Kategoriler
Kodlama

.htaccess ile slash(-/-eğik çizgi) kontrolü Apache mod_dir, DirectorySlash kontrolü. .htaccess ile eğik çizgileri kontrol etmek.

Bazı durumlarda web sitesinin adreslerindeki eğik çizgilerle(slashes “/”) sorun yaşayabilirsiniz bunu aşmak için buradaki .htaccess kurallarından birini kullanabilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

Bir URL’e 404 atamak (.htaccess) Bir url'in 404 vermesini sağlamak hakkında. Bunu htaccess ile yapabiliyoruz.

Htaccess bilindiği gibi linux sistemli sunucularda web sitelerinde apache ayarlarının yapıldığı veya atandığı bir dosya. Çok severiz kendisini ve aslında bir web sitesinin tutarlı ve performanslı çalışması için kesinlikle uzman birinin elinden geçmesi şart.

Kategoriler
WordPress

.htaccess ile WordPress girişini korumak WordPress admin panelini ve login sayfasını korumak için .htaccess çözümü. Net ve en etkili yöntem.

Daha önce çeşitli WordPress güvenlik ipuçları paylaştım ancak WordPress admin paneli ve login/giriş sayfası için en iyi yöntem kesinlikle bu yeni göstereceğim yöntemdir.

Kategoriler
WordPress

WordPress wp-content hack wp-content klasöründe var olmayan görseller için 404 sayfası yerine varsayılan bir resim göstermek.

Bu yazımda WordPress‘in varsayılan tema, eklenti ve medya yükleme ve klasörü olan wp-content klasöründe var olmayan görseller için kullanıcıya 404 sayfası yerine varsayılan bir görsel gösterme yöntemini yazacağım.

Kategoriler
WordPress

WordPress kalıcı bağlantılarda kategori ön ek dizini nasıl kaldırılır WordPress normal post kategorilerinde ve custom post kategorilerinde ön ek dizini kaldırmak mümkün.

WordPress’de varsayılan olarak kategori adresleri /kategori/kategori-ismi/ şekline oluyor, yönetim panelinden “kategori” dizin ismini istediğiniz gibi değiştirme imkanınız var. Peki bunu tamamen kaldırıp /kategori-ismi/ olarak nasıl yaparız?

Kategoriler
WordPress

WordPress güvenlik ve performans (2021) WordPress güvenlik, performans ve fazlası. Bu ipuçlarının hepsi şahsım tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Bir önceki yazımda WordPress login güvenliği başlığında güvenlik ipucu paylaşmıştım. Burada da yine birkaç farklı güvenlik ve performans ipucu paylaşacağım.

Kategoriler
Kodlama

Sosuz döngüyü engellemek (.htaccess) Sitenizin sonsuz yönlendirme döngüsünden kurtarmak için bir çözüm.

Bazen bir web sitesinde birçok farklı .htaccess çalışması ve birçok farklı kural, yönlendirme dolayısıyla sitede bir adrese girildiğinde(genellikle olmayan bir sayfa), sunucu normalde 404 ile döngüyü kapatması gerekirken sonsuza kadar yönlendirmeye devam eder. Böyle bir durumla karşılaşırsanız pratik olarak aşağıda örneğini vereceğim şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

Web sitesi güvenliğini iyileştirme Web sitenin güvenliği noktasında bazı tavsiyeler ve fikirler.

Yönetttiğim web sitelerin tamamına yakını Linux sunucuda ve PHP ile çalışıyor, bu sitelerin güvenliği üzerinde sürekli çalışıyorum ve her zaman yapılacak yeni bir şeyler bulabiliyorum.

Burada bahsedeceğimiz geliştirmeyi “webpagetest.org” sitesi üzerinden görerek ilham aldım ve yaptım, “Header set”; X-XSS-Protection, X-Frame-Options, X-Content-Type-Options, Referrer-Policy ve Feature-Policy.

Kategoriler
WordPress

WordPress login güvenliği WordPress login sayfanızı hackerlardan korumak için yapılabilecek bazı işlemler.

WordPress dünyanın en çok kullanılan CMS sistemi ve hackerların en popüler hedeflerinden biri. Sitenizi korumaya almak için yapacağınız işlemlerden biri de login sayfanızı korumaya almak, bunu için aşağıdakileri sitenize uygulayabilirsiniz.