Kategoriler
Tech

GoDaddy için ücretsiz SSL

GoDaddy paylaşımlı hostingler otomatik ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti Let’s Encrypt manuel olarak nasıl eklenir ve yenilenir?

GoDaddy paylaşımlı hostingler ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti olan Let’s Encrypt otomatik olarak kurulamıyor, bu yüzden 90 gün ücretsiz olan bu sertifika her 90 günde manuel olarak yenilenmesi gerekiyor. Burada bunun nasıl yapıldığı göstereceğim.

Let’s Encrypt

Let’s Encrypt web sunucuların HTTP yerine HTTPS kullanılmasını yaygınlaştırmak üzere SSL/TLS sertifikaların ücretsiz olarak üretilmesi ve dağıtılması amacıyla kurulmuştur. Sektörün önde gelen şirketleri bu servise sponsor olarak devamlılığını sağlamaktadır. Let’s Encrypt servisi Şubat 2019 itibariyle günde yaklaşık 1 milyon adet DV sertifika üretmektedir. Bu hacimdeki bir üretimi süreci otomize etmeden yapmak anlaşılacağı üzere mümkün değildir. Neyse ki Let’s Encrypt, sertifikaları tamamiyle otomize bir şekilde yapmaktadır.

Ücretsiz SSL’i oluşturmak

SSL 3 farklı kod bloğundan oluşuyor, Sertifika: (CRT), Özel Anahtar (KEY) ve Sertifika Kuruluşu Paketi: (CABUNDLE). Bunları alan adınıza özel oluşturmak için SSL Certificate Generator veya herhangi bir https://www.google.com/search?q=ssl+certificate+generator kullanabilirsiniz ben daha çok zerossl.com kullanıyorum gayet iyi sertifika sonlanmadan önce yenilemek için uyarı gönderiyor.

GoDaddy hostinge SSL yüklemek

Videoda da göreceğiniz gibi öncelikle GoDaddy hesabınıza giriş yapın ve sırasıyla; Ürünlerim->Web Hosting kısmına gidin, bu ekrandan Cpanel Yöneticisine girin. Buradan sitenizin dosyalarını görüntüleyin, ana dizine “/.well-known/acme-challenge/” şeklinde 2 klasör oluşturun(klasör isminin başında . olduğu için gizli dosyaların görünür halde olması gerekiyor). acme-challenge klasörü içerisine 2 adet doğrulama dosyası yükleyeceksiniz, bu dosyaları size SSL Certificate Generator vermiş olması gerekiyor.

Doğrulama bittikten sonra SSL Certificate Generator’den aldığınız SSL kodlarını Cpanel’den “SSL/TLS” sayfasından domaininizi seçerek doldurun. Hepsi bu kadar.

Videoyu izlerseniz yazdığım tüm adımları göreceksiniz:

Kaynaklar:

https://letsencrypt.org/

https://www.udemy.com/course/fix-googles-new-not-secure-warning-with-lets-encrypt/

https://medium.com/@gokhansengun/lets-encrypt-nedir-ve-nas%C4%B1l-%C3%A7al%C4%B1%C5%9F%C4%B1r-2269d0d0bf61

https://eksisozluk.com/lets-encrypt–4700792

https://freessl.org/

https://www.fiverr.com/mdstech/install-free-lifetime-ssl-on-godaddy-hosting

https://www.cloudflare.com/ssl/