Kategoriler
Kodlama

Turhost bot engelleme modülü Turhost kullanıyorsanız buna bir bakmanız iyi olur.

Turhost Türkiye’deki en kaliteli hosting firmalarının başında geliyor, benim uzun yıllardır deneyimlerime göre her açıdan çok iyi hizmet vermektedirler. Paylaşımlı hosting paketleri WordPress için tam anlamıyla harika.

Kategoriler
Kodlama

GoDaddy 84 bin TL indirim olayı GoDaddy yanlış bir fiyatlandırma ile 5 yılık VPS Windows sunucuları 1.400TL’ye verdi.

Olayı ilk Azmi Mengü’nün tweet’inden gördüm. Ardından merak edip baktım ve herhalde kapamışlardır deyip umudu kestiğim noktada hata yaptığımı ve en üst seviye VPS Windows’da olduğu cevabı geldi, bunun üzerine gerçekten de normalde 100bin liradan fazla olan üst seviye bir VPS sunucuyu 1.400TL’ye alabildiğimi gördüm.

Aldım.

Kategoriler
Kodlama

SHTML(Server Side Includes) içerisinde PHP kodu çalıştırmak .shtml, .stm, .shtm(SSI) dosyalarında PHP kodu çalıştırmak için bir yöntem.

Server Side Includes(SSI) yani Linux sunucularda varsayılan olarak .shtml, .stm, .shtm olarak çalışabilen, temelde HTML ile aynı fakat kendine özgü sunucu taraflı kodları da çalıştıran dosya içerisinde PHP kodlarını çalıştırmak aslında çok kolay, bunun için herhangi bir sunucu ayarı veya .htaccess düzenlemesi gerekmez ki önermiyorum da.

Kategoriler
Kodlama

Github ile ücretsiz barındırma Basit statik, kişisel web siteleriniz için hosting ücreti ödemenize gerek yok, Github ile bedava.

Bir web sitesi için gerekli olan en temel şey barındırma/hostingdir. İster veri tabanı olan, dinamik ve çok fazla sayfası olsun ister statik ve tek sayfa olsun mutlaka bir hosting ihtiyacınız vardır. Bu noktada eğer site basit ve statik ise Github Pages kullanarak ücret ödemeye gerek kalmadan 100% bedava kullanabildiğinizi bilmelisiniz.

Kategoriler
Kodlama

GoDaddy paylaşımlı hostinglerde PHP 8 kullanılabilir GoDaddy hosting kullanıyorsanız Cpanel’den PHP versiyonunuzu PHP 8’e yükseltebilirsiniz.

PHP’nin son sürümü olan PHP 8 güncellemesi GoDaddy paylaşımlı hosting paketlerinde kullanılabilir hale geldi, eğer uygulamanız/web siteniz uygun ise yükseltebilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

Bir URL’e 404 atamak (.htaccess) Bir url’in 404 vermesini sağlamak hakkında. Bunu htaccess ile yapabiliyoruz.

Htaccess bilindiği gibi linux sistemli sunucularda web sitelerinde apache ayarlarının yapıldığı veya atandığı bir dosya. Çok severiz kendisini ve aslında bir web sitesinin tutarlı ve performanslı çalışması için kesinlikle uzman birinin elinden geçmesi şart.

Kategoriler
Kodlama

Web developer için ücretsiz şeyler Ücretsiz web development kaynakları toplu bir listesi.

Aslında daha önce ücretsiz birçok farklı kaynak sunduğum yazılarım oldu, burada hepsini toparlayıp bir araya getirmiş olacağım.

Kategoriler
Kodlama

Web sitenizin güvenliğini test edin (Ücretsiz) Web sitenizin güvenlik açıklarını ve kötü amaçlı yazılımları taramak için ücretsiz 11 online araç

Web sitenizi, blogunuzu güvenlik açıkları, kötü amaçlı yazılımlar, truva atları, virüsler ve çevrimiçi tehditlere karşı tarayın!

Web sitenizin güvenlik açıklarını ve kötü amaçlı yazılım barındırıyor mu, güvenlik kara listelerine girmiş mi veya bu tür kaynakları içeriyor mu gibi durumları test edebileceğiniz, 11 iyi ve özel olarak seçtiğim, ücretsiz kullanabileceğiniz araçları aşağıda listeledim.

Kategoriler
Tech

Kişisel web sitesi için Hosting seçimi Kişisel web sitenizi kuracaksınız ve hangi hosting paketini seçeceğiniz konusunda kararsız kaldınız, konuya açıklık getirelim.

Kişisel bir web sitesi kurmak için ilk başta bir alan adı(domain) ve bir hosting ihityacınız vardır, domaini aldınız ancak hosting konusunda takıldıysanız bu konuya açıklık getirelim.

Kategoriler
Tech

GoDaddy için ücretsiz SSL GoDaddy paylaşımlı hostingler otomatik ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti Let’s Encrypt manuel olarak nasıl eklenir ve yenilenir?

GoDaddy paylaşımlı hostingler ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti olan Let’s Encrypt otomatik olarak kurulamıyor, bu yüzden 90 gün ücretsiz olan bu sertifika her 90 günde manuel olarak yenilenmesi gerekiyor. Burada bunun nasıl yapıldığı göstereceğim.

Kategoriler
Tech

Web sitenizin ip adresi temiz mi? Çoğunlukla paylaşımlı hosting kullanıyoruz ve hostingimizin ip adresi başka siteler yüzünden spam listelerine girmiş olabilir.

Bir web sitesinin ip adresinin temiz olup olmadığını yani spam listelerine girip girmediğini kontrol etmek için VirusTotal sitesini kullanabiliriz.