Kategoriler
Düşünce

İngiliz kadınlar, Türk kadınından daha mı değersiz?

Bu fotoğraf eşit ücret için 1968’de eylem yapan kadınların yürüyüşünde çekilmiş. 1970’te de haklarına kavuşmuşlar.

Bu görsel, bundan yaklaşık 60 yıl önce 1960’lı yıllarda İngilterede kadınların yaptığı eylemin fotoğrafı.

Fotoğrafta önemli olan şey ülke olarak -klasmanımız-, en sağdaki “kanada, turkey, norway, usa, holland, filand” yazılı pankart dikkat çekici.

1960’larda hak arayan İngiliz kadınları… Ellerinde pankartta ‘Britanyalı kadınlar, Türk kadınlarından değersiz mi?’ diye yazıyor.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınması, 1930’larda, Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasını ifade eder. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi; toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimleri’nden birisidir.

1960’larda İngiliz kadınlar, erkeklerle eşit ücret haklarını savunmak için protestolar yaptığında kullandığı pankart son günlerin Türkiye’sine “Nereden nereye?” dedirtti. Yer alan pankartlarda İngiltere’nin, Norveç, Türkiye ve Kanada gibi ülkelerin arkasında yer aldığı, ve “İngiliz kadınlar Türk kadınlardan değersiz mi?” şeklinde soru yönelterek hükümete erkeklerle kadınların eşitliğini savunan, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olması gerektiğini belirten yazılar yazıldı.

Üzerinde güneş batmayan imparatorlukta kişilerin “eşitlikçi görüş” & “eşit ödenme hakkı” kıstasında Türkiye’yi ve Türk kadınlarını göstererek hükümete karşı söylemde bulunması artık geçmişte kaldı. Geçenlerde gece yarısı alınan bir karar ile İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı kararı ile çıkıldı. Her geçen gün öldürülen, taciz edilen, işkenceye maruz kalan kadın haberlerinin sayısı artıyor. Kadın haklarına saygı duyulan, diğer ülkelerce ve vatandaşlarınca parmakla gösterilen bir Türkiye ümidiyle.

NK/Wikipedia

Gündem malumunuz, ülkemiz değişik bir hapishane haline geldi, doğudan gelişlere serbest, batıya çıkış yasak, ülkemiz bizimle ilgisi olmayan Cumhuriyet düşmanı “ümmetçi zihniyet”in emelleri yönünde göç akınlarıyla bir nevi işgal altında. Biraz daha sabır, umuyorum ilk seçimde bu vizyonsuzluk, öngörüsüzlük ve dalalet içerisindeki yönetimden kurtulacağız.

Bu fotoğraf eşit ücret için 1968’de eylem yapan kadınların yürüyüşünde çekilmiş. 1970’te de haklarına kavuşmuşlar.
Cehalet yakar!: Yakan ateş değil, cehalet ve liyakatsizlik.
Nutuk 93 Yaşında: Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar süren emeğiyle, tarihimizi aydınlatmak ve geleceğimize ışık olmak için yazdığı; #Nutuk93yaşında
WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr