Kategoriler
Genel

Dünyanın en eski insan ayak izi bulundu Dünyanın en eski insan ayak izleri keşfedildi, bilim insanları bilinen en eski Homo sapiens yani modern insana ait 150.000 yıl öncesine ait ayak izlerini Güney Afrika'da tespit etti.

Bilim adamları bilinen en eski Homo sapiens ayak izlerini belirlediler. Güney Afrika’da bulunan izler 150.000 yıl öncesine tarihleniyor.

Kategoriler
Genel

Geçmişin ilginç reklam dünyası 19/20. yüzyıl eski reklamlar arşivi.

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında reklamcılık, niş bir sanat biçiminden büyük bir endüstriye dönüştü. Şirketler, ürünlerini pazarlamak için yoğun bir şekilde yatırım yapmaya başladı ve birçok sanatçı, basılı dergiler için marka reklamları oluşturarak kazançlarını artırdı.

Kategoriler
Genel

Film Mirasım KTB Kültür ve Turizm Bakanlığı, film arşivi sitesi filmmirasim.ktb.gov.tr

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan arşivdeki filmleri dijital ortama aktarmakta ve restore ederek filmmirasim.ktb.gov.tr yayınlamaya başladı.

Kategoriler
Düşünce

Est modus in rebus Romalı şair Horace’a atfedilen ve ölçülülüğe atıf yapan Latince söz, "her şeyin bir sınırı vardır".

Romalı şair Horace'a atfedilen ve ölçülülüğe atıf yapan Latince söz, "her şeyin bir sınırı vardır".

Sefiller, Victor Hugo içerisinde geçer.

Kategoriler
Genel

Ons Amsterdam 1949 yılından beri Amsterdam’da yayımlanan bir dergi, Ons Amsterdam.

1949 yılından beri Amsterdam’da yayımlanan bir dergi, Ons Amsterdam.

Kategoriler
Düşünce

Sümerlerde kadın mı? Muazzez İlmiye Çığ anlatıyor: Sümerlerde kadın.

Sümerler, Hititler vs. semavi dinlerden öncesi tarih çok ilgimi çekiyor, sizin de çekmeli. Çünkü bu evren, bu dünya, bu bilim, teknoloji ve bu tüm bu insanlığın birikimi dün başlamadı, tarihler boyu insanlar yaşadı, üretti ve emin olun 10bin yıl önceki insanın yaptığı çoğu şeyi sizler belki bilmiyor olsanız da hâlâ kullanıyorsunuz. İlgili iseniz Türk sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hocanın videolarını eğer okumayı seven biriyseniz isminin geçtiği kitapları okumanızı tavsiye ederim.

Kategoriler
Genel

Tarihten ünlü karakterler bugün neye benzerdi? Tarihten ünlü karakterler bugün neye benzerdi: Royalty Now.

Becca isimli tarihe meraklı sanatçının kurduğu Royalty Now isimli girişimde “tarihsel karakterler günümüzde yaşasaydı nasıl görünürdü” sorusuna cevaplar veriyor.

Kategoriler
Genel

Yaşamış en zengin insan Özgür Demirtaş’ın bir videosundan öğrendiğime göre yaşamış en zengin insan 14’üncü yüzyılda yaşayan I. Musa(Mansa Kankan Musa)

Dünyada yaşamış en zengin insan kimdi, nerede yaşadı, mal varlığı nereden geliyordu, başına ne gibi maceralar geldi, sonra o mal varlığına ne oldu?