Kategoriler
Genel

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme Google haritalarda

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme adlı eserinde anlattığı yolculuk Google Maps’e eklendi.

Evliya Çelebi’nin gezip gördüğü yerler bir kullanıcı(Mustafa Basaran @aganippeful) tarafından Google Maps’e “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” ismiyle bir özel harita oluşturularak işlendi. Ünlü seyyahın ikonik yolculuğu artık dijital ortamda adım adım takip edilebiliyor.

Evliya Çelebi’nin Seyahatleri Google Maps’e İşaretlendi

Evliya Çelebi’nin Seyahatnâme adlı eserinde anlattığı yolculuk Google Maps’e eklendi. Seyyahın ziyaret ettiği mekânlar Google’ın Haritalar servisinde tek tek sıralanırken mekânların açıklamalarına Seyahatnâme’den tadımlık bilgiler de eklendi.

Sosyal medyada geniş yankı bulan çalışmanın FSMVÜ’nün projesinden bağımsız yürütüldüğü belirtilirken Başaran çalışmayı tek başına gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Evliya Çelebi’nin anlatımıyla gezdiği şehirleri görselleştirmek amacıyla hazırlandığı” belirtilen harita, meraklıları için dijital bir kılavuz işlevi görüyor.

Osmanlı gezgini Evliya Çelebi, 1630’dan 1681’e dek Avrupa, Batı Asya ve Mısır toprakları dahil geniş bir coğrafyayı gezmişti. Haziran 2013’te UNESCO Dünya Belleği Listesi’ne dahil edilen Seyahatnâme, ilk defa 1848 yılında Kahire’de basılmıştı.

Bu harita Evliya Çelebi’nin anlatımıyla gezdiği şehirleri görselleştirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Haritaya bu linkten ulaşabilirsiniz.