Kategoriler
Tech

Windows 10 ve 11’de Bing aramalarını Google’a yönlendirmek

MSEdgeRedirect ile Windows 10 ve Windows 11’de Bing aramaları artık Google’a yönlendirilebilir.

Bu makalede, Edge Deflector’ın yerine geçen MSEdgeRedirect uygulamasının yeni sürümünü inceliyoruz. Bu sürüm, bazı harika yeni özellikler içeriyor ve şimdi Bing aramalarını Google’a yönlendirmeyi mümkün kılıyor.

Microsoft’un işletim sistemi Windows’da(10 veya 11) başlat menüsünde bir arama yapıldığında tarayıcıda Bing arama motoru varsayılan olarak açılıyor, aslında bu AB yasalarına göre yasaklandı fakat biz AB üyesi ülkeler içerisinde olmadığımız için Microsoft şu an bize hem Bing hem de Edge uygulamasını zorunlu kullandırıyor ve bunu değiştirme imkanı da sunmuyor.

Bunu değiştirmek için yani Windows içerisinde yapacağımız aramaları Bing dışında örneğin Google yapabilmek için çok basit bir yöntem var, bu yöntem “MSEdgeRedirect” isimli(eski adı Edge Deflector) uygulama, bu uygulamayı bilgisayarınıza yüklediğiniz çıkan seçenekleri seçip Bing aramasından kurtulma imkanınız var, ayrıca Edge’den kurtulmak için de daha önce yazdığım “Microsoft Edge kaldırmak” makaleden faydalanabilirsiniz.

Aslında teknik olarak uygulamanın yaptığı şey Windows içerisine kutulu gelen ve değiştirilemeyen “microsoft-edge:” protokolünü değiştirmek hepsi bu, bunu programsız da yapmanız mümkün ancak gerçekten uzun iş, eğer programı yüklemeden yapmak istiyorsanız aklınızda bulunsun yapılması gereken microsoft-edge: protokolünün varsayılan uygulamasını değiştirmek. .

MSEdgeRedirect nasıl çalışıyor?

MSEdgeRedirect uygulaması, Microsoft Edge’in komut satırı argümanlarını filtreleyerek ve bunları varsayılan tarayıcınıza aktararak çalışıyor. Bu sayede arka plan işlemlerine müdahale etmeden ve sistem dengesini bozmadan Windows üzerinden yani başlat menüsü gibi yerlerden yaptığınız web aramalarını yönlendirebiliyor.

Yeni sürümün özellikleri:

  • Bing aramalarını Google’a yönlendirme: Bu özellik sayesinde, Microsoft Edge’de bir arama yaptığınızda sonuçlar Google’da açılacak.
  • Windows News, Search, Widgets, Weather ve daha fazlasını varsayılan tarayıcınıza yönlendirme: Bu özellik, Edge’nin entegre hizmetlerini de varsayılan tarayıcınızda kullanmanızı sağlar.
  • Otomatik başlatma: Uygulamayı başlangıçta otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Yeniden yazma özellikleri: Bu özellik, belirli aramaları yeniden yazarak sizi doğrudan istediğiniz yere yönlendirebilir. Örneğin, bir Bing arama URL’sini Google arama URL’sine dönüştürebilir.

Sonuç ve özet:

MSEdgeRedirect, güvenli ve kullanışlı bir uyrgulama, Bing aramalarını Google’a yönlendirmek isteyen Windows 10 ve Windows 11 kullanıcıları için bu uygulama biçilmiş kaftan, hiçbir sistem kaynağı yemiyor.

Bu uygulama sadece Edge ile açılmaya çalışan URL bağlantıları varsayılan tarayıcınıza ve eğer seçti iseniz seçtiğiniz arama motorlarına yönlendirir, diğer uygulamalara etkisi yoktur, gereksinim duyulmasının nedeni Microsoft’un Bing ve Edge’yi zorunlu kılmasıdır. Uygulama ücretsizdir ve lisansı github.com/rcmaehl/MSEdgeRedirect/blob/main/LICENSE adresindedir.

Uygulama sadece Edge bağlantılarını ve Windows üzerinden yapılana Bing aramalarını yönlendirmek değil, seçtiğiniz taktirde aynı zamanda Windows’un zorunlu kıldığı Hava Durumu, Discover, Haberler gibi uygulamaları da yönlendirebilir ayrıca Copilot, Bing Chat ve Windows Store bağlantılarını da devre dışı bırakabilir.

Kurulumdan sonra test etmek için tarayıcınıza veya Windows + R tuşu ile çalıştırdan “microsoft-edge:https://google.com” şeklinde yazıp enter yapın varsayılan tarayıcınızla(Edge dışında Chrome veya Firefox) açılıyorsa işlem tamamdır. Bu arada varsayılan tarayıcınızı değiştirmek için Windows / Ayarlar / Uygulamalar / Varsayılan Uygulamalar kısmından Microsoft Edge seçeneğini bulun basın, orada htm, html, http, https seçeneklerini tıklayıp Chrome/Firefox veya bilgisayarınızda varsayılan ne kullanıyorsanız o uygulamayı seçin, diğer seçenekleri de değiştirebildiğinizi değiştirebilirsiniz. AB vatandaşı iseniz bunlara hiç gerek yok zira Edge kullanmak zorunda değilsiniz, AB üyesi bir ülkede yaşamıyorsanız burada anlattığım yöntemleri yapabilirsiniz.

Programın ekran görüntüleri:

MSEdgeRedirect ekran görüntüsü image 1
Yükleme ekranı, burada bizim Active Mode seçmemiz en iyisi.
MSEdgeRedirect ekran görüntüsü image 2
Seçenekleri uygulamanın ayarlarından istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Sistem gereksinimleri:

Minimum RequirementsRecommended
OSWindows 8.1Latest Windows 11 Build
CPU32-bit Single Core64-bit Dual Core or Higher
RAM (Memory)40MB Free100MB Free
Disk (Storage)5MB Free100MB Free
System Requirements

Programın indirmek için:

Programı Github üzerinden son versiyonu seçerek indirebilirsiniz: github.com/rcmaehl/MSEdgeRedirect/releases

2023 Aralık son güncellenen sürüm: MSEdgeRedirect.exe 1.08 MB Dec 31, 2023.