Kategoriler
Genel

İlber Ortaylı’nın tavsiye ettiği kitaplar Tarih profesörü İlber Ortaylı’nın herkesin okuması gerektiğini ifade ettiği 10 tarih kitabı tavsiyesi ve fazlası.

İlber Ortaylı’dan 10 tarih kitabı tavsiyesi! Prof. Dr. İlber Ortaylı gençlere sık sık kitap tavsiyelerinde bulunuyor. Tarih profesörü olan Ortaylı bu kez tarih özelinde kitap önerilerini sıraladı. İşte İlber Ortaylı’nın herkesin okuması gerektiğini ifade ettiği 10 tarih kitabı tavsiyesi…

Kategoriler
Düşünce

Est modus in rebus Romalı şair Horace’a atfedilen ve ölçülülüğe atıf yapan Latince söz, "her şeyin bir sınırı vardır".

Romalı şair Horace’a atfedilen ve ölçülülüğe atıf yapan Latince söz, "her şeyin bir sınırı vardır".

Sefiller, Victor Hugo içerisinde geçer.

Kategoriler
Kodlama

Kullanışlı 18 Python kodu Kodlama sürecinizi hızlandıracak tek satırlık 18 Python kod parçacığı.

Kodlama sürecinizi hızlandıracak tek satırlık 18 Python kod parçacığı(one-liner code).

Lütfen bu satırları herhangi bir canlı projede veya herhangi bir üretim tabanlı kodda kullanmayın. Makale, bazı programların/kod bloklarının tek satırda değiştirildiğini görmek, denemek için sadece eğlence ve bilgi amaçlıdır. Eğitim, bilgi ve yani başlayanlar içindir.

Dikkat!
Kategoriler
Kodlama

You Don’t Know JS Yet (kitap serisi) JavaScript için iyi bir kitap; You Don’t Know JS Yet (book series) - 2nd Edition

Web programlamaya giriş için ilk öğrenmek isteyebileceğiniz ve öğrendiğinizde hemen işe koyulabileceğiniz bir dil JavaScript.

Kategoriler
Genel

Bir Masalda İki Kral Olmaz Kitap tavsiyesi. Sacit Aslan’ı yeni kitabı; Bir masalda iki kral olmaz.

Kitap tavsiye edeceğim.

Sacit Aslan’ın kitabı Türkiye’in yakın tarihinden gerçek hikayeler içeriyor, ben bu tür kitapları sevmekle birlikte Sacit abinin hastasıyım bu yüzden de değil aslında kitap gerçekten iyi bir kitap bu yüzden alıp okuyun derim.

Kategoriler
Eğlence

Jean Jullien modern toplum üzerine çizimler Fransız illüstratör Jean Jullien’den modern dünya üzerine, içerisinde kendinizi de bulabileceğiniz harika 20 çizim.

Ünlü Fransız illüstratör/Yazar, Çizer Jean Jullien, en sevdiği ve resmettiği konulardan biri olan modern hayat, teknoloji, telefon, sosyal medya bağımlılığı üzerine ironileri içeren 20 adet çizim.

Kategoriler
Düşünce

Demokrasi nedir? Demokrasi sandık/seçim değildir.

Bu yazıyı yazma nedenim ülkemizde yaşayan Romalıların çoğunlukla demokrasinin seçim/sandık olduğunun sanılması ve buna canımın sıkıldığı içindir. Bana göre günümüzde insanların daha fazla demokrasi istemesindeki tek neden mutlu yaşamak ve mutlu olmaktır, demokrasi sayesinde özgürlük elde ederek, yaşam tarzı veya inançlarını özgürce yaşamak, fikirlerini ifade edebilmek gibi gibi. Ekonomi ile ilgisi yoktur. Yani dünyanın en büyük ekonomisi olan ülke neden dünyanın en demokratik veya en mutlu ülkesi değil? Klişe değil gerçek; -mutluluk parayla satın alınmaz- evet, parayla; uçak bileti alırsın taşınırsın ve başka ülekenin vatandaşı olursun çözersin(Ortadoğulu zenginlerin çok sık yaptığı gibi) bu da gerçek.

