Kategoriler
Tech

Formatsız Windows 11’e geçiş

Windows 10 yüklü bir bilgisayar format atılmadan Windows 11’e geçebilir ve tersi de mümkün.

Bilgisayarınız eğer Windows 11 gereksinimlerini karşılıyorsa Windows 10 yüklü ise formata gerek kalmadan kolayca Windows 11’e geçebilir. Bunu yapmak çok basit.

Öncelikle Windows 11 için gereksinimlere dikkat etmek gerekir, bunun için en kritik nokta Windows 11’de zorunlu tutulan “TPM 2.0 ve Secure boot”. Eğer Bilgisayarınızın TPM 2.0(bios’dan görünür) açık ve destekliyor ise ayrıca Secure boot(bios üzerinden görünür ve ayarlarınız) açık ise sorunsuz/formatsız geçilebilir/yükseltilebilir, geçiş için yapılması gerekenleri aşağıya yazıyorum.

microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11 adresinden “Windows 11 Yükleme Yardımcısı” isimli aracı indirip çalıştırmanız yeterlidir, bu araçla son versiyon Windows 11 indirilir ve bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz.

Windows 11 Yükleme Yardımcısı
Windows 11 Yükleme Yardımcısı

Windows 11 Yükleme Yardımcısı

Bu yardımcı şunu yapmanızı sağlar: Windows 10 yüklü bir PC’yi Windows 11’e yükseltme.

Başlamadan önce, aşağıdaki koşulların sizin için geçerli olup olmadığını kontrol edin:
-Windows 10 lisansına sahip olmanız gerekir.
-Yükleme Yardımcısı’nı çalıştırmak için PC’nizde Windows 10 2004 sürümünün veya daha yeni bir sürümünün yüklü olması gerekir.
-Yükseltme gereksinimleri ve desteklenen özellikler için PC’nizin Windows 11 cihaz özelliklerini karşılaması gerekir. Bazı özellikler ek donanım gerektirir. Ayrıca, güncelleştirilmiş sürücüler ve donanım uyumluluğu hakkında bilgi almak için PC üreticinizin web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.
-Bilgisayarınızda Windows 11’i indirmek için 9 GB boş disk alanı olmalıdır.

Yükleme Yardımcısı’nı indirdikten sonra:
-Çalıştır seçeneğini seçin. Bu aracı çalıştırmak için yönetici olmanız gerekir.
-Araç, cihaz donanımının uyumlu olduğunu onayladıktan sonra lisans koşulları sunulur. Kabul et ve Yükle seçeneklerini seçin.
-Araç hazır olduğunda, bilgisayarınıza yükleme işlemini tamamlamak için Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.
-Windows 11’in yüklenmesi biraz zaman alabilir ve PC’niz birkaç kez yeniden başlatılır. PC’nizi kapatmadığınızdan emin olun.

Not: Windows 11 Yükleme Yardımcısı ARM tabanlı PC’lerde çalışmaz. Yalnızca x64 işlemci kullanan PC’lerde desteklenir. Windows 11’i farklı bir PC’ye yüklemek için yükleme medyasına ihtiyacınız varsa, Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma bölümüne bakın.

Windows 11 Yükleme Yardımcısı

Tüm bu işlemlerde herhangi bir ek USB sürücü vs. gerekmez sadece internet bağlantınız ve uygun bilgisayarınız olması yeterli.

Eski bilgisayarlara Windows 11 yüklemek

This PC cant run Windows 11 add registry values
This PC cant run Windows 11 add registry values

Eğer bilgisayarınız eski bir model(benimki gibi eski işlemcili) ve Windows 11’in gereksinimlerinin bazılarını karşılamıyor ise bunu atlatmak için regedit dosyasını düzenlemeniz gerekir, bunu yapmak için Google’da “Windows 11 tpm 2.0 secure boot bypass” şeklinde arayabilirsiniz veya verilerinizi yedekleyip bu videoda(Installing Windows 11 on Unsupported Hardware) gösterildiği gibi eski bilgisayarlara yüklenebilir bir Windows 11 iso medyası oluşturup onunla yükleyebilirsiniz ki bence en iyisi bu. Ek olarak “Windows 10’dan Windows 11’e Geçme (USB’siz)” başlıklı bu Türkçe video da size fikir verebilir, arkadaş güzel hazırlamış.

Bu arada Windows 11’den sonra bu işler için artık format gerekmeyecek ve bilgisayarınızı satmadan önce bunları yapmanızı(Bilgisayarınızı satmadan önce mutlaka) öneririm.

Windows 11’den Windows 10’a Dönüş?

Windows 11’den Windows 10’a dönüş yapmak istiyorsanız bunun için format şart, bu yüzden verilerinizi yedeklemeniz önemli.

Microsoft Windows 10 indirme sayfası
Microsoft Windows 10 indirme sayfası

Fakat bilgisayarınız önceden Windows 10’den Windows 11’e yükseltilmiş ise ve 10 gün geçmediyse format gerekmeksizin “Güncelleme Geçmişi > Kurtarma Seçenekleri > Geri Dön” kısmından dönebilirsiniz. Elbette Windows 10 iseo dosyanız var ise de bunu herhangi bir zaman yapmanız mümkün, Windows 10 indirme sayfası: microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Not olarak ileteyim eğer özel bir gereksiniminiz yok ise Windows 11 şahane bir işletim sistemi, özel gereksinim derken bazı gamerlar oyuncular Windows 10’da ısrar ediyor ve bunda haklı olabilirler. Oyuncu/gamer değilseniz şu an Windows 10 kullanmak çok saçma açıkçası.

Kolay gelsin.