Kategoriler
Kodlama

CSS’i savunmak Nasıl kullanılacağını bilmiyor olmanız CSS’nin suçu değil. CSS yalnız değildir!

En sevdiğim programlama dili olan CSS’yi savunmak için buradayım. Klasik programlama dili çerçevesinde olup olmadığı umurumda değil ve kullananların da umursadığını sanmıyorum. Ancak, güzelliğini, gücünü, basitliğini ve karmaşıklığını önemsiyorum.

Kategoriler
Kodlama

Git ve Github basit klavuz Git ve GitHub hakkında - An Ultimate Guide to Git and Github.

Bir geliştirici olarak hepimiz Git ve GitHub hakkında biraz bilgi sahibiyizdir ancak Git ve GitHub hakkında hâlâ kafasında soru işaretleri, şüpheleri ve soruları olan bazı geliştiriciler vardır. Bu nedenle bu yazıda Git ve GitHub ile ilgili basit olan her şeyi açıklayacağım, böylece net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript temel if.. else yapı JavaScript’te if…else yapısını kullanmayı inceleyeceğiz.

Bu makalede, JavaScript’te if…else deyimlerini kullanmayı inceleyeceğiz.

Kategoriler
Kodlama

Ücretsiz programlama kitapları Kodlama dilleri üzerine ücretsiz okunabilecek kitaplar, sözlükler ve eğitimler.

GitHub’ı kim akıl etti ve hayata geçirdiyse Allah razı olsun demek gerekir zira hemen her programlama konusunda ücretsiz kaynakları barındırmakta ve teknolojinin gelişmesine bu denli katkı sunan çok fazla şey yok. Bizimkiler sağ sola farklı şekillerde beton dökmeyi bırakıp bu tür işlere odaklansa sanırım patates soğan dağıtmak zorunda kalmazlardı ayrıca vs. vs. Uzatmayalım, ülke son açıklamalarla(TÜİK(istatitistika zaytung)) %7 büyümüş, büyüyen şeyin ne olduğunu cebinizdeki paranın miktarı ve satın alma gücünü kıyaslayarak karar verirsiniz o hesaplamayı size bırakıyorum(ayrıca tüm ceplerinize bakın belki 128 milyar dolar bulursunuz).

Kategoriler
Tech

“NFT’ler” dünyasına hoş geldiniz NFT(Non Fungible Tokens) nedir ve neden bu kadar popüler hale geliyorlar?

Son zamanlarda NFT‘lerin popülaritesi dijital koleksiyonlar sayesinde arttı. Muhtemelen sosyal medya akışlarınızda NFT’ler hakkında konuşan insanları da görmüşsünüzdür.

Kategoriler
Kodlama

Her programcının bilmesi gereken 5 ipucu Programlama dünyasında herkes başlayabilir. Ancak programlamanın sadece kodlama olmadığına dikkat etmeliyiz ve ipuçlarını takip etmeliyiz. Bu yazıda, her iyi programcının bilmesi gereken birkaç noktayı gözden geçirmek istiyoruz.

Programlama dünyasında herkes başlayabilir. Ancak programlamanın sadece kodlama olmadığına dikkat etmeliyiz ve ipuçlarını takip etmeliyiz. Bu yazıda, her iyi programcının bilmesi gereken birkaç noktayı gözden geçirmek istiyoruz.

Kategoriler
Kodlama

Piyasada en çok talep gören programlama dilleri En çok rağbet gören programlama dilleri. En çok talep edilen ve rağbet gören programlama dilleri hangileridir.

Bir programlama dili öğrenmek istiyorsunuz ve hangisinden başlamalıyım diye düşünüyorsanız bu yazım size yardımcı olabilir.

Kategoriler
Kodlama

Kodlama öğrenmek için en iyi 12 topluluk Kodlama öğrenmek veya kendinizi geliştirmek için diğer yazılımcılarla temasa geçmek önemli, bu noktada en iyi toplulukları listeledik.

