Kategoriler
SEO

Google Domains’de yeni alan adları Google Domains hakkında ve yeni alan adı uzantıları.

Google’ın alan adı kayıt servisi olan Google Domains’de neredeyse dünya üzerindeki tüm alan adı uzantıları(TLD) mevcut. Google Domains’e aralarında .dad‘in de olduğu sıra dışı 8 yeni alan adları eklendi.

Kategoriler
Genel

Yeni Domain Uzantıları Nelerdir, Nasıl Seçilir? Bir üst düzey alan (TLD) veya bir domain uzantısı, bir URL’nin son kısmıdır. Örneğin, www.google.com’daki .com, bir alan adı uzantısıdır. Yaygın üst düzey alan adları arasında; .com, .net., .edu. ve .org bulunur. Fakat son birkaç yılda, seçeneklerin kapsamını .me, .store. ve .yoga gibi çeşitli uzantıları içerecek şekilde genişleten yeni alan adı uzantıları ortaya çıkmıştır.

Bir üst düzey alan (TLD) veya bir domain uzantısı, bir URL’nin son kısmıdır. Örneğin, www.google.com’daki .com, bir alan adı uzantısıdır. Yaygın üst düzey alan adları arasında; .com, .net., .edu. ve .org bulunur. Fakat son birkaç yılda, seçeneklerin kapsamını .me, .store. ve .yoga gibi çeşitli uzantıları içerecek şekilde genişleten yeni alan adı uzantıları ortaya çıkmıştır.

Kategoriler
SEO

Google Domains artık beta değil Google Domains betadan çıktı. %30 indirimi kaçırmayın.

2015 yılında beta olarak kullanıma sunulan Google Domains artık beta değil. Google’ın hizmet anlayışıyla gerçekten basit, kullanıcı dostu ve hemen hemen her özelliği ücretsiz olan Google Domains beta’dan çıkışını çeşitli indirimlerle duyurdu.

Kategoriler
Genel

Ücretsiz alan adı/domain almak Nasıl bedava domain alınır?

Arkadaşlar öncelikle bir şeyin ücretsiz olması demek bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz ve bu yüzden karşılığında bir şey talep edemeyeceğiniz anlamına gelir bu yüzden ciddi ve önemli projeleriniz için bedava şeyleri kullanmamanızı öneririm.

Burada ücretsiz alan adı/domain alabileceğimiz birkaç siteyi tanıtacağım.

Kategoriler
Tech

Domain süresi dolunca ne olur? Domain süresi dolunca başkası kapabilir ama "hemen" değil. Başkasına kaptırmamak için 25 gününüz var.

Domain/Alan Adı süresi dolunca standartlara göre ilk 25 gün domainin kayıt ettirildiği firma size uyarı gönderir ve bu süre içerisinde domaini sizden başka kimse alamaz. domaininiz sizin ve/veya işletmenizin dijital kimliğidir ve onu başkasına kaptırmanız itibarınızı zedeleyebilir bu yüzden gelecek bildirimi erkenden görmeniz önemli.

Kategoriler
SEO

Alan adının SEO etkisi John Mueller yayınladığı son videoda; alan adınıda anahtar kelimenin geçmesinin SEO etkisi olmadığını söyledi.

John Mueller’den, aslında gerçek bir SEO uzmanlarının bildiği ama genellikle alan adı seçerken anahtar kelimenin örneğin “tesisat.com” gibi -tesisat- aramasında herhangi SEO performansı sağlamayacağını açıklayan bir video.

Kategoriler
SEO

Alan adı bulmak için araçlar Firmanız veya kendiniz için telaffuzu kolay SEO uyumlu en iyi alan adını seçmek için kullanabileceğiniz online araçları listeledik.

2020 yılı itibariyle dünyada 366 milyon alan adı kayıtlı(kaynak), her hafta on binlerce yeni alan adı tescillenirken aynı zamanda her hafta bir o kadar alan adı boşa düşüyor.