Kategoriler
Tech

Bilgisayarda görünmez klasör oluşturmak Bu ipucunu bilmediğinize eminim, görünmez klasör yapmak.

Windows bilgisayarınızda görünmeyen bir klasör oluşturmak için yapmanız gereken 2 şey var, klasör ismi ve simgesini görünmez yapmak.

Kategoriler
Tech

Kuantum bilgisayar devrimi Kuantum bilgisayarlar sayısız sorunu çözebilir ve pek çok yeni sorun yaratabilir. Kuantum bilgisayarların geleceği etkisi; daha hızlı yapay zeka öğrenimi, daha fazla strateji denemesi, çok sayıda veriden önemli korelasyonları elde etmek.

Kuantum bilgisayarı veri üzerinde işlem yapmak için bindirme ve dolaşma gibi kuantum-mekanik fenomenin doğrudan kullanımını sağlayan teorik hesaplama sistemlerini kullanan bilgisayarlardır.

Kuantum bilgisayarı, en basit haliyle kuantum mekaniğinin bilgisayarlarda doğrudan kullanımını sağlayan teknoloji olarak tanımlanıyor. Kuantum bilgisayarın çalışma prensibi, ismini aldığı fizik teorisine dayanıyor ve maddenin belirsizlik ilkesinden ötürü maddenin hem parçacık hem de tanecik gibi davranmasıyla açıklanıyor.

Kategoriler
Tech

Windows’da WiFi önceliğini değiştirmek Bulunduğunuz konumda birden fazla kablosuz WIFI bağlantısı varsa bunların bağlanma önceliğini ayarlamak hakkında.

Eğer bulunduğunuz konumda birden fazla kablosuz WIFI bağlantısı var ise ve bunların tümüne bağlanabiliyorsanız Windows bilgisayarın öncelikli olarak hangisini tercih edeceğini ve önceliğin hangi sıra ile olacağını seçebilirsiniz.

Kategoriler
Tech

Youtuberlar için en iyi laptop seçimleri YouTuber’lar için en iyi dizüstü bilgisayarları seçtik.

YouTuber’lar için en iyi dizüstü bilgisayarı mı arıyorsunuz? Doğru yere geldiniz!

YouTube videolarını düzenlemek veya genel video düzenlemek için mükemmel bir dizüstü bilgisayar edinmek, uzun süredir verdiğiniz en iyi karar olabilir. Size rekabet avantajı sağlayacak ve nişinizdeki diğer vlogger`lardan bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yazıda, Youtuberlar için en iyi video düzenleme laptopunu inceliyoruz. İyi işlemciler, bol miktarda depolama alanı ve geniş ekranlara sahip diğer bazı harika dizüstü bilgisayarları paylaştık.

Kategoriler
Tech

Windows 10 için Windows 11 başlat menüsü Windows 11 başlat menüsünü Windows 10 üzerinde kullanmak.

Yeni Windows 11’in başlat çubuğu/menüsü çok hoş, ben beğendim. Geçen gün kullandığım Windows laptopu Windows 11’e yükseltmek istedim ancak bazı sorunlar olduğu için geri Windows 10’a döndüm ve sanıyorum en az 1 yıl daha Windows 11’e geçmek benim için mantıklı olmayacak.

Kategoriler
Tech

MacBook Pro 2021 Apple yeni MacBook Pro’larda eski portlara yer verdi ve laptop çok güçlü.

Apple Ekim 2021 itibariyle çıkardığı yeni MacBook Pro modellerine önceki modellere göre birçok yenilik getirdi, en dikkat çekenleri inceleyip özet geçeceğim ve üzerinde birkaç yorumum olacak.

Kategoriler
Tech

Luna Display Luna Display ile Mac veya iPad’inizi kablosuz ikinci bir ekrana dönüştürün.

Bu son zamanlarda gördüğüm en güzel teknoloji ürünü oldu, evet yazılımla yani bazı uygulamalar ile Mac laptopun ekranını iPad’a yansıtmak mümkündü ancak hiç keyifli değildi.

Kategoriler
Tech

Rainmeter, masaüstü kişiselleştirme aracı Windows için Rainmeter masaüstü kişiselleştirme aracını öneririm.

Rainmeter, Windows için gelişmiş bir masaüstü kişiselleştirme aracı, ücretsiz ve açık kaynak olan program bilgisayara herhangi bir yük getirmeden; saat, tarih, hava durumu, hafıza ve işlemci bilgileri, RSS haber, çalan müzik bilgileri, programlar için hızlı başlangıç menüleri gibi birçok özelliği dilediğiniz tema ile masaüstünüze ekleyebileceğiniz harika bir program.

