Kategoriler
Genel

Macar fotoğraf arşivinden 1800’lü yılların İstanbul’u

Macaristan Széchényi Milli Kütüphanesi’nin arşivinden 1800’lü yıllarda çekilmiş ve muhtemelen daha önce görmediğiniz İstanbul fotoğrafları.

Macaristan Széchényi Milli Kütüphanesi’nde 100 senelik halka açık olan fotoğraf arşivinde bulunan(internette olması daha yeni elbette), 1823-1886 yılları arasında Pascal Sébah tarafından çekilmiş İstanbul fotoğraflarını daha önce görmemiş olabilirsiniz, ben de görmemiştim.

İnternetin nimetlerinden faydalanıp bu tarihi arşivi de görelim. Galeride İstanbul’un hemen hemen tüm tarihi yerlerin 1823 ile 1886 yılları arasında yani Osmanlı döneminde çekilen fotoğrafları var, bu orijinal fotoğraflar; Galata kulesi, Sultanahmet ve Ayasofya, Dikilitaş, Beyazıt Kulesi, Tekfur Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi gibi tarihi yerlerin yanı sıra Tophane, Eminönü, Boğaz ve Haliç manzara görüntülerini içeriyor.

Bu fotoğraflar orijinal, bir müze olduğu için fotoğrafların orijinalliği ile oynamamışlar ancak fotoğrafların bu dijital hallerini alıp yapay zeka yardımı ile gerçek görüntüler yaratılabilir, muhtemelen kolay yapılabilir diye düşünüyorum ama vakit ayırmak lazım, hatta bir örnek görmek için tıklayın.

Renklendirilmiş bir örnek.
Renklendirilmiş bir örnek.

Macar arşivlerinden yeni çıkan, İstanbul’un daha önce görülmemiş yüksek çözünürlüklü fotoğrafları – 1800’ler.

Fotoğrafların orijinal büyük halleri ve ne zaman çekildiği, nerede çekildiği gibi detaylı bilgiler için üzerlerine tıklayıp web sitesine gidebilirsiniz.

Kaynak:

📸 Pascal Sébah (1823-1886)
🏛️: Macaristan Széchényi Milli Kütüphanesi
🔗: https://fototer.oszk.hu/kereso#kapcsolat=.Constantinople-album

Sitede daha eski tarihli eklemiş olduğum tarihi fotoğraflara da bakabilirsiniz:

Renklendirilmiş 1.Dünya Savaşı fotoğrafları
Hollywood ünlülerinin nadir görülmüş fotoğrafları
Tarihin en unutulmaz haber fotoğrafları