Kategoriler
Blog

Eğer kendi sunucunuzda blog yazcaksanız

Ücretsiz kullanılabilen blog servisleri, Blogger, WordPress.com, Blogcu vb. hizmetleri kullanmaktansa kendi sunucunuza bir WordPress kurup ciddi ciddi blog tutmaya karar verdiyseniz ve eğer blog yazmayı ciddiye alıyor, önem veriyorsanız bu işe veya hobiye o halde sizin için en önemli husus hostingdir. İlk zamanlarda satın aldığınız veya sponsor olarak temin ettiğiniz web hosting paketi tabiî ki yeterli gelecektir, ama iş büyümeye başladığında, blogunuzda bulunan yazı sayısı, yorum sayısı, üye sayısı ve gün geçtikçe artan ziyaretçi saysı sayesinde artık hiç bir hosting paketi sizin blogunuza yetmeyebiliyor (: Tıp ki benim bu blogum gibi. Geçen günkü gibi yine Dreamhost firması bir uyarı göndererek wolkanca.com blogunun sunucularının kaynaklarını tamamen tükettiğini, diğer müşterilere hizmet veremez hale geldiklerini bu yüzden hesabımı kapatmak zorunda kalacaklarını yazmışlardı bana ve bildiğiniz gibi 2 gündür bloga erişemiyorsunuz WordPress bloglarının en büyük dez avantjı, otu boku veritabanından çekmesi, girdiler, yorumlar, etiketler, üyeler çoğaldıkça bu Mysql sorguları baş döndürücü bir şekilde fazlalaşıyor dolayısıyla blogun bulunduğu sunucudaki işlemciyi, ram i resmen sömürüyor. Nankörlük gibi olmasın ama 1 senedir çektiğim şu sunucu problemlerini blog yazmaya başladığımda bilseydim, veya tahmin etseydim asla WordPress te yazmazdım. Blogger gibi bir servis dururken şu anda kendi sunucusuna WordPress kurup blog yazan kişi bana göre çok büyük hata yapıyor, ileride çok pişman olabilir aynen benim gibi.

