Kategoriler
Gündem

Türk kadınının kara günleri { Orhan Toker }

Autocadgunlugu.com isminden de anlaşılacağı gibi Autocad programını kullanan mimar, mühendis vb. gibi mesleklerde olan arkadaşların bir araya gelip mesleki bilgilerini paylaştığı, tartıştığı, blog ruhunu tam anlamı ile barındıran harikulade bir blog. Elbette bu mesleki konu yanında yazarlar farklı konularda yazmaktan da çekinmiyor. Bu günlerde aslında hiç dahil olmak istemediğim ve bana yıllardır halka zorla dayatılan suni, politik uytuma mazlemesi olarak gördüğüm türban olayı yine hortladı, bu seferki biraz farklı, farkı yerlerin değişmesi, ama konu ve uyutma politikası aynı. Orhan bey bu konu hakkında enfes bir yazı yazmış sizi okumaya davet ediyorum. [via]

Orhan Toker
Orhan Toker
Y. Mimar (İTÜ)
Autodesk Yetkili Danışmanı
Programcı

Sevgili okuyucular. Hepiniz kadın haklarının en erken verildiği bir ülke olduğumuz gerçeğini biliyorsunuz. Ve şunu da çok iyi biliyorsunuz ki bu hakları kadınlara tüm Avrupa ülkelerinden de önce Mustafa Kemal Atatürk Türk kadınına verdi. Neden mi? Çünkü o çok iyi biliyordu ki, bir toplumun evlatlarını analar yetiştirir. O evlatlara, sevgiyi, dürüstlüğü, vatan sevgisini, çalmanın kötü bir şey olduğunu onlar öğretir. Onlardır, evlatlarının okuyup birer ışık gibi ülkesinin tepesinde parlamasını isteyen, onlardır hastalandığında evlatlarının başında uykusuz geceler geçiren. Evet bir ülkenin çekirdeği bu yüzden kadınlardır. Eğer bir ülkeyi yeniden var etmek istiyorsanız, o ülkenin sırtı yere gelmesin istiyorsanız önce kadınlardan başlamalısınız.

Yıllardır ülkemizde özgürce yaşayan kadınlar: töre cinayeti, aile içi şiddet, tecavüz, gasp ve boşanma davalarında uğradıkları haksızlıklar gibi meselelerle boğuşmaktadır. Önce bu sorunların çözülmesi gerekir. Bunların yanına, çocukların daha sağlıklı yetiştirilebilmesi için sağlık yardımları, gerçek (parasız) temel eğitim, aile planlaması eğitimleri gibi yapılması gereken ikincil öncelikli sorunları sayabiliriz. Bu sorunların çözülmesi çok kolaydır. Yeter ki kararlılık gösterilsin. Ancak bu sorunlar Atatürk öldüğünden beri çözülmek bir yana dursun daha da ağarlaşmıştır. Şimdi de kadınlarımızı çok daha büyük bir tehlike beklemektedir: TÜRBAN İSTİSMARI!
devamı…