Kategoriler
Tech

Windows 11’de Dosya Gezgini yeniden başlatma

Windows 11’de Dosya Gezgini’ni (explorer.exe) hızlıca yeniden başlatmanın 3 yolu.

Windows Dosya Gezgini yani Windows Explorer Logo(explorer.exe), Windows’un dosya yönetimi uygulamasıdır, Windows 11’de dosya gezgini oldukça değişti ve gelişti. Bazı gereken durumlarda Windows’un dosya gezgini uygulamasını yeniden başlatmak gerekebilir çünkü yaptığınız ilgili değişikliği bilgisayarınızı veya oturumunuzu kapatıp açmadan ancak öyle görüntüleyebilirsiniz.

Burada dosya gezgininin hızlıca restart edebileceğiniz yöntemler gösterilecektir.

Windows 11’de Dosya Gezgini’ni (explorer.exe) yeniden başlatma

Yöntem 1: Komut istemini kullanma

Komut istemi(CMD veya PowerShell), Windows 11’de dosya gezginini yeniden başlatmanın ve sonlandırmanın en hızlı ve en kolay yoludur. Dosya gezginini yeniden başlatmadan önce kapatmanız gerekeceğini belirtmekte fayda var.

 1. İlk olarak, komut istemini açın; başlat menüsünde cmd’yi arayarak veya Windows+R’ye basarak açabilirsiniz, çalıştır iletişim kutusuna cmd yazıp Enter’a basmanız yeterli.
 2. Şimdi aşağıdaki komutu çalıştırın komutu kopyalayıp yapıştırabilir ve çalıştırmak için enter tuşuna basabilirsiniz
taskkill /f /im explorer.exe
 1. Komutu çalıştırır çalıştırmaz, Windows 11’de dosya gezginini sonlandırır; yeniden başlatmak için, komut istemine aşağıdaki komutu kopyalayıp yapıştırın ve enter tuşuna basın.
start explorer.exe
 1. Şimdi, ikinci komutu her çalıştırdığınızda, dosya gezgini yeniden başlatılacak ve her şey daha önce yaptığı gibi bir cazibe gibi çalışmaya başlayacak.

Not: Dosya gezginini sonlandırdığınızda, Windows+I ve Windows+R gibi bazı kısayollar çalışmayı durduracak ve görev çubuğu, başlat menüsü ve masaüstü kaybolacaktır. Ama merak etmeyin; ikinci komutu yani start explorer dediğinizde, dosya gezginini yeniden başlattığınızda hepsi tekrar geri döner.

Yöntem 2: Görev Çubuğunu Kullanma

Komut istemi yöntemi işinize yaramazsa veya komutu çalıştırırken sorun yaşarsanız(belki erişiminiz yoktur) görev çubuğu yaklaşımını kullanabilirsiniz. Dosya gezginini yeniden başlatmak için görev çubuğunu ve en temel tekniği kullanacağız.

 1. Başlamak için, Windows’ta görev yöneticisini açmanız gerekecek. Başlat düğmesine sağ tıklayıp ardından görev yöneticisine tıklayarak Görev Yöneticisi’ni Windows’ta açabilir veya CTRL+SHIFT+ESC klavye kısayoluna basarak da açabilirsiniz.
 2. Şimdi İşlemler sekmesine gidin ve Windows Gezgini’ni bulun
 3. Windows Gezgini’ni bulur bulmaz, üzerine sağ tıklayın ve şimdi beliren menüden Yeniden Başlat’a tıklayın.
 4. Hepsi bu kadar.

Bazı nadir durumlarda, dosya gezginini otomatik olarak yeniden başlatamaz. Bu durumda, Windows gezginini manuel olarak yeniden başlatmanız gerekecektir. Windows 11 Explorer’ı manuel olarak yeniden başlatmak için görev yöneticisini açın, yeni’ye tıklayın (sol üst köşede görünür) ve ardından Yeni görevi çalıştır’a tıklayın; şimdi explorer.exe’e girin ve enter tuşuna basın.

Yöntem 3: Masaüstü Bağlam menüsünü kullanma

Windows’ta dosya gezginini yeniden başlatmak için birinci ve ikinci yöntemleri önersem de, yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramadıysa, Masaüstü içerik menüsünü kullanarak yeniden başlatmanız gerekecektir. Masaüstü içerik menüsünü kullanarak Windows 11 Explorer’ı nasıl yeniden başlatabileceğimizi görelim.

 1. İlk olarak, zip dosyasını bu Google sürücü bağlantısından indirin ve PC’nize kaydedin.
 2. Şimdi zip dosyasını çıkarın ve iki kayıt defteri dosyası bulacaksınız: Yeniden başlatma gezgini içerik menüsünü ekleyin ve Yeniden başlatma gezgini bağlam menüsünü kaldırın.
 3. Şimdi ilk dosyaya çift tıklayın, yani Add restart explorer içerik menüsü ve diyalog kutusunu açacaktır; şimdi Çalıştır’a tıklayın.
 4. Şimdi, UAC diyaloğu göründüğünde Evet düğmesine tıklayın ve istediği tüm izinlere izin verdiğinizden emin olun. Sonunda bir onay alacaksınız.
 5. Şimdi masaüstüne gidin ve sağ tıklayın, ardından Daha fazla seçenek göster’e tıklayın, ardından Gezgini Yeniden Başlat’a ve ardından Gezgini Yeniden Başlat’a tıklayın.
 6. Gezgini yeniden başlat düğmesine tıkladığınız anda, Windows’ta Dosya Yöneticisini başarıyla yeniden başlatır.

Kolay gelsin.