Online topluluklar: Twitter, Facebook grupları, GitHub, Reddit, Dev.to, Discord, Slack, Hashnode, Medium, bunlar çok değerli siteler. Özellikle freelance serbest çalışan yazılımcılar için vazgeçilmezdir. Ayrıca acemi yazılımcılar ve yeni başlayanlar için şahane eğitim kaynaklarıdır.

Kategoriler
Kodlama

Her developerın bilmesi gereken 10 harika Github deposu Her Web Geliştiricisinin Bilmesi Gereken 10 Harika Github DeposuGitHub’da bulabileceğiniz, kesinlikle anında bilgi artışı sağlayacak 10 harika depo topladım –Simon Holdorf

Simon Holdorf blogunda “10 Awesome Github Repos Every Web Developer Should Know” başlıklı yazısında bu 10 harika Github kaynağını paylaşmıştır, harika bir derleme ve kaynak olmuş.

Kategoriler
Kodlama

API nedir? API hakkında bazı düşünceler. Nedir, ne değildir, neden olmalı vs.

Yazılım sektörüne hevesli herhangi yeni biri, bir geliştirici veya ürün yöneticisi, eninde sonunda API terimi ile karşılaşacaktır ve bu kısaltmanın tam anlamı sorulduğunda, birçok sallama ve genel ifadelerle karışacaklardır. Peki API tam olarak aslında nedir?

Kategoriler
Kodlama

2021’de neden Python öğrenmelisiniz? 2021’e az kaldı, yeni yılda yeni bir programlama dili öğrenmeye ne dersiniz?

Kasım 2020’ye girdik, yıl bitiyor ve dünya 2021’in şafağını bekliyor. Bununla birlikte, teknoloji meraklıları/yazılım geliştiricileri için “2021’de hangi yeni dili öğrenmeleri gerektiği” sorusuna cevap arıyoruz. Python, yazılım endüstrisinde farklı türden uygulama geliştirmede kullanılabileceği için öğrenmek için harika bir seçimdir.

Kategoriler
Kodlama

Regex hakkında Seveni, sevmeyeni, öğrenmek için Regex yani Düzenli İfadeler (Regular Expressions) hakkında her şey.

Regex Master Olmak, Web Geliştiricileri için Regex’e Giriş, Regex Cheat Sheet vs. ne varsa bir araya getirmeye çalıştım. Sevenler, sevmeyenler herkes için Regex(Regular Expressions/Düzenli İfadeler) hakkında her şey! 👀

Kategoriler
Eğlence

Programcılar için 2020’de izlenesi 9 film Filmler de diğer sanat dalları gibi insanlara daha iyi bir insan, daha iyi bir programcı, daha iyi bir yazılımcı vb. olmak için ilham verir.

Daha önce programcılar/yazılımcılar için takip edilesi Youtube kanallarını paylaşmıştık. Bu yazımızda da programcıların 2020 yılı içerisinde izlemesi gereken 9 filmi paylaşıyorum. Bu filmlerden hangilerini izlediniz?

Kategoriler
Kodlama

Web geliştiricileri için en iyi 15+ Chrome uzantısı Web developer, yazılım geliştiricileri için en iyi 10 Chrome uzantısı.

Daily.dev – bu eklenti ile Chrome’a yeni sekmede en iyi, yeni ve harika develper haberleri, makaleleri takip edebilirsiniz.

WhatRuns: bir web sitesini açtığınızda o sitede hangi uygulamaların çalıştığını tek tek gösteren bir uzantı.

Kategoriler
Kodlama

Dünya Yazılımcılar Günü kutlu olsun #ProgrammersDay #DayOfTheProgrammer Her yılın 256. günü, dünyada Yazılımcılar Günü olarak kutlanıyor, tüm yazılımcı/programcı meslektaşlarımızın günü kutlu olsun.

2007 yılından beri dünyada yılın 256. günü Dünya Yazılımcılar(Programcılar) Günü olarak kutlanmaya başlandı. Bugün yılın 256. günü ve tüm meslektaşlarımın Dünya Yazılımcılar Günün’nü kutlarım.