Kategoriler
Genel

Dünya Bisiklet Günü Aydan Çelik’in #DünyaBisikletGünü için yazdığı yazıyı okuyun.

Evet bugün Dünya Bisiklet Günü ve aynı zamanda dünyanın bir yerlerinde 55 yıl önce dünyadan ayrılan Nâzım Hikmet anılmakta.

Kategoriler
Kodlama

Ücretsiz programlama kitapları Kodlama dilleri üzerine ücretsiz okunabilecek kitaplar, sözlükler ve eğitimler.

GitHub’ı kim akıl etti ve hayata geçirdiyse Allah razı olsun demek gerekir zira hemen her programlama konusunda ücretsiz kaynakları barındırmakta ve teknolojinin gelişmesine bu denli katkı sunan çok fazla şey yok. Bizimkiler sağ sola farklı şekillerde beton dökmeyi bırakıp bu tür işlere odaklansa sanırım patates soğan dağıtmak zorunda kalmazlardı ayrıca vs. vs. Uzatmayalım, ülke son açıklamalarla(TÜİK(istatitistika zaytung)) %7 büyümüş, büyüyen şeyin ne olduğunu cebinizdeki paranın miktarı ve satın alma gücünü kıyaslayarak karar verirsiniz o hesaplamayı size bırakıyorum(ayrıca tüm ceplerinize bakın belki 128 milyar dolar bulursunuz).

Kategoriler
Genel

Dünya Kitap Günü Dünya Kitap Günü kutlu olsun!

Dünya Kitap Günü(Uluslararası Kitap Günü/Dünya Kitabı ve Telif Hakkı Günü), Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından kuma, yayınlama ve telif hakkını teşvik etmek amacıyla düzenlenen yıllık bir etkinlik. İlkj olarak 23 Nisan 1995 yılında kutlanmıştır ve o günden bu güne uluslararası düzeyde tüm dünyada kutlanmaya devam ediyor.

Kategoriler
Genel

Kitap okuyarak para kazanmak Kitap okuma yarışmasına katılarak 5.000 TL’ye kadar para kazanabilirsiniz.

Herkitaptan1 Tutam isimli Youtube kanalının sahibi hanımdan öğrendiğime göre Eyüp Belediyesinin düzenlediği kitap okuma yarışmasında derece alanlar çeşitli hediyeler kazanabiliyorlar ve yarışma Mayıs ayı içerisinde yapılacak hâlâ vakit var.

Kategoriler
Genel

Belirsizliği Yönetmek — Yeni Çağın Yetkinlikleri Netaş n-telligent institute tarafından yayınlanan -Belirsizliği Yönetmek: Yeni Çağın Yetkinlikleri- isimli kitap okumaya değer.

Netaş n-telligent institute tarafından yayınlanan -Belirsizliği Yönetmek: Yeni Çağın Yetkinlikleri- isimli kitap okumaya değer.

Kategoriler
Genel

İlk 20 Saat: İstediğiniz şeyi hızlıca öğrenmenin en etkili yolları Josh Kaufman kitabı; İlk 20 Saat: İstediğiniz şeyi hızlıca öğrenmenin en etkili yolları

Josh Kaufman tarafından yazılmış olan “İlk 20 Saat: İstediğiniz şeyi hızlıca öğrenmenin en etkili yolları” isimli kitabı okuma listeme koydum. Sizlere de öneririm.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript sözlüğü Marijn Haverbeke tarafından yazılmış olan -Eloquent JavaScript- isimli JavaScript sözlük kitabı.

Javascript öğrenmek isteyenler için önemli bir ücretsiz kaynak daha, Marijn Haverbeke’in hazırlamış olduğu bu kitap JavaScript’e yeni başlayanlar için harika bir kaynak.

Kategoriler
Kodlama

Ücretsiz JavaScript kaynakları JavaScript öğrenmek için ücretsiz, kitaplar, web siteleri, kurslar, YouTube kanalları ve GitHub depoları.

JavaScript öğrenmekte ne kadar başarılısınız? Çok interaktif bir şekilde yeniden öğrenmek ister misiniz? İşte son blog yazım size şunları içerecek bazı ücretsiz kaynaklar vereceğim: