Kategoriler
Tech

Kuantum hesaplamada gelişme

Microsoft, kuantum bilgisayarlarda hata oranını düşürerek büyük bir adım attı. Kuantum bilgisayarlarının en büyük sorunu olan hesaplamadaki hata oranını önemli ölçüde azaltan bir gelişme bildirildi.

Microsoft ve Quantinuum, şimdiye kadarki en hatasız kuantum hesaplama donanımını geliştirdiklerini açıkladı. Sanal kübitler kullanarak hata oranını 800 kat düşürmeyi başardı, şirket, şimdiye kadarki en hatasız kuantum çözümünü geliştirdiğini bildirdi.

Microsoft ve Quantinuum, kuantum bilgisayarlarının en büyük sorunu olan hata oranını önemli ölçüde azaltan bir gelişme kaydetti. Bu gelişme, kuantum bilgisayarlarının pratik uygulamalara yaklaşması açısından büyük bir adım olarak görülüyor.

Microsoft and Quantinuum demonstrate the most reliable logical qubits on record

Sanal kübitlerle 800 kat daha az hata oranı

Microsoft’un bu soruna çözümü, fiziksel kübitleri sanal kübitler olarak gruplandırmak oldu. Böylelikle kübitlere zarar vermeden hata teşhisi ve düzeltmesi yapılarak Quantinuum’un donanımı üzerinde çalıştırmak mümkün hale getirilmiş. Sonuç olarak Microsoft, yalnızca fiziksel kübitlere dayanan bilgisayarlardan 800 kat daha az hata oranı elde etmeyi başarmış. Microsoft, bilgisayarın 14.000’den fazla deneyi hatasız çalıştırabildiğini iddia ediyor.

Microsoft, kuantum bilgisayarlar yolunda çok önemli bir adım attı. Sanal kübitlerle 800 kat daha az hata oranı.
Sanal kübitlerle 800 kat daha az hata oranı – Microsoft

Özetle:

  • Sorun: Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlara göre çok daha güçlü işlem kapasitesine sahip olmalarına rağmen, kübitlerin hataya yatkın olması nedeniyle henüz pratik kullanım alanları bulamamıştı.
  • Çözüm: Microsoft, fiziksel kübitleri sanal kübitler olarak gruplandırarak hata tespiti ve düzeltmesi yapmayı başardı. Bu sayede hata oranı 800 kat azaltıldı.
  • Sonuç: Geliştirilen sistem, 14.000’den fazla deneyi hatasız çalıştırabiliyor. Bu başarı, pratik uygulamalar için yeterince güvenilir olan “Seviye 2 Dayanıklı” kuantum hesaplamaya ulaşılmasını sağlayabilir.
  • Gelecek: Microsoft, yeni kuantum bilgisayarını araştırmacılarına sunarak, iklim değişikliği ve ilaç araştırmaları gibi karmaşık sorunların çözümünde kullanılabilecek “Seviye 3 kuantum süper hesaplama”ya ulaşmayı hedefliyor.

Bu gelişme, kuantum bilgisayarlarının geleceği için umut verici bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kaynaklar:

  • Advancing science: Microsoft and Quantinuum demonstrate the most reliable logical qubits on record with an error rate 800x better than physical qubits – blogs.microsoft.com
  • Microsoft may have finally made quantum computing useful – engadget.com