Kategoriler
Düşünce

Sümerlerde kadın mı?

Muazzez İlmiye Çığ anlatıyor: Sümerlerde kadın.

Sümerler, Hititler vs. semavi dinlerden öncesi tarih çok ilgimi çekiyor, sizin de çekmeli. Çünkü bu evren, bu dünya, bu bilim, teknoloji ve bu tüm bu insanlığın birikimi dün başlamadı, tarihler boyu insanlar yaşadı, üretti ve emin olun 10bin yıl önceki insanın yaptığı çoğu şeyi sizler belki bilmiyor olsanız da hâlâ kullanıyorsunuz. İlgili iseniz Türk sümerolog Muazzez İlmiye Çığ hocanın videolarını eğer okumayı seven biriyseniz isminin geçtiği kitapları okumanızı tavsiye ederim.

Başarının Peşindeki Tüm Kadınlara… #heralandaeşit – Ülkemizin yetiştirdiği dünyaca ünlü Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’dan başarının peşindeki tüm kadınlara…

Sümerlerde kadın mı?

Sümerlerde kadın;

Ticaret yapabiliyor, doktor olabiliyor, ebeler sadece kadın, kadın katipler var, kadın tek başına tanıklık yapabiliyor, kadın müfettişler var, yarı omuzu açık pilili elbiseler veya şeffaf elbiseler giyiyorlar. Dahası da var.

Kadınlar makyaj yapabiliyor, kadınların her türlü süs eşyaları, parfüm ve cilt yağları var. Kadınlar müzik aleti çalıp şarkı söyleyip, dans edebiliyorlar. Kadınlar cinsellikle ilgili şarkılar söyleyebiliyor, şiirler yazabiliyorlar.

Sümerler yazıyı icat eder etmez okullar açıp yazıyı öğretiyorlar, hukuki antlaşmaları öğretiyorlar, kızlı erkekli matematik, astronomi, geometri öğreniyorlar. İkinci dil olarak Akatca öğreniyorlar. Çocuklar bütün gün okula gidiyor ve düzenli tatilleri var. Temizlik çok önemli. Çocuklar okullarda reçete yazmayı öğreniyor. Müzik dersleri var.

Sümerler tabletlerde destanlar, ilahiler, şiirler yazmışlar. Sümerler hukuka son derece önem vermişler, kanun yapmışlar her şeyi yazmışlar. Örneğin gümüşte faiz yüzde 30, arpada yüzde 20.

Sümerlerde mahkeme var, hatta yüksek mahkeme bile var. Sümerlerde kadın erkek eşit ücret alır kanunu var. Sümerlerde “dişe diş göze göz” yok. Bunun yerine tazminat var. Sümerler halkın üzerinden aşırı vergi yükünü kaldırmış, vergide reform yapmışlardır.

Sümerler çok Tanrılı ama en büyük Tanrıları Gök, Yer, Hava ve Su Tanrıları! Sümerler kendilerine “Kenger” diyor.”

Muazzez İlmiye Çığ anlatıyor: Sümer’lerde Kadın ve Aşk – Sümerlerde kadınlar mahkemeye başvurabiliyor, tek başına tanık ve kefil oluyor, kamuda müfettişlik yapabiliyordu.

Muazzez İlmiye Çığ.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr