Kategoriler
Kodlama

GoDaddy 84 bin TL indirim olayı

GoDaddy yanlış bir fiyatlandırma ile 5 yılık VPS Windows sunucuları 1.400TL’ye verdi.

Olayı ilk Azmi Mengü’nün tweet’inden gördüm. Ardından merak edip baktım ve herhalde kapamışlardır deyip umudu kestiğim noktada hata yaptığımı ve en üst seviye VPS Windows’da olduğu cevabı geldi, bunun üzerine gerçekten de normalde 100bin liradan fazla olan üst seviye bir VPS sunucuyu 1.400TL’ye alabildiğimi gördüm.

Aldım.

Hikayenin devamı aslında Twitter’da yayınladım.

Aldıktan sonra makineyi kurma aşamasında tahmin ettiğim gibi benim gibi duyan birçok kişinin aşırı yüklenmesi sonucu Avrupa sunucusunun kurulum yapmadığını gördüm ve bir çakallık yaparak Godaddy pro hesabına geçiş sağlayarak hub.godaddy.com adresinden sunucumu ayarladım ve kurdum v elbette bunu Amerika üzerinden hesabıma giriş yaparak yaptım, satın alma sonrası konumum ve para birimim usa/dolar idi.

Bir süre eğlendim makineyle, Windows serverlarla uzun zamandır ilgilenmemiştim. PHP, Mysql, WordPRess vs. kurdum test ettim, kendi VPN serverımı da kurdum bir gün süreyle takıldım.

Olay akşam saatlerinde R10’a yansıdı ve işler ciddileşti zira insanlar bu hatadan dolayı oluşan çok büyük indirimden faydalanmak için 10’ar 20’şer almaya başladı.

Sonuç olarak müdahale geldi ve bu siparişleri iptal etmeye başladılar ancak benim makinem kuruluydu ve iptal edemezlerdi, fakat aldığım bilgiler “ay sonunda 5 yıllık olarak satın almış olduğunuz sunucuya yeni fatura çıkartılır ve iptal edilir” şeklinde olduğu için eğlenceyi yarıda bırakıp iptal ettim ve para iadesini aldım.

Açıkçası ilginç bir deneyimdi, insanlar marketlerde yağ için kuyruk oluşturan kişiler gibi oldu biraz.

Hikayenin tamamını R10’dan ve tweetlerden takip edebilirsiniz. Ek olarak @roportajadam’da zannedersem Adana uzay çalışmaları server ihtiyacını karşılamak adına bir girişimdi bulundu ancak sonra vazgeçti 😂

güncelleme son durum:

İyi eğlenceler.