Kategoriler
Düşünce

Farkhunda Malikzada

Farkhunda Malikzada. Üniversite(ilahiyat) mezunu, camide çalışan bir öğretmen adayı, 27 yaşında gencecik bir kadın, Afganistan’da 19 mart 2015’de muska satıcısına itiraz ettiği için ‘kur’an yaktı’ iftirasıyla linç edilerek öldürüldü, çatıdan atıldı, taşa tutuldu, ölü bedeni araçlarla çiğnendi ve yakıldı.

Malumunuz ülkemiz AB’nin Ortadoğu ile arasındaki tek bariyer, geçiş ülkesi, duvar ve Ortadoğu’da ağır aksak da olsa tek laik, demokratik ülke olarak ekonomik durumlar hasebiyle, batıdaki insanlar rahat etsin diye ülkemizin yöneticilerinin karşılığında aldığı fonlar ile içimize giren sözde geçici Suriyeli ve Afganlar gündemimizde.

Açıkçası ben şu an siyasi olarak ülkeyi yöneten, politikaları oluşturanların niyetlerini hiç iyi olduğunu düşünmüyorum, kim ne derse desin. Popüler bir savunma kelimeleri var onların “kandırıldım” bunu diyerek her sorudan ve sorundan sıyrılıyorular.

Afganistan ve Afgan deyince aklınıza gelmesi gereken şey başlıkta ismi yazan bir Afgan kadındır, Farkhunda Malikzada. Onu ve yaşadıklarını internette ararsanız(internette linç görüntüleri hâlâ var bulunabiliyor) kafanızda iktidardaki siyasetçilerin dediği gibi kardeşleriniz olmadığını göreceksinizdir. Suriyeli insanlar bunlardan çok daha çağdaşımızdır, nispeten.

İçimde kalmasın şunu da söylemek isterim, benim için veya bizim için “şehit” demek vatanımız için hayatını veren vatanperver kahramanlardır. Fakat bugünkü iktidar için “şehit” demek çoğunlukla kendi bekaları için ölenler, bazen İslam için ölenler veya bir İslam ülkesinde ölenler gibi dillendirilmektedir, bunu Türk insanına yediremezler ancak maalesef sesleri çok çıktığı dönemlerde olduğumuz için cahil kalabalıkları etki altına alıyorlar. Birine şehit diyeceksen sayın bakan “Farkhunda Malikzada” şehittir işte, hem de insanlığın, medeniyetin şehididir, ondan daha üst mertebe de yoktur.

Evet. Afganistan’da Ferhunde’nin cenazesini kadınların omuzlarında taşındı, o atılan iftiralar, yalanlar üzerine linç edilen, taşlanan kadınlardan sadece birisi, Orta Doğu’da ve ülkemizi yöneten üst kesimdeki siyasal İslamcıların kafasında kadının yeri budur veya buna yakındır, bilin isterim.

Farkhunda Malikzada hakkında o dönemde sevgili Türk basınında hiçbir şey görmemiş olmanız doğal, fakat dünya medyasında ve dini İslam veya Hıristiyan veya her neyse olan her insani, demokratik ülkede onun haberi oldu.

Kaynaklar:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr