Kategoriler
Tech

DNS nedir nasıl çalışır?

DNS’in nasıl çalıştığını eğlenceli ve renkli bir şekilde açıklaması. DNS nasıl çalışır? DNS nedir? Nasıl çalıştığını adım adım öğrenin.

Uzman olmayan kişiler için DNS’in ne olduğu ve nasıl çalıştığı konusu pek net değil, DNSimple şirketi bu konuya odaklanarak herkesin anlayabileceği şekilde bir çizgi roman ve video hazırlamış.

cover copy

DNS nasıl çalışır? DNS nedir? Nasıl çalıştığını adım adım öğrenin. Webcomic ile tarayıcınıza bir web sitesi adresi yazdığınızda bilgisayarları ve IP adreslerini bir araya getiren alan adı sisteminin (DNS) ne olduğunu öğrenin.

Çizgi raman, e-kitap okumaya başlamak için https://howdns.works adresini ziyaret edebilirsiniz Türkçe dil seçeneği mevcut, Video da Youtube’da ve aşağıya ekledim.

Keyfini çıkarın!

What is DNS? How a DNS Server (Domain Name System) works? Learn about How DNS Works with our video!

Video Bölümler:

  • 00:00 Alan adı sistemi IP adreslerini ve anlayabileceğimiz kelimeleri bir araya getirir.
  • 00:17 Çözümleyicilerin tek bir görevi vardır: kök sunucuyu bulmak.
  • 00:39 TLD, doğru ad sunucusunu bulmanıza yardımcı olur.
  • 00:54 ns1.dnsimple.com doğru IP adresini iletir.
  • 01:06 Çözümleyici, verilen IP adresini tarayıcıya iletir.
  • 01:11 Başardık!
  • 01:15 DNSimple sizin için burada.

DNS nedir? DNS’in nasıl çalıştığına dair eğlenceli ve renkli bir açıklama hazırladık. Bilgisayarların ve diğer cihazların IP adreslerini kullanarak nasıl iletişim kurduğunu hiç merak ettiniz mi? DNS Nasıl Çalışır’da, tarayıcınıza bir URL yazdığınızda neler olduğunu göstermek için Çözümleyiciden Kök sunucuya ve tarayıcıya geri dönüyoruz, yetkili ad, etki alanı sunucusu, ad sunucusu gibi tüm zor kavramları ve DNS ile ilgili her şeyi açıklıyoruz. İyi eğlenceler!

howdns.works

Bu arada DNSimple gayet güzel bir hizmet, ihtiyaç duyuyorsanız ben tavsiye ederim.

Bir web sitesinin tüm DNS kayıtlarını görmek – Bir web sitesinin tüm DNS kayıtlarını incelemek için Google’da “dns checker” şeklinde bir arama yaparak çıkan web sitelerinden birini kullanabilirsiniz.