Kategoriler
Genel

Atatürk Adana gezisi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana gezisi. (19 Kasım 1937)

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılındaki Adana gezisinin renklendirilmiş görüntüleri.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana ve Mersin Gezileri. (19 Kasım 1937) [4K Renkli]

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana ve Mersin Gezileri (19 Kasım 1937). Video için 📽️: https://youtu.be/gzCGvMWR3ZQ


Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana ve Mersin Gezileri. (19 Kasım 1937) [4K Renkli]

Mustafa Kemal Atatürk’ün Adana Gezisi. (19 Kasım 1937):

Bütün Adana halkı Ata’sını görmek için seferber olmuştu. İstasyondaki vagondan şehrin öbür ucuna kadar karşılıklı bekleyen halk saat 11.40’da en büyük arzularına kavuştu.

Mustafa Kemal Atatürk trenden indikten sonra kendisini karşılamaya gelen Vali Hadi Baysal, Belediye Reisi Turhan Cemal Beriker ve Kumandanın ellerini sıktı. Daha sonra yanında bulunan Başvekil Celal Bayar, Dâhiliye Vekili Şükrü Kaya, Nafia Vekili Ali Çetinkaya ile birlikte şehir meydanına gelerek burada, askeri, izcileri, Adanalıları selamladıktan sonra otomobiline binerek Atatürk Parkını ziyaret etti.

Atatürk parktan çıkacağı sırada Adana Kız Lisesi öğrencilerinden Meliha Yurtman ve Sabahat Türkmen isimli Hataylı iki kız öğrenci ellerinde buketlerle yanına yaklaşmış ve Meliha Yurtman ismindeki kız şu veciz nutku söylemiştir:

“Yaratıcı! Kurtarıcı, Ulu Önder!
Bugün hürmetle ellerinizi öpen yarının kahraman Türk erlerinin anneleri olacak Türk Hatay kızlarıdır. Türk âlemine yarattığınız sonsuz büyük varlıklara ilâve ettiğiniz Türk Hatay istiklâli, millî tarihimizin ebedî ölmez eserlerinizin yanında daima ufak bir misal teşkil edecektir. Bugün Hataylılar, yüce Atalarına sonsuz bağlılıklarını, minnettarlıklarını,
şükranlarını sunar, ellerinizden öperler.”

Meliha Yurtman ismindeki kız nutkunu okuduktan sonra Atatürk’ün elini öpmüştür. Görüntülerde bu anları görebilirsiniz…

Mustafa Kemal Atatürk, halkın “Yaşa” , “Sağ ol” , “Var ol” başımızdan hiç ayrılma sesleri içerisinde parktan ayrılırken biraz ileride bulunan Adana Kız Sanat Enstitüsünü ziyaret etti.

Mustafa Kemal Atatürk, Enstitüde dinlendikten sonra müdire hanımdan okulun kadrosu, programı hakkında bilgi alarak öğrencilerin ikramlarını kabul etti. Enstitünün dersliklerini gezerek, moda dersine katıldı. Moda öğretmeni Nimet Beller’in sınıfında öğrencilerin yaptıkları işler hakkında konuştu ve öğrencilerle sohbet etti.

Mustafa Kemal Atatürk, Enstitüden ayrıldıktan sonra şehri gezdi. Saat 13.35’de toplarla selam eşliğinde alkış ve gözyaşları arasında Mersin’e hareket etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin Gezisi. (19 Kasım 1937) :

Bir Doğu Anadolu gezisinden sonra Atatürk,
19 Kasım 1937 Günü öğleden sonra Beyaz Trenle, Adana’dan Mersin’e gelmiştir. Beraberinde Başbakan Celal Bayar, İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya, manevi kızı Sabiha Gökçen ve bazı milletvekilleri vardı.

Vali Konağını ziyaret ederek inşaatı henüz bitmemiş konağın ve parkın planları ile kentin imar planını incelemiştir. Portakal bahçelerine de kente gelişlerinde uğramayı ihmal etmeyen Atatürk, bu defaki Mersin ziyaretinde.

Mersin Belediye Başkanı Mithat Toroğlu ile incelemelerde bulunmuştur. Bahçe gezisinden sonra gara gelen Atatürk, Vali Rüknettin Nasuhioğlu’na, konağı düzenlenmesini her sene nisan ayını Mersin’de geçireceğini söylemiştir.

00:00 Atatürk Adana’da, 01:35 Atatürk Mersin’de.

Video Yapım ve Renklendirme: Ali Taner Tümer

Kronik Doküman, https://www.youtube.com/watch?v=gzCGvMWR3ZQ

Aziz hatırasına saygıyla.