Kategoriler
Tech

X mavi tik yeniden ücretsiz

2500’den fazla doğrulanmış takipçiye ve 5000’in üzerinde takipçisi olan tüm hesaplar mai tik’i ve Premium özelliklerini bedavaya alabilecek.

X(eski Twitter) sosyal ağındaki bazı kullanıcılar premium abone olmasalar bile profillerine mavi tik (mavi onay işareti) verildiğini fark etmeye başladı.

Elon Musk duyurdu: X’te mavi tik belli hesaplar için yeniden ücretsiz oldu! Elon Musk, X’te mavi tikli hesapların sayısını artıracak sürpriz bir değişiklik yaptı. 5000 ve üzeri takipçiye sahip tüm kullanıcılara Premium+ abonelik ücretsiz olarak tanımlanacak.

Başlangıçta buna anlam verilemese de neyse ki sonradan bir açıklama yapıldı: “X topluluğunun etkili bir üyesi olarak, bu bildirimi seçerek size X Premium Koşullarına tabi olarak ücretsiz bir X Premium aboneliği sunduk.

Gördüğüm tüm kafa karıştırıcı tweet’lere bakılırsa, Twitter / X’in bu özelliği gerçekten artırmaya başladığı anlaşılıyor Ödeme yapmadığınız halde aniden mavi bir onay işaretiyle karşılaşırsanız nedeni budur.

Ücretsiz mavi tik ve X Premium için kaç takipçi gerekiyor?

Elon Musk ise daha sonra, 2.500’den fazla doğrulanmış (Premium veya Premium+ aboneli kullanıcı) takipçisi olan herhangi bir hesabın Premium özelliklere ücretsiz olarak sahip olacağını ve hatta 5.000’in üzerinde takipçisi olan kullanıcıların ise Premium+ kademesine sahip olacağını duyurdu.

Bu politikaya göre iki bin 500’den fazla onaylanmış kullanıcıların takip ettiği hesaplar “premium” özelliklerinden ücretsiz yararlanacak. Buna ek olarak beş binden fazla onaylanmış kullanıcı tarafından takip edilen hesaplar ise ücretsiz olarak “premium+” özelliklerinden yararlanabilecek.

Ekim 2023’te sunulan Premium+ seçeneği kullanıcılara reklamları platformdan kaldırma olanağı veriyor. Ek olarak gönderileri düzenleme, doğrulanmış onay işareti ve daha uzun gönderiler yazma olanakları da sağlanıyor.

Önceden, yalnızca çok yüksek takipçisi olan hesaplarla birlikte ünlüler, şirketler/medya şirketleri ücretsiz Premium mavi tik alabiliyordu. Yeni düzenlemeyle takipçi sayısı düşük hesaplar özellikle de gazeteciler de bedava mavi tik alabilecek. Platformda artık hemen herkes mavi onay tiki alabildiğinden onay işareti anlamını yitirmiş durumda. Hatta yeniden mavi onay işareti alan kullanıcıların önemli bir kısmı bundan memnun değil.

Kaynak: engadget.com