Kategoriler
Kodlama

Ücretsiz programlama kitapları

Kodlama dilleri üzerine ücretsiz okunabilecek kitaplar, sözlükler ve eğitimler.

GitHub’ı kim akıl etti ve hayata geçirdiyse Allah razı olsun demek gerekir zira hemen her programlama konusunda ücretsiz kaynakları barındırmakta ve teknolojinin gelişmesine bu denli katkı sunan çok fazla şey yok. Bizimkiler sağ sola farklı şekillerde beton dökmeyi bırakıp bu tür işlere odaklansa sanırım patates soğan dağıtmak zorunda kalmazlardı ayrıca vs. vs. Uzatmayalım, ülke son açıklamalarla(TÜİK(istatitistika zaytung)) %7 büyümüş, büyüyen şeyin ne olduğunu cebinizdeki paranın miktarı ve satın alma gücünü kıyaslayarak karar verirsiniz o hesaplamayı size bırakıyorum(ayrıca tüm ceplerinize bakın belki 128 milyar dolar bulursunuz).

Kodlama ile ilgiliyseniz veya farklı kodlama dillerine ilgi duyup öğrenmek istiyorsanız bunu elbette internet üzerinde kaynaklarla, video, website vs. yapabilirsiniz, ancak kitapların diğer materyallere göre farklı bir akışlı vardır ve bir şeyi öğrenmek, bilgi edinmek için kitap formatı her zaman yeğlenmelidir, bu bir gerçektir ve teknoloji/iletişim araçları ne kadar gelişirse gelişsin öğrenmek için kitap okumak gereklidir.

Bu noktada bir Github deposu programlama namına edinilebilecek tüm ücretsiz/lisanssız olarak kitapları(e-book) bir araya toplamış, mutlaka incelemelisiniz ve paylaşmak istedim. Kitapları inceleyince diller olarak da ayrılmış olduğunu göreceksiniz ve evet Türkçe kitaplarda var ve birkaçı başarılı, elbette kodlama ile ilgili iseniz İngilizce okumak birçok nedenden dolayı doğru olandır unutmayın.

Bu GitHub deposunda yalnızca e-book/pdf değil web sayfası olarak, sözlük olarak hazırlanmış sayfalar da vardır ve evet bazıları çok ilkeldir ancak okuma madunda takılırsanız sorun yok.

List of Free Learning Resources In Many Languages –EbookFoundation/free-programming-books: Freely available programming books.

Books

English

Other Languages

Cheat Sheets

Free Online Courses

Interactive Programming Resources

Problem Sets and Competitive Programming

Podcast – Screencast

Free Podcasts and Screencasts:

Programming Playgrounds

Bu çalışmayı Free Ebook Foundation yapmıştır, dilerseniz katkıda bulanabilir ve bağış yapabilirsiniz.

https://ebookfoundation.org

Bonus:

Her geliştiricinin izlemesi gereken 23 GitHub Deposu
Her geliştiricinin izlemesi gereken 23 GitHub Deposu

Siz de bu kaynağı paylaşın! Ayrıca Twitter’dan beni takip etmenizi öneriyorum, yapın 🙋🏻‍♂️