Kategoriler
Tech

M3 işlemcili MacBook Air çıktı

Apple, güçlü M3 çipe sahip yeni 13 inç ve 15 inç MacBook Air’i tanıttı. Dünyanın en popüler laptopu çok daha güçlü bir performans, daha hızlı Wi-Fi bağlantısı ve iki adede kadar harici ekran desteğiyle şimdi her zamankinden daha iyi. Üstelik tüm bunlar, 18 saate kadar pil ömrüyle inanılmaz ince ve hafif bir tasarımda bir araya geliyor.

Apple dün M3 işlemcili MacBook Air modellerini satışa çıkarttı, tanıtımda 13.3 inç ve 15.3 inç boyutlarında 2 m3 işlemcili MacBook Air var ve en düşük konfigürasyon 8GB bellek(RAM) ile başlıyor.

Dünyanın En Popüler Laptopu

Dünyanın En Popüler Laptopu olduğu bence doğru, mükemmel cihaz, rahmetlinin sahnede zarfın içinden çıkardığı müthiş ince kullanışlı bir cihazdı, yılar geçmiş olsa da 8GB’da diretmeleri saçmalık, Steve Jobs olsa minimum 16 olurdu 🙂

15 inç(15.3) boyut büyük gibi görünse de aslında 14 inç normal bir laptoptan daha zarif ve küçük görünüyor, yani ekranın boyutu 15 ama bakınca ele alınca 14 inçlerden daha küçük hafif, bence iyi olmuş 15. 13 zaten çok küçük(bence zira ekran kalitesi şahane) gerçekten ben almak istesem 15’i alırdım açıkçası ama sanırım 5 yıl daha herhangi bir laptop bilgisayar filan almam çünkü yeni aldım.

8GB Ram gerçekten artık saçmalık ama Apple belli ki gidebildiği yere kadar gidecek, açıkçası 8GB RAMli bir Apple Macbook Air’in bırakın birkaç yılı şu an bile yetersiz kalacağını söyleyebilirim, 16GB ise garanti 5 yıl sizi idare edecektir, burada sıkıntı Apple laptopların RAM ve SSD gibi parçalarının değiştirilemiyor yükseltilemiyor olması yoksa bu kadar önemli değildi.

Yeni M3 işlemcili MAcbook Air’ler önceki M2 işlemcili modele göre %15 ile %20 arası daha performanslı, Liquid Retina ekranı 500 nits parlaklığında olması şahane, seçeneklerde 24 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar depolama sunuluyor. Güncel tüm teknolojiler var; Wi-Fi 6E(bu bağlantı hızı için gerçekten önemli), Blutooth 5.3(en yeni versiyon), 3.5 mm standart ses çıkışı, Thunderbolt 4(USB 4), Touch ID(parmak izi) ve MagSafe(şarj) bağlantı noktası var.

Bağlantı seçenekleri şahane, çok güncel en yeni versiyonlar ve eğer 16GB alınırsa bence 5 yıl kafa rahat gider. Bende şu an Dell Precision 3480 Mobile Workstation laptop var, benim laptobu bu cihazdan ayrılan en üstün özelliği ekran kartı olabilir diğer konularda aslında Macbook Air 13 yazılımla uğraşan biri için her işini görebileceği bir cihazdır, gidip 14 inç PRO’lara parayı gömmeye (an itibariyle) bence gerek yok. Bu laptop Youtuberlar için de bence şahane bir seçenek, kesinlikle iş görür, başka bir makalede Youtuberlar için en iyi laptopları listelemiştim.

MacBook Air 2024 özellikleri

Yeni M3 işlemcisi, M1’e göre %60’a kadar daha yüksek performans sunuyor. Bir önceki M2’ye göre ise tek çekirdekte %17, çok çekirdekte ise %21 seviyesinde performans artışı getiriyor. GPU performansında ise %15 artış olduğu belirtiliyor. Apple, daha hızlı ve verimli Neural Engine sayesinde yapay zeka performansında da önemli bir artış gerçekleştiğini söylüyor.

3nm üretim süreciyle üretilen M3, 8 CPU çekirdeğinin yanında 10 çekirdeğe kadar yapılandırılabilen GPU birimine sahip. Temel seviyede 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip Macbook Air, 24 GB’a kadar RAM ve 2 TB’a kadar depolama alanı seçenekleri sunuyor.

MacBook Air, 13.6 inç ve 15.3 inç boyutlarında, 500 nits parlaklığa sahip Liquid Retina ekran seçenekleriyle geliyor.

İnce ve hafif yapıda olan bilgisayarlar, 18 saate kadar pil ömrü, iki adede kadar harici ekran desteği ve iki kata kadar hızlı olan Wi-Fi 6E desteği sunuyor. Bunların dışında MagSafe şarj bağlantısı, iki adet Thunderbolt bağlantısı, Blutooth 5.3, 3.5 mm kulaklık girişi, 1080p FaceTime kamera, Dolby Atmos ve uzamsal ses desteği, Touch ID ve AV1 kod çözücüsü desteği de bulunuyor.

MacBook Air 2024 fiyatı(1)

M3 çipe sahip yeni MacBook Air’i bugünden itibaren itibaren ABD dahil 28 ülkede ve bölgede apple.com/tr/store sayfasından ve Apple Store uygulamasından sipariş edilebiliyor. Modeller 8 Mart Cuma gününden itibaren müşterilere teslim edilmeye başlayacak ve Apple Store’larda ve Apple Yetkili Satıcılarında satışa sunulacak.

M3 çipe sahip 13 inç MacBook Air 47.499₺’den ve eğitime özel 43.179₺’den başlayan fiyatlarla; M3 çipe sahip 15 inç MacBook Air 54.999₺’den ve eğitime özel 50.769₺’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Her iki model de gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçenekleriyle sunuluyor.

Gece yarısı, yıldız ışığı, gümüş ve uzay grisi renk seçeneklerine sahip M2 çipe sahip 13 inç MacBook Air ise 42.999₺’den ve eğitime özel 38.749₺’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Eğitim indirimi mevzusunu öğrenci veya öğretmenseniz kullanabilirsiniz yaklaşık 5bin lira indirim oluyor, eğitim indirimi için öğrenci veya öğretmen kimliği yeterli oluyor email adresi şart değil ayrıca öğrenci velisi/ebeveyni olmanız bile yeterli.

  1. Para birimi ₺ olduğu için tarih düşmek şart, malum TR life. 05-03-2024 ↩︎

Kaynaklar:

Apple, güçlü M3 çipe sahip yeni 13 inç ve 15 inç MacBook Air’i tanıttı: apple.com/tr/newsroom/2024/03/apple-unveils-the-new-13-and-15-inch-macbook-air-with-the-powerful-m3-chip/