Kategoriler
Kodlama

Turhost bot engelleme modülü

Turhost kullanıyorsanız buna bir bakmanız iyi olur.

Turhost Türkiye’deki en kaliteli hosting firmalarının başında geliyor, benim uzun yıllardır deneyimlerime göre her açıdan çok iyi hizmet vermektedirler. Paylaşımlı hosting paketleri WordPress için tam anlamıyla harika.

Geçenlerde bir projenin Turhost’daki Cpanel’ine girdim ve göz gezdirirken “Turhost Bot Engelleme Modülü” diye yeni bir şey gördüm, içerisine girip baktığımda Google/Bing harici diğer Yandex, Bing, Ahrefs, PetalBot gibi botların engelli olarak ayarlı olduğunu gördüm. Varsayılan olarak tüm botlar engelliymiş.

Çoğu hizmet alan bunu muhtemelen bilmiyordur ve botlar sitelerinde engellidir diye düşünüyorum. Ben de hemen Turhost’da bulunan diğer projelere de baktım hepsi benzer şekilde aynı engelleme bulunmakta.

Aslında bu Google engelli olmadıkça pek sorun çıkartacak bir şey değil gibi duruyor ama diğer ülkelerden trafik alan uluslararası siteler için kötü bir durum zira Asya, Rusya gibi farklı bölgelerde Google kadar fazla kullanılan başka arama motorları var. Ayrıca SEO toolları(Aherefs, Majestic) kullanıyorsanız da bu siteler için taranmaması anlamına geliyor.

Cloudflare kullandığımız için bu şeye ihtiyaç olmadığından tüm tikleri kaldırıp etkisiz hale getirdim zira Cloudflare zaten kendisi yeterince savunma yapıyor.

Turhost’un konu ile ilgili sayfasından daha fazla bilgi alınabilir: https://destek.turhost.com/yandex-bot-nasil-engellenir/

Bu arada Yandexbot gerçekten aptal bir baş belası, sunucuya aşırı yük oluşturduğu bir gerçek bu yüzden bazı projelerde Turhost’un Bot Engelleme Modülü çok faydalı olacaktır ki yetkililer de öyle düşünerek bu özelliği eklemiş. Bana sorulduğunda her zaman Turhost’u tavsiye ediyorum.

Bilgi olsun diye arşivime eklemek istedim, kolay gelsin.