Kategoriler
Genel

Jacinda Ardern istifa etti Jacinda Ardern: Yeni Zelanda Başbakanı gelecek ay görevi bırakacağını açıkladı.

2017 yılından beri Yeni Zelanda’nın başbakanı olan 42 yaşındaki Jacinda Ardern önümüzdeki seçimlere katılmayacağını ve istifa edeceğini açıkladı. Bu çok demokratik bir hareket ve ülkelerinin demokratik anlayışını ortaya koyuyor. Bizim gibi doğu ülkelerinde gelenler ölene kadar aynı yerde kalmak isterler maalesef gerçek bu. Almanya Şansolyesi Angela Merkel de benzer şekilde görevi bırakmıştı. Bu batılılar parti ve devlet görevlerini olduu gibi bırakıp normal hayatlarına devam edebiliyorlar, ne güzel bir şey, bizde ise resmen imparatorluk gibi düşünüyorlar yönetimi, kadın 42 yaşında görevi bırakıp hayatına devam edebilirken bizimkiler 70 yaşını geçmesine rağmen devam edebiliyorlar onlar koltuklara sevdalılar, koltuksuz hiçler.

Kategoriler
Düşünce

Sümerlerde kadın mı? Muazzez İlmiye Çığ anlatıyor: Sümerlerde kadın.

Sümerler, Hititler vs. semavi dinlerden öncesi tarih çok ilgimi çekiyor, sizin de çekmeli. Çünkü bu evren, bu dünya, bu bilim, teknoloji ve bu tüm bu insanlığın birikimi dün başlamadı, tarihler boyu insanlar yaşadı, üretti ve emin olun 10bin yıl önceki insanın yaptığı çoğu şeyi sizler belki bilmiyor olsanız da hâlâ kullanıyorsunuz. İlgili iseniz Türk sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hocanın videolarını eğer okumayı seven biriyseniz isminin geçtiği kitapları okumanızı tavsiye ederim.

Kategoriler
Genel

Angela Merkel Ne mutlu ahlaklı insanları seçebilen uygar toplumlara.

16 yıl önce 2+1 evde oturuyordu, şimdi de aynı evde oturuyor, kendine yazlık kışlık vs. herhangi bir saray yaptırmadı, gemicikler, yatlar vs. almadı. 1 ay sonra görevi bırakacak olan Angela Merkel giderken ülkesinde; kişi başı 30.000$ olan milli geliri 47.000$’a çıkarttı. Kendisi değil ama halkı zenginleşti.

Kategoriler
Düşünce

İngiliz kadınlar, Türk kadınından daha mı değersiz? Bu fotoğraf eşit ücret için 1968’de eylem yapan kadınların yürüyüşünde çekilmiş. 1970’te de haklarına kavuşmuşlar.

Bu görsel, bundan yaklaşık 60 yıl önce 1960'lı yıllarda İngilterede kadınların yaptığı eylemin fotoğrafı.

Fotoğrafta önemli olan şey ülke olarak -klasmanımız-, en sağdaki "kanada, turkey, norway, usa, holland, filand" yazılı pankart dikkat çekici.

Kategoriler
Düşünce

Farkhunda Malikzada Farkhunda Malikzada. Üniversite(ilahiyat) mezunu, camide çalışan bir öğretmen adayı, 27 yaşında gencecik bir kadın, Afganistan’da 19 mart 2015’de muska satıcısına itiraz ettiği için ‘kur’an yaktı’ iftirasıyla linç edilerek öldürüldü, çatıdan atıldı, taşa tutuldu, ölü bedeni araçlarla çiğnendi ve yakıldı.

Malumunuz ülkemiz AB'nin Ortadoğu ile arasındaki tek bariyer, geçiş ülkesi, duvar ve Ortadoğu'da ağır aksak da olsa tek laik, demokratik ülke olarak ekonomik durumlar hasebiyle, batıdaki insanlar rahat etsin diye ülkemizin yöneticilerinin karşılığında aldığı fonlar ile içimize giren sözde geçici Suriyeli ve Afganlar gündemimizde.

Kategoriler
Tech

Kadınlardan 16 harika teknoloji blogu Kadınlar tarafından yazılan 16 harika teknoloji blogu.

Teknik makaleleri okumak, teknoloji kavramlarını anlamanın en iyi yollarından biridir çünkü bu, yazarların bakış açısının, kişiliğinin ve gerçek dünya analojilerinin bir çeşidinin birleşimidir.

Dünyanın her yerinden teknoloji alanında çalışan kadınlar tarafından yazılan 16 teknoloji bloguna değineceğim. Benim gibi teknoloji sever biriyseniz ve 2021’de daha fazla teknik makale okumak istiyorsanız bu blogları kesinlikle takip etmelisiniz.

Kategoriler
Genel

Dünyanın en ünlü 10 kadın CEO’su Heineken’den YouTube’a ve hatta IBM’e kadar işte dünyanın en yetenekli kadın CEO’larından bazıları.

2019 Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerden sadece 33 tanesinin kadın CEO’ları var. Kadın CEO’ların sayısı artıyor ve umarız gelecekte Türkiye’de de çok daha fazla kadının büyük işler yürüttüğünü görürüz.

Kategoriler
Genel

100 rol model kadın yönetici listesinde 3 Türk var 100 rol model kadın yönetici arasında Türkiye’den 3 isim. The HERoes Top 100 Role Model Women Executives listesi bu yıl Türkiye’den 3 ismi ağırlıyor.

İş dünyasında cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesi ve çeşitliliğin artırılması adına sorumluluk alan kadın yöneticilerin onurlandırıldığı, Yahoo Finance desteğiyle hayata geçirilen The HERoes Women Role Model Executives listesinde bu yıl yer alan 100 kadın açıklandı.