Kategoriler
Genel

Jacinda Ardern istifa etti

Jacinda Ardern: Yeni Zelanda Başbakanı gelecek ay görevi bırakacağını açıkladı.

2017 yılından beri Yeni Zelanda’nın başbakanı olan 42 yaşındaki Jacinda Ardern önümüzdeki seçimlere katılmayacağını ve istifa edeceğini açıkladı. Bu çok demokratik bir hareket ve ülkelerinin demokratik anlayışını ortaya koyuyor. Bizim gibi doğu ülkelerinde gelenler ölene kadar aynı yerde kalmak isterler maalesef gerçek bu. Almanya Şansolyesi Angela Merkel de benzer şekilde görevi bırakmıştı. Bu batılılar parti ve devlet görevlerini olduu gibi bırakıp normal hayatlarına devam edebiliyorlar, ne güzel bir şey, bizde ise resmen imparatorluk gibi düşünüyorlar yönetimi, kadın 42 yaşında görevi bırakıp hayatına devam edebilirken bizimkiler 70 yaşını geçmesine rağmen devam edebiliyorlar onlar koltuklara sevdalılar, koltuksuz hiçler.

Coğrafyamızdaki büyük musibet, “koltuk sevdası”dır, kendini koltukla bir tutan, koltuğu “mütemmim cüz” belleyen, çoğu “lider değil, sadece hatip olan” bir grup insanın iktidar hevesi içinde ömrümüz geçer.

Bugün, Nic Fildes Financial Times da bir haber yayınlamış, düşündüm de böyle bir haber; bizdeki herhangi işyeri, milli takım antrenörü, siyasetçi, CEO vs vs için ne kadar geçerli olur?

Yeni Zelanda’nın 2017’den beri başbakanı olan Jacinda Ardern, bu yıl yapılacak bir genel seçimde yarışmak yerine Şubat ayında istifa edeceğini açıkladı.

Ardern, Noel döneminde bir süre düşündükten sonra artık dört yıl daha bu görevi sürdürecek enerjiye sahip olmadığını söyledi.

Kararıyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada “Pişman değilim” dedi ve görevine devam etmesi halinde “Yeni Zelanda’ya kötülük yapmış olacağını” sözlerine ekledi.

42 yaşındaki Ardern’in başbakanlığının sona ermesi, hem sosyal açıdan ilerici yetkileri hem de pandemiye verdiği sert tepki nedeniyle Yeni Zelanda’ya yönelik uluslararası olumlu ilgiyi artıran bir dönemi kapatacak.

Ardern ve İşçi Partisi, kendisini 2020’de yeniden seçime taşıyan “Jacindamania “nın azalmasıyla birlikte geçtiğimiz yıl anketlerdeki popülaritesinde düşüş yaşadı.

1 News Kantar’ın Aralık ayında yaptığı bir anket, başbakan olarak tercih edilen Ulusal Parti’den Christopher Luxon’a karşı liderliğini koruduğunu, ancak İşçi Partisi’ne desteğin iktidara geldiği 2017’den bu yana en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi. Anket, geleneksel koalisyon ortağı Yeşiller Partisi’nin desteğini alsa bile İşçi Partisi’nin bu sonuçlara göre hükümet kurma ihtimalinin düşük olduğunu gösterdi.

Bu durum, Yeni Zelanda’yı pandemi boyunca yöneten, aşılama ve uluslararası sınırları kapatma konusunda ülkedeki farklı görüşleri böldüğü kanıtlanan politikalar benimseyen bir lider üzerinde baskı yarattı

Ardern 14 Ekim’de bir genel seçim yapılacağını söyledi. Gazetecilere verdiği demeçte, yeni bir İşçi Partisi liderine seçimlere hazırlanmak için yeterli zaman vermenin, “kendilerini taşıyacak yeterli güce sahip olmayan” bir liderle yola devam etmekten daha önemli olduğunu söyledi.

Adalet Bakanı Kiri Allan, Ardern sonrası İşçi Partisi’ne liderlik etmek için güçlü bir şansa sahip olarak görülüyor ve seçildiği takdirde ülkenin Maori kökenli ilk tam zamanlı başbakanı olacak.

Ardern’i dostu olarak gören Avustralya Başbakanı Anthony Albanese yaptığı açıklamada şunları söyledi “Jacinda Ardern tüm dünyaya akıl ve güçle nasıl liderlik edileceğini göstermiştir. Empati ve içgörü güçlü liderlik nitelikleri olduğunu gösterdi.”

Koltuğa yapışanlara bir çift sözünüz olsa ne demek isterdiniz?

Kaynak: https://www.ft.com/content/43b9e5b5-89a7-4866-826e-15db5d5d8084