dreamhost-logoDerler ki, WordPress doğuştan seo ludur, yani WordPress blog sistemi Google arama motoru ve diğer arama motorlarına çok uygun bir sistemdir. Evet bu doğru fakat Blogger’ın da Google’a ait olduğunu düşünürsek Blogger SEO da WordPress’e di sollar eğer doğru kullanılırsa. Blog yazmak hususunda onlarca ahkam kestim, bir sürü makale kıvamında yazım vardır, eğer bana bir cümlede blog yazmakta bir blogcu için en mühim konu nedir diye sorsalardı cevabım şu olurdu; bir blog sürekli güncellenmeli, uzun süre kapalı veya içeriksiz bırakılmamalı. Maalesef geçen senenin sonlarında da wolkanca.com 2 ay gibi bir süre kapalı kalmıştı ve bunun wolkanca.com dan götürüsü tabii ki Google Pagerank değerinin 4 puanında kalmasıydı, üstelik blogda bulunan bir kaç yazının PageRank değeri 5 olmasına rağmen ve Blog.wolkanca.com un ana PageRank ı 5 olmasına kesin gözüyle bakılmasına rağmen malesefki bu uzun süre kapalı kalma durumundan dolayı yerinde saydı. Tabi bu kapalı kalma süresinin uzamasıyla sadece Google Pagerank değil, ziyaretçilerin ve sadık okurların kaybedilmesi, arama motorlarının blogun indekslenen sayfalarını silmeye daha kötüsü banlamaya kara listeye almasına kadar giden bir negatif puanlar silsilesi bir birini takip etti.
Her şeye rağmen zaten sıfırdan yarattığım bu blog şeysini, blog denen bu kişisel medyayı eski durumuna ve daha da ileriye götürme azmim tükenmedi. Ve görüldüğü üzere şu an altın çağlarını yaşıyor, öyle bir dönemki Türkiye’de belki ilk olacak bazı gelişmeleri önümüzdeki günlerde hep beraber izleyeceğiz. İşte bu noktada hosting hizmetinin önemi belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.
Evet wolkanca.com değil sadece bu sıkıntıyı bildiğim isimlerini vermeyeceğim ama sizlerin çok iyi tanıdığı 3 – 4 blog daha yaşıyor. Bu sunucu, hosting sorunlarının yaşanmasındaki en büyük neden Türkiye’de hosting hizmeti veren firmaların kalitesizliği, bu kalitesizlik ve tabii pahalılık bizi yurt dışında özellikle Amerika daki firmalara yönlendiriyor, inanın Amerikalılar bizim Türk firmalarından daha yakın ilgi gösteriyorlar. ABD de bir pizzacıdan telefonla pizza siparişi verdiğinizde o siparişi alan kişinin Hindistan’da olduğunu ve siparişi Hindistan’dan alıp Amerika’da ki o kişiye en yakın pizzacıya ilettiğini biliyorum (: Tabi bu da uzun hikaye ama kısaca Pizza firması Hindistan’da çalıştırdığı bir elemana Abd de çalıştırdığı elemana verdiğinin %10 u kadar düşük bir para verdiği için ve geriye kalan %90 ile teknolojiye yatırım yaptığından bu böyle. Dünyadaki bütün büyük internet projelerinin ABD den çıkması da ilginçtir, aslında ilginç değil de doğal demek daha doğru olur. Hala internetin ve buna bağlı bilgi teknolojilerin çağın en değerli kazanımları olduğunun farkına varamayan büyüklerimiz, site kapatmakla uğraşa dursun Amerikalılar Hindistan da eleman istihdam etsin. Düşünsenize iletişim artık ne kadar kolay, neden bunun kazanımlarını bizde en etkili şekilde kullanamıyoruz? Neden sorusuna cevap da aslında iletişimin basitliği gibi basit, kafalar, alışkanlıklar, satın almaya alışmış bir millet, tüketmeye her şeye en basitinden ulaşmaya o kadar alışmışız ki, kafa yormak istemiyoruz, amaaaan ne uğraşacağım gavur yapmış satın alırım mantığı (: Kore diye bir ülke var, Güney Kore, bizimkilerin yıllar önce savaşmaya gittiği Kore şu anda bu anlamda bizden kat kat üstünler. Biz hâlâ kadınların başına türbanmış baş örtüsüymüş bilmem neymiş diye uyutula duralım, neyimize bizim bu şeyler, amaaann be ne uğraşacaksın pirim, bırak uyandırmayalım kerizi milleti yola devam. Bu Aselsancılar vardı intihar etmişler sözde, bu konuyu kim araştırdı? Merak ettiniz mi acaba onlar ne buldu ki bir anda hepsi birden intihar etti (:? İlginç.
Demem odur ki arkadaş, artık çocuklar bile Türkiye’de aynı tas aynı hamam hiç bir şey değişmez böyle gelmiş böyle gider mantığı ile yetişiyor, bir şekilde yırtmalıyız ağabey diyorlar, hiç birinin kafasında bir şeyler yapmak, üretmek gibi hayaller yok. Belki haklılar, çünkü bir şeyler yapmak isteseler de diğerleri ona ellerinden gelen her türlü engellemeyi yapacak (: Beyin göçüymüş (: Her şeyin bir zıttı vardır, siyahın ki beyaz, buradan beyin göçüyor, peki ne geliyor? Bir organ geliyor ama burada yazamayacağım, onu da siz anlayın. Hosting, hosting dedik nereden nereye getirdik yazıyı, ben diyorum ki şu hosting konusu çok önemli arkadaşlar, yahu alt yapı yoksa ben nasıl internet projesi geliştireceğim? İlla ki tekel olmuş firmalara muhtaç mıyım? Neden ben de Youtube’un garajda bir iki gençle başlayan macerası gibi bir macera yaşayamam?
Bir kaç gün böyle yarı açık yarı kapalı, kör topal gidebilir bu blog, blog okuma keyfinizin içine ettiğimiz için üzgünüm.
Hayatını Tasarla
Bu akşam saat 18:30 da HP’nin Atina, İstanbul, Dubai ve Johannesburg’da eşzamanlı düzenlediği bir partide olacağım, Jimmy Wales semineri gibi bu da Esma Sultan Yalısında olacak. Bu sefer çok eğleneceğiz sanırım çünkü davetliler arasında Ceza, Nil Karaibrahimgil, Funky C canlı performansları ile gecede olacak. Ayrıca HP yöneticileri Jos Brenkel ve Artun Ayvat da aramızda olacaklarmış. 2 adet davetiyem var (: Bir hatunu kandıramazsam ki çok zor çünkü hafta ortası bu durumda sap arkadaşlarımdan birine davetiyeyi vereceğim gibi görünüyor.

okuduğuma değdi! bir an önce blog hayatına devam etmek isteyen güvenilir arkadaşlar arıyoruz o zaman. en mantıklısı en 5-6 kişi bir araya gelip dreamhostu arkamıza almak olacak. bu işi ülkemizde yapabilecek bir hosting firması yok bence. onca parayı vereceksek dreamhostta upgrade edelim diyorum ben.wolkanca bu konuda bir post bekliyoruz senden. bakalım kaç yağız delikanlı ile aynı sunucuda yeşereceğiz 🙂

