Kategoriler
Kodlama

SHTML(Server Side Includes) içerisinde PHP kodu çalıştırmak .shtml, .stm, .shtm(SSI) dosyalarında PHP kodu çalıştırmak için bir yöntem.

Server Side Includes(SSI) yani Linux sunucularda varsayılan olarak .shtml, .stm, .shtm olarak çalışabilen, temelde HTML ile aynı fakat kendine özgü sunucu taraflı kodları da çalıştıran dosya içerisinde PHP kodlarını çalıştırmak aslında çok kolay, bunun için herhangi bir sunucu ayarı veya .htaccess düzenlemesi gerekmez ki önermiyorum da.

Kategoriler
Kodlama

.htaccess ile slash(-/-eğik çizgi) kontrolü Apache mod_dir, DirectorySlash kontrolü. .htaccess ile eğik çizgileri kontrol etmek.

Bazı durumlarda web sitesinin adreslerindeki eğik çizgilerle(slashes “/”) sorun yaşayabilirsiniz bunu aşmak için buradaki .htaccess kurallarından birini kullanabilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

Bir URL’e 404 atamak (.htaccess) Bir url'in 404 vermesini sağlamak hakkında. Bunu htaccess ile yapabiliyoruz.

Htaccess bilindiği gibi linux sistemli sunucularda web sitelerinde apache ayarlarının yapıldığı veya atandığı bir dosya. Çok severiz kendisini ve aslında bir web sitesinin tutarlı ve performanslı çalışması için kesinlikle uzman birinin elinden geçmesi şart.

Kategoriler
Kodlama

Sosuz döngüyü engellemek (.htaccess) Sitenizin sonsuz yönlendirme döngüsünden kurtarmak için bir çözüm.

Bazen bir web sitesinde birçok farklı .htaccess çalışması ve birçok farklı kural, yönlendirme dolayısıyla sitede bir adrese girildiğinde(genellikle olmayan bir sayfa), sunucu normalde 404 ile döngüyü kapatması gerekirken sonsuza kadar yönlendirmeye devam eder. Böyle bir durumla karşılaşırsanız pratik olarak aşağıda örneğini vereceğim şekilde çözüme ulaşabilirsiniz.