Kategoriler
Düşünce

Angela Merkel

Ne mutlu ahlaklı insanları seçebilen uygar toplumlara.

16 yıl önce 2+1 evde oturuyordu, şimdi de aynı evde oturuyor, kendine yazlık kışlık vs. herhangi bir saray yaptırmadı, gemicikler, yatlar vs. almadı. 1 ay sonra görevi bırakacak olan Angela Merkel giderken ülkesinde; kişi başı 30.000$ olan milli geliri 47.000$’a çıkarttı. Kendisi değil ama halkı zenginleşti.

16 yıl aynı mütevazi hayatı ile Almanya’yı Avrupa zirvesine taşıdi. Angela Merkel. Farkımız ne? Orada bu insanlar müthiş sistem ve önce ülkesinin geleceği, bizde ülke yönetimine talip olanların bir çoğu sistemsizlik içerisinde kendi geleceklerini düşünüyorlar.

Ülkesinin genç insanlar tarafından yönetilmesi gerektiğini ve başbakan olarak doğmadığını söyleyen Angela Merkel 26 Eylül’de görevi bırakıyor.

Angela Merkel üzerine bu yazı Okunmalı …Paylaşıyorum. @fazilsaymusic

Angela Merkel 17 Temmuz 1954’te Hamburg’da dünyaya geldi. Doğumundan birkaç hafta sonra babası, dönemin Demokratik Almanya Cumhuriyeti DDR(Doğu Almanya)‘de papazlık görevi aldı ve ailesiyle birlikte Almanya‘nın doğusuna, “demir perde”nin arkasına taşındı. Merkel, fizik doktorasını yaptı ve DDR’deki değişim döneminde “Demokratik Hareket”e katıldı. Angela Merkel 2005 yılında Almanya Şansölyesi seçilen ilk kadın ve bu göreve gelen ilk DDR vatandaşı oldu.

Angela Merkel… Şansölye – Almanya’nın ilk kadın şansölyesi Almanya’yı hemen hemen 16 yıldır yönetiyor. İşte resimlerle onun kariyer öyküsü.

Almanya’nın ilk kadın başbakanı Angela Merkel’in infografiklerle 16 yıllık ekonomi karnesi:

  • Milli gelir yüzde 43 arttı, işsiz sayısı yüzde 44 azaldı.
  • Dış ticaret fazlası yüzde 13.7 artış gösterdi.
  • Enflasyon en düşük seviyeye indi.

Almanya’da bir dönem sona eriyor. Almanya Başbakanı (Şansölye) Angela Merkel, 26 Eylül 2021 Pazar günü yapılacak federal seçimlerin akabinde koltuğu devredecek. Almanya’nın “ilk kadın başbakanı” unvanına sahip Merkel, seçimlerde aday olmayacağını iki yıl öncesinden ilan etmişti.

16 yıllık görev süresinde Angela Merkel neler yaptı? Nasıl bir Almanya buldu? Nasıl bir Almanya bırakıyor? Alman ekonomisinde neler değişti?

Almanya’da ekonomik büyüme Merkel döneminde ciddi boyutlara ulaştı. Ekonomide birçok alanda büyüme sağlayan Almanya’da özellikle kişi başına düşen milli gelir Merkel döneminde neredeyse yüzde 43 arttı. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının patlak vermeseydi milil gelir artışı yüzde 50’yi bulacaktı.

Alman ekonomisinde en önemli gösterge ise işsiz sayısının her yıl düzenli olarak azalması oldu.

MİLLİ GELİR YÜZDE 43 ARTARKEN, İŞSİZ SAYISI YÜZDE 44 AZALDI

Gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH), bir ülkenin ekonomisinin performansının önemli bir ölçüsüdür. Almanya’da Merkel döneminde kişi başına düşen milli gelir yüzde 42,6 oranında artış gösterdi. Merkel’in göreve geldiği 2005 yılında 28 bin 134 euro olan kişi başına düşen milli gelir, 2020 yılında 40 bin 494 euroya ( 400 bin 890 TL) ulaştı.