( yahu bu arada cümle başlarındaki harfleri büyük yapamadığımızdan kendimi türkçe'yi katletmiş gibi hissediyorum.)

hp'de bol foto bekliyoruz sap sap git daha güzel fena mı tüm taksiler senin be hocam 😛

bütün bu yazılarını bloggerde yazsaydın hiç sorun kalmazdı ve belki de pr 5-6 gibi bişe y olurdu kimse seni geçemezdi… bende blogcudaydım blogcuda seo denen bişey yok… ama ben zorladm google'ı tamda üst sıralara çıkmışken blogcu sıktı…wordpress alan adı alsam çok zorlanacağım en iyi blogger

şu blog yazma hobisi benide sardı bloggerden kendime bir blog atım kendi sunucuma taşıyayımmı yoksa taşımayayımmı diye düşünürken bu yazı çok iyi oldu(teşekkürler) bir domain almak yeterli…blog bloggerde kalsın..

evet en iyisi blogger bir domain al tamamdır alt domainler açar bir mail adresiyle birden çok blog açabilir ve hepsini domainlersiniz 🙂 blogger'in de hala süren eksiklikleri var ama mesela sayfalama özelliği gibi, pcdostu.com domainine sahibiz fakat blogger'da pcdostu.com/iletisim.htm gibi bir sayfa oluşturamıyoruz… 🙁 ama yine de hosting olayı zor iş en büyük blogger 🙂

volkan abi partide çıkacak guruplardan böcek de arkadaş var selam sülersin benden (=

selam arkadaşlar valla bende wp kullanıcısı olarak şu anda hostingde bir sorunum yok ama ileride wolkanca gibi bir sorunlada karşılaşma ihtimalim yok değil. benim sunucu kebirhost onlarda usa dan kiralıyor bu konu için sanırım yardımcı olabilirler. volkan istersen bir kebirhost.com yöneticileri ile bir görüş…

valla bende teknolojiherseyim.com için rodosweb den aldığım hostu kullanıyorum. aslında çok basit bir paket taa geçen sene bu adresi tescillediğimde almıştım ama bir türlü açamamıştık blogu kısmet bu zamanaymış. şu an günlük 1000 civarı sayfa gösterimi yapıyor teknoloji herseyim yani pek bir problem yok ama ilerde muhtemelen benzer problemleri yaşayacağız volkan kardeşim gibi. bende ne yapsam ne etsem diye düşünüyorum. yol yakından blogger'a mı geçsem yoksa wordpress hazır açılacakken direkt wordpress'e mi taşısam bilmiyorum. kiralık sunucular aylık 150ytl den başlıyor.
cin fikirleri olanlar varsa paylaşsınlar bizde sebeplenelim 🙂

arkadaşlar trdeki hosting firmaları ya çok pahallı oluyor yada bize yetmiyor. wolkana milyonlarca hosting firması gel desede gösterimlerini görünce çekiniyorlar. varsa yoksa dreamhost yada harbi sağlam bir hostingci amca sponsor olmalı!

valla yazın ne ıle basladı ne ıle bıttı 🙂 dostum takma kafana, bak yoluna 😉 blogger ıyıyse blogger'a gec.nasılsa buraya gelen oraya da gelır merak etme. prde neymıs 3 ayda yukselır. onemlı olan pr mı allah aşkına. bılıyorum "yapılan onca emek yarıda mı kalcak..?" dıyorsun dogru ama sen kendıne 2 soru sorman lazım. "ben para kazanmak mı ıstıyorum yoksa boyle bır suru dostumla blog yazma zevkımı devam mı ettırmek ıstıyorum..?" tabıkı her ıkısıde onemlı ama bırı agır basıcak mutlaka. bende cok dusundum blogger'a gecmeyı. hala da dusunuyorum açıkçası. host işine gelince…hostun grafıgını cıkarır, cıvılerını oynatırım..! 😛 bız bu sıstemde yurumeyı ogrendık artık. emeklemeyı gectık. hele sen kosturuyorsun 🙂 ne dıyım allah yardımcın olsun bu arada oh ne guzel davetıye falan. bıze gonderen yok kı:(

tamda acaba host alıp wordpress mi kursaydım diye düşünürken güzel bir yazı oldu verdiğim kararın doğruluğunu gösteren.. bencede her ne kadar dezavantajları olsa da blogger forever..

