Kategoriler
Tech

Windows Tanrı modu

Windows’da sistem fonksiyonlarına hızlı erişim: Tanrı Modu (God Mode) nasıl çalışır, Windows 10 ve 11’de GodMode nasıl etkinleştirilir?

“Tanrı Modu / God Mode” olarak adlandırılan bu özellik Windows sistem ayarlarına erişimi kolaylaştırır ve dolayısıyla çok daha kullanıcı dostudur. Hatta bu akıllı araç başka işlevler ve ekstralar da ekliyor. Windows 10 ve 11’de GodMode nasıl etkinleştirilir?

Nasıl Çalışır?

Çok sayıda üst düzey ve alt kategoriye sahip olan Windows Denetim Masası oldukça karmaşık ve kafa karıştırıcıdır. Belirli bir işleve ulaşmak için birden fazla fare tıklaması gerekebilir. Eğer kazara yanlış bir yola saparsanız, bu daha da uzun sürer. Windows 10 ve 11’in yerel Tanrı Modu/God Mode, 250’den fazla Denetim Masası ayarını bir listede net bir şekilde görüntüleyerek masaüstündeki merkezi bir bağlantı aracılığıyla erişimi basitleştirir ve hızlandırır.

Genişletilmiş Tanrı Modu aracı, kontrol panelini daha da kullanıcı dostu hale getirir. Ayrı bir program penceresi gibi ek işlevler sağlar, en son ve en sık erişilen işlevleri gösterir ve düzenli olarak kullanılan ayarların kaydedilmesine olanak tanır. Araç ayrıca yönetim konsolu ayarlarına erişim sağlar ve diğer sistem işlevlerini bir menüde bir araya getirir.

Windows 10 ve 11’de Tanrı Modunu Etkinleştirme

İki seçeneğiniz var: God Mode’u masaüstünüze manuel olarak yükleyebilir ya da Extended God Mode aracını kullanabilirsiniz.

Windows’u daha iyi hale getirmenin birçok yolu var, ancak Windows 10 ve 11’deki en gelişmiş gizli özelliklerden biri “Tanrı Modu” olarak adlandırılan bir özelliktir. Tanrı Modu, Windows Vista’nın 2007’de piyasaya sürülmesinden beri var olan uzun bir geçmişe sahip. Bu modda, Windows Denetim Masası’nın tamamını bir listeye toplayan özel bir klasör oluşturabilirsiniz.

GodMode.{ED7BA470-8E54-464E-825C-99712043E01C}
GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}.

Tanrı Modunu Etkinleştirmek için 4 adım:

  1. Dosya Gezgini’ni açın.
  2. Yeni bir klasör oluşturmak için Ctrl + Shift + N tuşlarına basın.
  3. Klasörün adını aşağıdaki şekilde değiştirin: GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}.
  4. Enter tuşuna basın.

Klasörün simgesi, aşağıda gösterildiği gibi bir Denetim Masası simgesine dönüşebilir. Bazen ise varsayılan klasör simgesine geri döner. Tanrı Modunu açmak için bu simgeye çift tıklayın. Alternatif olarak, simgeye sağ tıklayıp “Aç”ı seçebilirsiniz. Bu, Tanrı Modunu Dosya Gezgini’ndeki “Hızlı Erişim” menüsüne sabitlemenizi de sağlar.

Tanrı Modunu Kullanma:

Tanrı Modu klasörü açıldığında, kategorilere göre düzenlenmiş ve alfabetik sırayla sıralanmış 200’den fazla Windows aracı ve ayarını içeren bir liste göreceksiniz. Bir araca veya ayara erişmek için çift tıklayın veya sağ tıklayıp “Aç”ı seçin.

Dikkat:

Tanrı Modu’nun adı sizi yanıltmasın. Bu mod, Windows’a herhangi bir tehlikeli veya güçlü yetenek kazandırmaz. Yalnızca bir dizi ayarı tek bir kullanışlı yerde düzenler.

Tanrı Modunu Kaldırma:

Eğer Tanrı Modu’na ihtiyacınız kalmazsa, klasörü silerek kaldırabilirsiniz.

Ek Bilgiler:

  • Tanrı Modu, Windows 10 ve 11’in tüm sürümlerinde çalışır.
  • Tanrı Modu’nu kullanarak, Denetim Masası’nda bulunmayan bazı gizli ayarlara da erişebilirsiniz.

Umarım bu bilgiler yardımcı olmuştur!

Kaynaklar:

Bilgisayarda görünmez klasör oluşturmak – Bu ipucunu bilmediğinize eminim, görünmez klasör yapmak.
Neden Windows’ta bir dosyaya “CON” ismi verilmez? – Windows’ta neden bir dosya/klasöre “Con” adını veremiyorsunuz Windows’un neden CON, PRN, AUX ve NUL adlı dosya ve klasörler oluşturmanıza izin vermediğini öğrenin.
Windows’da sürücü simgesini değiştirmek – Windows 11/10’da bilgisayarınızdaki Drive(Sürücü) simgelerini değiştirmek.