Kategoriler
Tech

Twitter, X olarak yeniden adlandırıldı

Resmi olarak Twitter gitti, “Her şey için X” geldi.

Elon Musk satın aldığı pahalı oyuncağı ile oynamaya devam ediyor, şimdi de Twitter’ın ismini X olarak değiştirdi, yeni logo yüklendi domain ise şu an twitter.com üzerinden çalışıyor x.com yönlendirme ile çalışıyor.

Elon Musk, söylediğini yaptı ve 44 milyar dolara satın aldığı Twitter markasını öldürerek X haline getirdi.

Dün sabah saatlerinde, “Yakında Twitter markasına ve yavaş yavaş tüm kuşlara veda edeceğiz” açıklamasını yapan ve ardından çok sayıda marka ile logo değişimine işaret eden paylaşım yapan Elon Musk, dün gece “Twitter” markasını “X” ile değiştireceğini de duyurmuştu.

Dün “X.com” adresini “twitter.com” adresine yönlendirmeye başlayan Musk, yeni dönemi resmi olarak başlattı.

Gerçek anlamda “Twitter gitti X geldi (Platformdaki tüm “Twitter” ibarelerinin tamamen değişmesi elbette zaman alacak)” ve bununla beraber yeni bir dönem başladı. Bu dönüşümün merkezinde her şeyin yapılabildiği tek ve büyük bir platform oluşturmak yer alıyor, yeni marka ve dönüşüm hakkında artık Twitter değil X’in CEO’su olarak geçen Linda Yaccarino şunları söylüyor: “Hayatta ya da iş dünyasında büyük bir etki yaratmak için ikinci şans elde etmek son derece nadir görülen bir şeydir. Twitter, büyük bir etki yarattı ve iletişim şeklimizi değiştirdi. Şimdi X daha da ileri gidecek ve küresel şehir meydanını (Twitter, Musk tarafından böyle görülüyor) dönüştürecek. X, fikirler, ürünler, hizmetler ve fırsatlar için küresel bir pazar yaratan ses, video, mesajlaşma, ödemeler / bankacılık merkezli sınırsız etkileşimin gelecekteki halidir. Yapay zeka tarafından desteklenen X, hepimizi henüz hayal etmeye dahi başladığımız şekillerde birbirine bağlayacak. Yıllardır birçok kişi Twitter’ı daha büyük hayaller kurmaya, daha hızlı yenilikler yapmaya ve büyük potansiyelimizi gerçekleştirmeye zorladı. X bunu ve daha fazlasını yapacak. Geçtiğimiz 8 ay boyunca kullanıma çıkardığımız yenilikler ile X’in şekillendiğini görmeye başladık ancak daha yeni başlıyoruz. Bu dönüşümün kesinlikle bir sınırı yok. X, her şeyi sunabilen bir platform olacak. Elon Musk ve ben, X’i herkese sunmak adına ekiplerimizle ve tüm ortaklarımızla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

“X” harfi, son yirmi yıldan fazla bir süredir Musk’ın dokunduğu hemen hemen her şeyin üzerinde var. X.com, Paypal’ın orijinal adıydı; SpaceX şirket adına; Tesla SUV adına; X.Ai ve çocuğu X Æ A-12’yi ve Twitter’ı “X, her şey uygulaması”na dönüştürmek istiyordu. Şimdi nihayet 2017’de Paypal’dan geri satın aldığı X.com alan adıyla bir şeyler yapıyor.

Sonunda sitenin markasını değiştirdi, bunun artık Musk’ın geçen yıl satın almadan önceki sosyal ağ olmadığının en net beyanı.

Son zamanlarda Twitter, ödeme yapmayan(Twitter Blue olmayan) kullanıcılar için DM sayısını sınırlayacağını açıkladı, Doğrulanmış Kuruluşlar için LinkedIn benzeri bir işe alma özelliği ortaya çıktı ve Musk, sitenin yakında kullanıcıların siteye “çok uzun, karmaşık makaleler” göndermesine izin vereceğini söyledi. Makale özelliğine Makaleler deniyor gibi görünüyor, ancak bir noktada görünüşe göre Notlar olarak adlandırılıyordu – bilindiği gibi, makale sitesi Substack’ın Twitter klonunun adı, hatırlarsınız(Revue), ilk çıkışı biraz dramatikti.

Kaynak: theverge.com/2023/7/23/23804629/twitters-rebrand-to-x-may-actually-be-happening-soon