önemli bir konuya şeetmişsin volkan. peki şu virtual bilmemne denen hosting paketleri var. onların uyması lazım sana. pahalı biliyorum ama…
partide iyi eğlenceler, nil'in yanağından benim için makas al.

vay be hocam internet alemini her yönüyle sömürüyosun yani. sen en iyisi eve şöyle mis gibi bir server kur 1tblık harddiki de tak tabi keser mi bilmem 🙂

kebirhostu ben de tavsiye ederim.
bazen abndwitch sorunu oldu mu anında bir mail bir tel hemen hallediyorlar.

benim bu domain, host vs. konusunda kafam iyice karıştı .battlestar galactica’nın viperlerı gibi hissettirmeden acı çektirmeden atlayabileceğim host arıyorum..

bende aklımdan blogumu wordpresse taşırım diye geçiriyordum insan ne yapacağını bazen şaşırıyor ama benim senin kadar postum olmayacak en iyisi senin hangisi ise ona geç bu arada

valla bende wordpress kullanarak yeni bir blog yazmaya başlayacaktım aslında tam blogda değil sadece bir konu üzerine yönelerek yazılar yazacaktım ama gördümkü eğer gerçekten iyi bir iş yaparsan senin gibi volkan kardeş ve insanlar bu yaptığın şeye rağbet gösterip yüzünü kara çıkarmaz ve sana daha güzelini iyisini yapman için itici güç olurlarsa ki genelde olur ve seninde bu sitemi daha sağlıklı bir biçimde yürütmen için daha sağlam ve aksamayacak başkalarının işini de aksatmayacak bir yerde muhafaza etmen gerektiğini gördüm.

artık bende bu durumu bu çerçevede değerlendirip aklımda olan fikri gerçekleştirmeye çalışacağım.

yazın için teşekkürler…

volkan şu hosting işini bence hemen halletmeye bak. 2 dk önce 3 tane yeni yazı vardı blogta. yazıların birisine yorum gönderdim. şimdi kayboldu yazılar.

gönderdiğim yoruma mı isyan ettiler de kayboldular naptılar anladım. hayır zaten ben düzgün bir yorum yazmıştım ona kızmış olamazlar.

o zaman hostingden kaynaklanıyor. hallet şu hosting 🙂 işini. zaten sayfalar da yavaş açılıyor…

arkadaşlar reklam yapmak gibi olmasın ama
www.blogsayfasi.com
olarak ücretsiz wordpress blog hizmetimizden sizde yararalanın derim, host ve alanadı derdi çekmeyin…
google “blog” aramasında ilk sayfada yeralıyoruz

dreamhost, genellikle, oldukça tutarsız bir firma + ciddi performans ve uptime sorunları yaşıyorlar.

işim gereği hosting ile çok ilgiliyim ve türkiye'de iyi firmalar olmadığına katılmıyorum. bugün en iyi firmalar sayılabileck dreamhost, mediatemple, theplanet bile sürekli bağlantı sorunları yaşıyorlar, kullanıcılarına düzgün destek veremiyorlar ve türkiye'de bu firmalardan daha iyi performansı daha iyi fiyata sunan firmalar olduğunu çok iyi biliyorum.

ancak yabancı bazı firmaları başka bir yere koymak gerekir ki, evet türkiye'deki firmalardan çok daha kaliteliler, ör: softlayer.

bununla beraber kaliteli bir fimadan alınan bir paylaşımlı hosting hesabı günlük 20,000 ziyaretçisi olan bir wordpress altyapılı blogu da çok rahat barındırabilir (wordpress olarak belirtmemin sebebi, mantıklı sql sorgularıyla sunucuya yük bindirmeyen bir yazılım olmasıdır).

türkiye'de bilinen firmaları denemenizi tavsiye ederim.

@umut muhaddisoğlu

yorumunuz için teşekkür ederim.
türkiye de ki firmaların fiyat-performans oranı çok iyi değil, yani kısaca çok pahalı dünya ya göre bu bizim tr deki sunucuları kullanmamızı zorlaştırıyor, yani bir ticari firma zorlanmayaiblir ama böyle bloglar zorlanıyor bu fiyatları ödeyemediği için o bahsettiğiniz kaliteli firmalarla çalışamıyor.

selamlar, bende blog olarak kendi domainimi kullanıyorum. blogger gibi sistemlere oldum olası karşıyımdır, sıcak gelmez. bütün sitelerimin hosting hizmetini hostgator firmasından alıyorum, şimdilik herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. online destek kullanarak operatörlerden yardım alıp kafana takılan soruların cevaplarını alabilirsin.

sıkma canını, severek okuyoruz seni.