Kategoriler
Kodlama

Github ile ücretsiz barındırma

Basit statik, kişisel web siteleriniz için hosting ücreti ödemenize gerek yok, Github ile bedava.

Bir web sitesi için gerekli olan en temel şey barındırma/hostingdir. İster veri tabanı olan, dinamik ve çok fazla sayfası olsun ister statik ve tek sayfa olsun mutlaka bir hosting ihtiyacınız vardır. Bu noktada eğer site basit ve statik ise Github Pages kullanarak ücret ödemeye gerek kalmadan 100% bedava kullanabildiğinizi bilmelisiniz.

Özellikle öğrenciler ve kendi projelerini geliştiren tüm arkadaşlar bu imkandan faydalanmalı diye düşünüyorum.

Github Pages hakkında tüm bilgiye pages.github.com adresinden ulaşın.

What is GitHub Pages?

Bazı cevaplar, Github neden mükemmel bir hosting:

 1. Github, Microsoft’a ait bir şirkettir.
 2. Github, %99,99 çalışma süresini garanti edecek gerçekten güçlü bir altyapıya sahiptir, ücretli barındırma sağlayıcılarına(Godaddy vs.) bile rakip olur hatta daha da iyidir.
 3. Yerleşik bir CDN (içerik dağıtım ağı) kullanır; bu, tüm isteklere, istekte bulunana en yakın coğrafi konumlardan son derece hızlı bir şekilde hizmet verileceği anlamına gelir.
 4. Kullanıma hazır bedava HTTPS/SSL sağlar.
 5. Otomatik yedekleme ve sürüm yönetimi. Web sitenizdeki tüm değişiklikler otomatik olarak depolanır ve yedeklenir (temel Github işlevselliği; fork, branch, vb. Yapabilirsiniz)
 6. Depo başına 10 GB’a kadar ücretsiz depolama verir.
  Web sitenizi herhangi bir barındırma sağlayıcısına kolayca aktarabilme (çoğu taşıma, değiştirme için Github entegrasyonları sağlar).
 7. Varsayılan olarak kullaniciadi.github.io olarak host ettiğiniz sitenizi kullanabilirsiniz, isterseniz özel alan adı/kendi farklı domaininiz de kullanma imkanınız var.
 8. Sitenin statik olma şartı yok dilerseniz firebase kullanarak veritabanı olan dinamik bir web sitesi de oluşturabilirsiniz veya jekyll ile dinamik siteler de oluşturabilirsiniz.
 9. Nasıl yapılır? Burada arkadaş baştan sonra detaylı olarak video ile göstermiş.

Ayrıca bakınız:

yaşasın beleşçilik @wolkanca
Web developer için ücretsiz şeyler: Ücretsiz web development kaynakları toplu bir listesi.
Ücretsiz alan adı/domain almak: Nasıl bedava domain alınır?
Kişisel web sitesi için Hosting seçimi: Kişisel web sitenizi kuracaksınız ve hangi hosting paketini seçeceğiniz konusunda kararsız kaldınız, konuya açıklık getirelim.
Microsoft’dan ücretsiz site açmak: Microsoft Digital Marketing Center kullanıcılarına ücretsiz olarak kendi özel web sitelerini oluşturma hizmeti sunuyor.

Twitter’dan takip edin görüşelim! Kolay gelsin.