Kategoriler
Tech

Windows 11’de Dosya Gezgini yeniden başlatma Windows 11’de Dosya Gezgini’ni (explorer.exe) hızlıca yeniden başlatmanın 3 yolu.

Windows Dosya Gezgini yani Windows Explorer Logo(explorer.exe), Windows’un dosya yönetimi uygulamasıdır, Windows 11’de dosya gezgini oldukça değişti ve gelişti. Bazı gereken durumlarda Windows’un dosya gezgini uygulamasını yeniden başlatmak gerekebilir çünkü yaptığınız ilgili değişikliği bilgisayarınızı veya oturumunuzu kapatıp açmadan ancak öyle görüntüleyebilirsiniz.

Burada dosya gezgininin hızlıca restart edebileceğiniz yöntemler gösterilecektir.

Kategoriler
Eğlence

Komut isteminde Star Wars nasıl izlenir Bilgisayarınızdaki telnet komutunu kullanarak tamamen ASCII karakterleriyle işlenmiş bir Star Wars animasyon versiyonunu nasıl izleyeceğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarınızdaki telnet komutunu kullanarak tamamen ASCII karakterleriyle işlenmiş bir Star Wars animasyon versiyonunu nasıl izleyeceğini bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Kategoriler
Tech

Neden Windows’ta bir dosyaya “CON” ismi verilmez? Windows’ta neden bir dosya/klasöre “Con” adını veremiyorsunuz Windows’un neden CON, PRN, AUX ve NUL adlı dosya ve klasörler oluşturmanıza izin vermediğini öğrenin.

❓ Windows’ta bir dosyaya “Con” adını veremeyeceğinizi biliyor muydunuz? Bilgisyarınızda Windows kullanıyorsanız, hemen şimdi deneyin. Dosya Gezgini’ne gidin -> yeni bir klasör oluşturun -> “Con” olarak adlandırın. İşe yaradı mı? Şimdi “PRN”, “AUX” veya “NUL” ile deneyin. Ne oldu? Muhtemelen aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi oldu 👇

Kategoriler
Tech

Windows PowerShell geçmişini temizlemek Windows Poweshell konsol geçmişini yönetmek hakkında.

Bir sebepten ötürü PowerShell komut geçmişinizi görmek veya temizlemek isteyebilirsiniz, bunu yapmak çok basit.

Kategoriler
Tech

Windows CMD komut geçmişi Windows PowerShel kullanarak komut geçmişini tutabilir ve bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca 3. parti bir yazılım olan Clink uygulaması ile de aynı şeyi, yapmanız mümkün.

Cmd.exe, Windows’un varsayılan Komut satırı uygulaması. Bu uygulama ile komutlar çalıştırılabiliyor ve deneyimli kullanıcılar bunu birçok iş için kullanır. Peki cmd.exe’de kullanılan komutların geçmişine nasıl ulaşılır veya kaydedilmesi sağlanır? Maalesef öyle bir şey yok ancak bunu cmd.exe yerine Windows PowerShell kullanırsanız yapabilmektesiniz, veya dilerseniz Martin Ridgers’ın yazdığı ufak, basit portable uygulaması Clink de kullanabilirsiniz.