Kategoriler
Tech

Bilgisayarda web sitesi engelleme

Windows ve Mac cihazlarda host dosyasını kullanarak web sitesi engellemek.

Çeşitli nedenlerle bilgisayarınızda bir web sitesini komple engellemek isteyebilirsiniz, bunun için en kolay ve etkili yol bilgisayarınızın host dosyasında ilgili siteye yerel ip adresinizi tanımlamaktır. Host dosyası bilgisayarların sunucu dosyasıdır.

Host dosyası hakkında daha fazla bilgi: wikipedia.org/wiki/Hosts_(file).

Bir web sitesini engelleme nedeniniz; güvenlik, çocukları korumak olabilir veya reklamlardan kurtulmak olabilir. Ya da bir geliştirici iseniz local bilgisayarınızda geliştirme yapıyor olabilirsiniz, yani bir domaini satın almadan host dosyası ile o domaini local bilgisayarınıza yönlendirirseniz domain yerel bilgisayarınız üzerinden çalışır ve 127.0.0.0 yazmak yerine o domaini yazmış olursunuz ve bunun için eğer sadece PHP ve MySql yeterli ise kullanımı çok basit olan XAMPP uygulamasını öneririm.

Herhangi bir ek programa gerek kalmadan bunu yapabilmek için bilgisayarınızdaki host dosyasını(C:\Windows\System32\Drivers\etc\hosts) yönetici olarak açın ve aşağıdaki örnekteki gibi engellemek istediğiniz siteyi ekleyin:

127.0.0.1 www.engellemek-istediginiz-site.com

Dosyayı açmak için Notepad++ programını da kullanabilirsiniz.

Enter the “sudo nano /etc/hosts” command - Mac Hosts File
Enter the “sudo nano /etc/hosts” command – Mac Hosts File

Apple Mac cihazlarda host dosyasına ulaşmak için terminalden sudo nano /private/etc/hosts veya sudo nano /etc/hosts şeklinde bir komut yazmanız yeterlidir.

Ben bazı modifiyelerle birlikte çoğu reklam ve rahatsız edici web sitesinden kurtulmak için https://github.com/StevenBlack/hosts adresindeki host dosyalarından kullanıyorum herkese tavsiye ederim, basit ve güncel. Dikkat etmeniz gereken şey bazı ihtiyacını olan siteler de içerisinde olabilir onları ayıklamak gerekebilir.