Kategoriler
Tech

macOS için Rectangle uygulaması Özellikle Windows’dan Mac’e geçiş yapmışsanız pencere yönetimi için Rectangle kullanmak isteyebilirsiniz.

Windows’un pencereleri sağ/sola yapıştırması, düzenlemesi ve birkaç değişik fonksyion gerçekten hoş, Windows bilgisayardan bir Apple bilgisayara geçiş yaptığınızda bunun eksikliğiniz hissedersiniz çünkü macOS işletim sisteminde varsayılan olarak bu tür bir pencere yöneticisi yok.

Kategoriler
Tech

Neden Windows’ta bir dosyaya “CON” ismi verilmez? Windows’ta neden bir dosya/klasöre "CON" adını veremiyorsunuz Windows’un neden CON, PRN, AUX ve NUL adlı dosya ve klasörler oluşturmanıza izin vermediğini öğrenin.

❓ Windows’ta bir dosyaya “Con” adını veremeyeceğinizi biliyor muydunuz? Bilgisyarınızda Windows kullanıyorsanız, hemen şimdi deneyin. Dosya Gezgini’ne gidin -> yeni bir klasör oluşturun -> “Con” olarak adlandırın. İşe yaradı mı? Şimdi “PRN”, “AUX” veya “NUL” ile deneyin. Ne oldu? Muhtemelen aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi oldu 👇

Kategoriler
Tech

MacOS’de disk clonlama Apple’ın MacOS sisiteminde(OS X) diskleri birebir kopyalamak(klonlamak) çok kolay.

Windows için disk kopyalamada kesinlikle Acronis çok başarılı ve bir USB bellek üzerine Acronis Bootable koyup bilgisayarınızı o şekilde başlattığınızda muhteşem hatasız ve hızlı çalışıyor.

Ancak MacOS için asla Windows’da olduğu gibi Acronis ve benzeri programları kullanmayız ve zaman kaybetmeyin, zira başarılı olamayacaksınızdır. Yapmanız gerekenleri buraya yazıyorum.

Kategoriler
Tech

Fare tuşlarının işlevlerini değiştirmek X-Button Mouse Control programı ile Windows’a bağlı farenizin buton işlevlerini değiştirebilirsiniz.

Daha önce SharpKeys isimli programla klavye tuşlarının işlevlerini değiştirebileceğimizi görmüştük, X-Button Mouse Control isimli programla da faremizin düğmelerinin işlevlerini değiştirebiliriz.

Kategoriler
Tech

Yeni iMac rengarenk Apple Event 20 Nisan 2021’de tanıtılan yeni iMac; 7 farklı renk seçeneği ile güçlü, zarif ve renkli.

Dün(20 Nisan) Türkiye saati ile 20:00’de Apple Park’ta CEO Tim Cook’un konuşmasıyla başlayan ve online olarak yapılan Apple Etkinliğinde(Apple Event) Apple yeni cihazlarını tanıttı, bunlardan biri de yeni 24inc ekran boyutuna sahip olan All In One olarak isimlendirilen türde olan bilgisayarıydı.

Kategoriler
Genel

Wallpaper/Duvar kağıdı koleksiyonum Birkaç beğendiğim masaüstü duvar kağıdını arşivledim, belki hoşunuza giden olursa siz de kullanabilirsiniz.

Dual Monitör çalışmaya başladğımdan beri Dual Secreen Wallpaper kullanıyorum, Yani 1920*1080 standart yerine 2x 3840*1080 iyi oluyor, iki ekranı da kaplıyor ve bütün şekilde görünüyor. Tavsiye ederim.

Kategoriler
Kodlama

Harvard’dan ücretsiz kurslar Programcı olmak ister misiniz? öyleyse neden en iyisinden öğrenmiyorsunuz? 🚀 Harvard Üniversitesinden Programlamayı ÜCRETSİZ Öğrenin.

Hepimizin bildiği gibi Harvard, en prestijli üniversitelerden biridir. Bu Bilgisayar Bilimine Giriş dersi, ünlü David J Malan, Doug Lloyd ve Brian Yu tarafından verilmektedir. O mükemmel bir profesör ve bu kursu hazırlamakta mükemmel bir iş çıkarıyor. Eğitim/kurslardan sonra başarılı olduğunuz taktirde sertifika alabiliyorsunuz, evet bir Harvard sertifikanız olabilir.