önceliğin hangi sıra ile olacağını seçebilirsiniz.

Kategoriler
Tech

Windows 11 Görev Yöneticisi nerede? Eskiden Windwos başlat çubuğunda olan görev yöneticisi nerede?

2021 Haziran ayında çıkan Windows 11’de birçok görsel değişiklikle birlikte çoğu yerde Windows 10’a göre menü değişikliği oldu.

Kategoriler
Tech

Windows için WhatsApp güncellendi Windows için WhatsApp Masaüstü uygulaması yenilendi.

WhatsApp’ın son zamanlarda birçok yeni özelliği ve geliştirmeleri oldu, Windows için WhatsApp Desktop uygulaması da güncellendi, bu güncellemede çarpıcı bir değişiklik olarak görünümün Windows 11’e çok uyumlu hale geldiğini görüyoruz.

Kategoriler
Tech

Windows Defender koruma geçmişini silmek Windows Defender Koruma Geçmişi veya yalnızca Koruma Geçmişini temizlemek için yapılabilecekler.

Microsoft, sisteminizi her türlü tehdit ve virüsten korumak ve güvenli tutmak için yerleşik bir virüsten koruma yazılımı olan Windows Defender’ı sunar.

Kategoriler
Tech

WhatsApp Desktop WhatsApp Desktop hem Windows Hem MacOS için çıktı.

WhatsApp çoklu cihaz desteği geçen yıl açıklanmıştı, bu yeni geliştirme ile WhatsApp hesabı telefonda açık değilken veya internete bağlı olmasa bile masaüstünden WhatsApp’ı kullanabilme imkanı sunuyordu. Bu özellik beta olarak birkaç aydır mevcut ve ben de kullanıyorum.