Kategoriler
Tech

Windows 10 ve 11’e ücretsiz geçiş artık yok

Microsoft kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu Windows 10 ve 11 yükseltmelerini resmen sonlandırdı. Windows 7/8 anahtarları artık yeni Windows’larda kullanılamayacak.

Windows 10 ve 11’e ücretsiz geçiş resmen sonlandırıldı. Bugüne kadar bilgisayarında lisanslı olarak Windows 7/8 kullananlar Windows 10 ve 11’e, ücretsiz yükseltebiliyordu, bu artık yok.

Microsoft’un kullanıcılara ücretsiz olarak sunduğu Windows 10 ve 11 yükseltmeleri resmen sona erdi. Windows 7 ve 8 anahtarları artık kullanılamayacak.

Microsoft, uzun bir süredir mevcut işletim sisteminizi ücretsiz olarak bir üst sürüme yükseltme politikasını izliyordu. Bu süreç Windows 11’ e kadar devam etti. Windows 11 piyasaya sürülüp kullanıla bilir bir hale geldiğinde donanım gereksinimleri yüksek olduğu için son kullanıcının beklentilerini karşılamakta zorlandı. Öyle ki Windows 7 ve Windows 10’un halen kullanılma oranları çok yüksek. Bu aşamada çeşitli platformlarda Windows 12’nin gelmekte olduğunun bilgilerini almaktayız. Bu geçiş aşamalarında birçok şirketin zorlandığını hatta bunu kapsamlı bir proje haline getirdiğini biliyorum.

Microsoft bu kafa karışıklığını ortadan kaldırarak Windows 10 veya Windows 11’e ücretsiz olarak yükseltme yapmasına olanak tanıyan Windows 7 ve Windows 8 anahtarlarını geçersiz kıldı. Bu da demek ki Windows 7 ve 8 anahtarları, yeni sürümlerde çalışmayacak.

Microsoft geçmiş işletim sistemlerinden Windows 10 veya 11’ e yükseltme yapılamayacağına yönelik haberler ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında paylaşılmıştı. Aslında bu yaklaşan sürecin ilk ayak sesleriydi ve çok zaman geçmeden Microsoft, The Verge ile olan bir söyleşide Windows 7 anahtarlarının tamamen engellendiğini doğruladı.

Dolayısıyla kullanıcılar artık eski Windows 7 ve 8 anahtarlarında “Geçerli bir dijital lisansınız veya ürün anahtarınız olmadığı için bu cihazda Windows’u etkinleştiremiyoruz.” uyarısı ile karşılaşacaklar. Ancak işletim sisteminizi geçmiş dönemlerde Windows 7 veya 8’den Windows 11’e yükselttiyseniz ya da bu eski anahtarlardan birini kullandıysanız etkinleştirme durumunuzun değişmeyeceğini ve sizin bundan etkilenmeyeceğini de belirtelim.

Windows 11 won’t activate Windows 7 keys anymore. Screenshot by Tom Warren / The Verge
Windows 11 won’t activate Windows 7 keys anymore. Image by Tom Warren / The Verge

The Verge editörü Tom birkaç Windows 7 lisans anahtarını temiz bir Windows 11 (22H2) yüklemesinde test etti ve işletim sistemini yüklemek için anahtarları kullanabildi fakat etkinleştiremedi. Windows 11’de bir Windows 7 anahtarını etkinleştirmeye çalıştığınızda hata mesajı şöyle: “Geçerli bir dijital lisansınız veya ürün anahtarınız olmadığı için bu cihazda Windows’u etkinleştiremiyoruz.”

Kaynak: theverge.com/2023/10/11/23913107/microsoft-windows-11-block-windows-7-8-keys-upgrade-activation

Özet

Özetlemek gerekirse; Windows 10’dan 11’e ücretsiz geçişler etkilenmiyor devam ediyor, sadece eski(7/8) lisans anahtarı ile ücretsiz geçişi kapattılar, yani eski Windows lisans anahtarı sahibi olanlar bu lisanları Windows 10 ve 11’de etkinleştiremeyecek. Bu arada Windows 10’dan 11’e bilgisayarınıza format atmadan geçiş yapmanız (buraya tıklayıp okuyabilirsiniz1) mümkün.

Windows 11 nasıl yüklenir – Windows 11 ücretsiz olarak nasıl indirilir, yüklenir ve yükseltilir.
Yapay zekâ ile Windows etkinleştirme kodu – ChatGPT ve Google Bard gibi yeni AI sohbet robotlarının Windows lisansı için gereken aktivasyon kodlarını oluşturabildiği ortaya çıktı.
Online Windows 11 deneyimlemek – React JS ile yapılmış bir siteden online olarak Windows 11 arayüzünün kullanmak.
  1. Formatsız Windows 11’e geçiş
    ↩︎