Kategoriler
Gündem

Orantılı zeka

Tam 30 yıl önce, 1977 de yaşanan korkunç bir gerçek, tarihe kanlı 1 mayıs diye geçti. Türk solunun en güçlü olduğu dönem, inanılmaz bir insan kalabalığı, binlerce insan kortejler halinde Taksim meydana hareket ediyor. Mitingin en cafcaflı yerinde 30 yıl geçmesine rağmen hâlâ bilmediğimiz kişiler tarafından silah sesleri ile kana bulanıyor. Ardından panzerler insanları eziyor. Dehşet, vahşet, 34 insan ölüyor, ölenlerden 5’inin silahla öldürüldüğü tespit ediliyor, 136 kişi yaralanıyor, 470 kişi tutuklanıyor.

Ve bundan 30 yıl sonra bu gün. İşçi sendikaları Taksim de miting yapacağız diyor, hükümet hayır abicim orada yapamazsın diyor. İstanbul’a İstanbul’un polisi yetmiyor diğer şehirlerden takviye polis ve Jandarma yığılıyor.

Yıl 2008, demokratikliğin dibine vuran bir hükümet. Türban, türban diye demokrat kesilen bir başbakan, işçiye ve emekçiye gelince onların demokrasiye ihtiyacı olmadığını düşünüyor. Demokrasi senin neyine, işçisin sen işçi kal, işçiliğini bil. Sesini çıkarma, sürüden ayrılma, sen sadece 16 saat çalış ve gel bir kadeh daha koy bizlerde keyfimize bakalım.

Bu gün yaşananların 30 yıl öncesi ile zikredilmesi çok aptalca bir şey evet fakat bunu başbakan yapıyor. O’nun kafa 30 yıl öncesinde kalmış ve Taksim’de 30 yıl önce böyle böyle oldu şimdi de olmasın anam yok size Taksim maksim yok size miting falan oturun evinizde kırın kıçınızı çekirdek çıtların diyor.

Vali. Orantılı güç kullanılacak diyor bir gün önceden basına. Orantılı güç dediği İstanbul’a polis ve Jandarma yığılıyor. Belki gösterici sayısı kadar. Sebep? Kamu düzeni bozulacak, yahu arkadaş kamu nedir? Kamu ne iş yapar? Elle tutulur mu, gözle görülür mü, tadı neye benzer? Kamu dediğin zaten o mitingi yapacak olanlar değil midir? Kamu kendi kendinin düzenini mi bozacak, yoksa sizin o şişko göbeklerinizle oturduğunuz balkonlardaki manzaranızı mı bozacak?

Metro kapatılıyor, vapur seferleri iptal ediliyor, okullar kapatılıyor, çocuk-yaşlı, bebek-hamile demeden yüzlerce gaz bombası atılıyor. Taksim’e miting yapacak insanları sokmamak için, binlerce polisle Taksim Meydanı’nı ve oraya çıkan bütün yolları silahlı-bombalı-coplu polislerle işgal ediyor. Bunların hepsi kamuyu korumak için yapılıyor. Biz de bunları öyle aptal aptal izliyoruz, film gibi.

Bir gazeteci soruyor, “-DİSK Genel Başkanı, olaylardan sorumlu olduğunuzu ifade ederek, istifaya çağırdı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” vali Güler cevap veriyor, “Herkes kendi sorumluluklarını yeniden gözden geçirsin. Ben, kanunun bana verdiği yetkileri uyguluyorum”. [via]

Evet kanun ve hukuk apayrı şeyler gerçekten de.

Bu polis güzel tekme atıyor, önümüzdeki sezon Fenerbahçe’ye transfer olur.

Bu arada severek izlediğimiz Teknosohbet.tv de 2 mayıs için videosunu çekilemedi çünkü programı yapan Serdar ve Timur Taksim’de ki stüdyolarına ulaşamadı. [via]

Akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlık içindesin akrep gibi.
Serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
Midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı, rahat.
Ve sönmüş bir yanardağ ağzı gibi korkunçsun, kardeşim.
Bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
Koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katıltıverirsin hemen
ve âdeta mağrur, koşarsın salhaneye.
Dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
hani şu derya içre olup
deryayı bilmeyen balıktan da tuhaf.
Ve bu dünyada, bu zulüm
senin sayende.
Ve açsak, yorgunsak, alkan içindeysek eğer
ve hâlâ şarabımızı vermek için üzüm gibi eziliyorsak
kabahat senin,
– demeğe de dilim varmıyor ama –
kabahatin çoğu senin, canım kardeşim!

(Nazım Hikmet Ran)