Kategoriler
WordPress

WordPress DB tabloda belirli alanları toplu olarak almak WordPress post tablosundan belirli alanları toplu olarak almak ve kullanmakla ilgili.

WordPress veritabanında örneğin post tablosundaki tüm verilerin yani site içerisine girilmiş postların belli bir alanını toplu olarak almak bazen gerekebilir, bu durumda benim aşağıda yaptığım örnek kullanılabilir.

Kategoriler
Kodlama

PHP array_map örneği PHP array_map için WordPress'de bir örnek kod parçacığı.

array_map çok kullanışlı bir fonksiyon ve WordPress için kullanılabilecek bir örneğini buraya ekliyorum.

Kategoriler
Kodlama

array_rand kullanımı – PHP array_rand fonksiyonu örnekler.

PHP ile array olarak gelen bir veri içerisinden rastgele bir tanesini seçmek için array_rand kullanmak hem kullanışlı hem de hızlı.

Kategoriler
Kodlama

SHTML(Server Side Includes) içerisinde PHP kodu çalıştırmak .shtml, .stm, .shtm(SSI) dosyalarında PHP kodu çalıştırmak için bir yöntem.

Server Side Includes(SSI) yani Linux sunucularda varsayılan olarak .shtml, .stm, .shtm olarak çalışabilen, temelde HTML ile aynı fakat kendine özgü sunucu taraflı kodları da çalıştıran dosya içerisinde PHP kodlarını çalıştırmak aslında çok kolay, bunun için herhangi bir sunucu ayarı veya .htaccess düzenlemesi gerekmez ki önermiyorum da.

Kategoriler
Kodlama

PHP’de include, require, _once farkları PHP'de include, require, include_once ve require_once arasındaki farklar.

Her şeyden önce, include() ve require() arasındaki farkın ve benzerliğin ne olduğunu bilmeliyiz, include() fonksiyonu belirtilen dosyadaki kodları, çalıştırılan dosyaya dahil eder ve çalışmaya devam eder. require() fonksiyonu da görev olarak aynıdır fakat çağırılan dosya bulunamazsa hata vererek işlem durdurur yani çalışmaya devam etmez.

Kategoriler
WordPress

get_the_post_thumbnail() srcset kontrolü WordPress wp_get_attachment_image_srcset() fonksiyonu ile ilgili.

Bazen bir post için resmi get_the_post_thumbnail() ile çekmek istediğinizde WordPress’in 4.4 versiyonundan sonra eklenmiş olan wp_get_attachment_image_srcset() yani srcset="" eklememesini veya farklı olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Kategoriler
WordPress

Son gönderi ise fonksiyonu WordPress'de eğer ilgili single/yazı sayfası sitenin son gönderisi ise şeklinde bir fonksiyon olmasa da bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bazen WordPress sitesinde ilgili sayfa sitenin son gönderi ise farklı bir şey çalıştırmak isteyebilirsiniz, bu durumda !get_next_post_link() fonksiyonu kullanmak günü kurtarır.

Kategoriler
Kodlama

Japonca, Çince ve Korece harfleri tespit etmek Websitesine yapılan Japonca, Çince ve Korece anahtar kelime saldırılarını bertaraf etmek üzerine bir fikir.

Malumunuz son dönemde web sitelerine sıkça Japonca ve bazen Çince ve Korece harf/kelimeler ile anahtar kelime saldırıları yapılmakta. Bunu Google kendisi de açıkladı ve bazı korunma yöntemlerini gösterdi.

Kategoriler
Kodlama

Bir URL’in durum kodunu sorgulamak (PHP) PHP ile bir URL'in HTTP durum kodunu getirip ona göre fonksiyon yazmak.

PHP’de bir URL’i daha sonra kullanmadan önce verdiği HTTP durum koduna göre ayrıştırmak için get_headers fonksiyonu kullanılabilir, bu PHP 7 ve sonrasında kullanıma sunuldu, öncesi için alternatif $http_response_header.

Kategoriler
Kodlama

GoDaddy paylaşımlı hostinglerde PHP 8 kullanılabilir GoDaddy hosting kullanıyorsanız Cpanel'den PHP versiyonunuzu PHP 8'e yükseltebilirsiniz.

PHP’nin son sürümü olan PHP 8 güncellemesi GoDaddy paylaşımlı hosting paketlerinde kullanılabilir hale geldi, eğer uygulamanız/web siteniz uygun ise yükseltebilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

cURL ile son konumu almak cURL ile transfer edilen URL'in yönlendiği son konumu almak.

cURL istemci taraflı ücretsiz bir URL transfer kütüphanesidir ve PHP’de de sık kullanılmaktadır, file_get_contents() ve readfile()’a göre bir miktar farklı ve birçok açıdan çok daha avantajlıdır.

Kategoriler
Kodlama

Türkçe Slugify URL PHP ve JavaScript ile metinleri uygun URL formatına çevirmek için fonksiyonlar.

Normalde bir URL’in içerdiği non-latin ve geçersiz karakterleri WordPress’in remove_accents() fonksiyonu ile temizleyebilirsiniz, ve URL şekline çevirebilirsiniz fakat WordPress dışında kullanılabilecek basit bir hem PHP hem de JavaScript fonksiyonu da burada paylaşıp kaydetmiş olayım.

Kategoriler
Kodlama

PHP readfile için User-Agent kullanmak User-Agent kontrolü olan bir dosyayı user-agent atayarak readfile() ile çekmek.

İhtiyaç olabilir, bir projede sayfaya başka bir dosyayı readfile ile çekiyordum ancak ilgili dosyaya direk erişimin olmasını istemiyordum, bu yüzden en kolay yol olarak dosyaya erişimde User-Agent kontrolü olsun istedim ve aşağıdaki fonksiyon ile bunu yaptım.

Kategoriler
Kodlama

Paylaşımlı hostinglerde time zone değiştirmek PHP timezone/Saat dilimi ayarlarını kolayca değiştirmek.

Normal şartlarda kendinize ait bir sunucu var ise onun zaman ayarlarını(time zone/saat dilimi) istediğiniz gibi yapabilirsiniz, yani Plesk veya Cpanel’e girdiğinizde ayarları görebilir ve değiştirebilirsiniz. Ancak paylaşımlı hostinglerde bu ayar bazen PHP ayarlarında olabilir ama çoğunlukla yoktur.

Kategoriler
Kodlama

Localhost’ta HTML/PHP sitesi çalıştırmak Bir web sunucusu/hosting gerekmeksizin kendi bilgisayarınızda PHP site kurabilirsiniz.

Localhost’ta yani kendi bilgisayarınız içerisinde bir web sitesi kurmak, PHP öğrenmek istiyorsanız veya PHP projeler gelişiyorsanız çok kullanışlı bir yoldur, çünkü çok hızlı ve güvenli çalışacaktır ve işlerinizi internet bağlantınız olmasa dahi devam ettirebileceksinizdir.