Almanya’da işsiz sayısı azalmaya devam ediyor. Merkel’in göreve geldiği tarihte işsizlik oranı yüzde 4,86 civarındaydı. Merkel, 16 yıllık görev süresi boyunca Almanya’da işsiz sayısını yüzde 44,4 oranında düşürerek işsizlik oranını yüzde 2,7’ye çekti. Salgın öncesinde söz konusu oran yüzde 2,27 ile tarihi seviyeye gerilemişti.

ASKERİ HARCAMALAR NEREDEYSE YÜZDE 90 ORANINDA ARTTI

Merkel döneminde en fazla bütçe ayrılan alanların başında savunma harcamaları geliyor. Avrupa Birliği’nin (AB) en güçlü ülkeleri arasında yer alan Almanya’da 2005 yılında 33,3 milyar dolar olan askeri harcamalar, Merkel döneminde yüzde 89,9 oranında artarak 52,8 milyar dolar seviyelerine ulaştı.

Özellikle Afganistan’da uzun süredir yaşanan gerilimden de nasibini alan Alman ordusuna kayıtlı 59 asker Taliban ile mücadelelerde hayatını kaybetmişti.

Almanya’da federal, eyalet, yerel ve sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam kamu bütçesi borçları kişi başına yaklaşık 18 bin eurodan 26 bin euroya yükseldi.

2008 ve 2009 yıllarında yaşanan ekonomik ve mali kriz, ulusal borcu olumsuz etkilemiş ve borcun zirve yapmasına sebep olmuştu. Almanya’nın ulusal borcu 2013’ten beri sürekli düşüyor. Federal hükûmetin kapsamlı ekonomik teşvik paketlerinin bir sonucu olarak, ulusal borç 2019’da bir önceki yıla göre yeniden önemli ölçüde arttı.

DIŞ TİCARET FAZLASI SON 16 YILDA YÜZDE 13,7 ARTTI

Dış ticaret dengesi, mal ihracatı ve ithalatı arasındaki farktır. Merkel döneminde, dış ticaret fazla vermeye devam etti. Dış ticaret fazlası yüzde 13,7 oranında arttı.

Merkel döneminde enflasyon oranlarının en düşük seviyeye indiği tarih ise 2009 olarak dikkati çekti. Almanya’da 2009 yılında enflasyon oranları yüzde 0,25’e inmişti.

Sonuç

Özetle; o 16 yıl ülkesini yönettti ve “dava”sı filan da yoktu, kimseye “ey bilmem ne” gibisinden seslenmedi, “itibardan tasarrıf olmaz” diyerek halkın cebinden saraylar, yatlar bilmem neler almadı. Hiçbir yakını devlet kadrosunda yer almadı, rakiplerine veya ondan öncekilere hiç kötü söz söylemedi. O Doğu Almaynaydan gelmiş, bir rahip kızı, bir fizikçi Dr. Angela Merkel, geldiği yerde nasıl ise öyle yaşadı ve şimdi de öyle. Ne mutlu Almanlara ve ne mutlu namus, ahlak nedir bilen uygar toplumlara, ahlaklı ve ahlaklı kalabilen yöneticileri seçen, seçebilen sistemleri üreten insanlara ne mutlu.

Kaynaklar:

Kronos | Görevi bırakmaya hazırlanan Merkel’in ekonomi karnesi nasıl?: “Almanya’nın ilk kadın başbakanı” Angela Merkel, 26 Eylül Pazar günü yapılacak seçimin akabinde siyasete veda ediyor. Merkel döneminde tırmanışa geçen Almanya’da kişi başına düşen milli gelir son 16 yılda yüzde 42,6 oranında arttı. İşte rakamlarla Merkel dönemi Almanya ekonomisi…

THE 100 MOST INFLUENTIAL PEOPLE OF 2020

Angela Merkel… Şansölye

After Angela Merkel: how one woman shaped a generation — and Europe

The Other Side of Angela Merkel: What the world has misunderstood about the German chancellor.
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr