Kategoriler
Tech

Kâr amacı gütmeyen web siteleri için ücretsiz SSL Günümüzde tüm web siteleri için SSL, hem güvenlik hem de SEO için şart. Non-profit yani kar amacı gütmeyen kuruluşlar için ömür boyu ücretsiz SSL alabilirsiniz.

Normalde ücretsiz SSL alınan yerlerde SSL sertifikalarının süresi kısadır, en uzunu 3 ay ve 3 ayda bir yenilemeniz gerekir. freesslcertificate.org sitesinde kar amacı gütmeyen(non-profit) kuruluşlar için(dernek, vakıf vs. veya kişisel siteler) 1 yıl geçerli ve ömür boyu ücretsiz yenilenen SSL sertifikası alabilirsiniz.

Kategoriler
Genel

Google Chrome, şüpheli formlarda uyarı verecek Muhtemelen tarayıcınızda URL’nin yanındaki küçük kapalı kilit simgesini fark etmişsinizdir. Bu, HTTPS üzerinden güvenli bir şekilde gezinirken tarayıcınız ve sunucu arasındaki iletişimin şifreli olduğu anlamına gelir, bu nedenle üçüncü taraflar, eriştiğiniz bilgilerin çoğunu gözetleyemez Yani ilgili site SSL kullanıyordur. Ancak bu güvenlik özelliğine sahip siteler bile, siteler yine de şifrelerinizi ve diğer kişisel verilerinizi girmenize […]

Muhtemelen tarayıcınızda URL’nin yanındaki küçük kapalı kilit simgesini fark etmişsinizdir. Bu, HTTPS üzerinden güvenli bir şekilde gezinirken tarayıcınız ve sunucu arasındaki iletişimin şifreli olduğu anlamına gelir, bu nedenle üçüncü taraflar, eriştiğiniz bilgilerin çoğunu gözetleyemez Yani ilgili site SSL kullanıyordur. Ancak bu güvenlik özelliğine sahip siteler bile, siteler yine de şifrelerinizi ve diğer kişisel verilerinizi girmenize izin veren güvenli olmayan HTTP formları barındırabilir, ancak Google zaten bunu izliyor ve bu riski Chrome 86’da ele almayı veya en azından azaltmayı planlıyor.

Kategoriler
Tech

Cloudflare ile HSTS Cloudflare kullanan siteler için HSTS aktif etmek, neden ve nasıl?

HSTS hakkında daha önce de bahsetmiştim, SSL siteler için ekstra güvenlik. Goolgle SEO için de bir faktör olduğunu göz önünde bulundurmak gerek.

Burada Cloudflare kullanan siteler için HSTS etkinleştirmeyi göstereceğim.

Kategoriler
SEO

SSL siteler için HSTS Web siteniz için SSL(HTTPS) etkinleştirmiş olabilirsiniz ancak bu yeterli mi? Google’a göre bu noktada yapmanız gereken bir şey daha var o da HSTS aktif etmek.

Web siteniz için SSL(HTTPS) etkinleştirmiş olması Google SEO için elbette önemli bir faktör, buna ek olarak HSTS aktif etmeyi de düşünebilirsiniz.

Kategoriler
Tech

GoDaddy için ücretsiz SSL GoDaddy paylaşımlı hostingler otomatik ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti Let’s Encrypt manuel olarak nasıl eklenir ve yenilenir?

GoDaddy paylaşımlı hostingler ACME protokolünü desteklemediği için ücretsiz SSL hizmeti olan Let’s Encrypt otomatik olarak kurulamıyor, bu yüzden 90 gün ücretsiz olan bu sertifika her 90 günde manuel olarak yenilenmesi gerekiyor. Burada bunun nasıl yapıldığı göstereceğim.