Kategoriler
Blog

Eğer kendi sunucunuzda blog yazcaksanız

Ücretsiz kullanılabilen blog servisleri, Blogger, WordPress.com, Blogcu vb. hizmetleri kullanmaktansa kendi sunucunuza bir WordPress kurup ciddi ciddi blog tutmaya karar verdiyseniz ve eğer blog yazmayı ciddiye alıyor, önem veriyorsanız bu işe veya hobiye o halde sizin için en önemli husus hostingdir. İlk zamanlarda satın aldığınız veya sponsor olarak temin ettiğiniz web hosting paketi tabiî ki yeterli gelecektir, ama iş büyümeye başladığında, blogunuzda bulunan yazı sayısı, yorum sayısı, üye sayısı ve gün geçtikçe artan ziyaretçi saysı sayesinde artık hiç bir hosting paketi sizin blogunuza yetmeyebiliyor (: Tıp ki benim bu blogum gibi. Geçen günkü gibi yine Dreamhost firması bir uyarı göndererek wolkanca.com blogunun sunucularının kaynaklarını tamamen tükettiğini, diğer müşterilere hizmet veremez hale geldiklerini bu yüzden hesabımı kapatmak zorunda kalacaklarını yazmışlardı bana ve bildiğiniz gibi 2 gündür bloga erişemiyorsunuz WordPress bloglarının en büyük dez avantjı, otu boku veritabanından çekmesi, girdiler, yorumlar, etiketler, üyeler çoğaldıkça bu Mysql sorguları baş döndürücü bir şekilde fazlalaşıyor dolayısıyla blogun bulunduğu sunucudaki işlemciyi, ram i resmen sömürüyor. Nankörlük gibi olmasın ama 1 senedir çektiğim şu sunucu problemlerini blog yazmaya başladığımda bilseydim, veya tahmin etseydim asla WordPress te yazmazdım. Blogger gibi bir servis dururken şu anda kendi sunucusuna WordPress kurup blog yazan kişi bana göre çok büyük hata yapıyor, ileride çok pişman olabilir aynen benim gibi.

dreamhost-logoDerler ki, WordPress doğuştan seo ludur, yani WordPress blog sistemi Google arama motoru ve diğer arama motorlarına çok uygun bir sistemdir. Evet bu doğru fakat Blogger’ın da Google’a ait olduğunu düşünürsek Blogger SEO da WordPress’e di sollar eğer doğru kullanılırsa. Blog yazmak hususunda onlarca ahkam kestim, bir sürü makale kıvamında yazım vardır, eğer bana bir cümlede blog yazmakta bir blogcu için en mühim konu nedir diye sorsalardı cevabım şu olurdu; bir blog sürekli güncellenmeli, uzun süre kapalı veya içeriksiz bırakılmamalı. Maalesef geçen senenin sonlarında da wolkanca.com 2 ay gibi bir süre kapalı kalmıştı ve bunun wolkanca.com dan götürüsü tabii ki Google Pagerank değerinin 4 puanında kalmasıydı, üstelik blogda bulunan bir kaç yazının PageRank değeri 5 olmasına rağmen ve Blog.wolkanca.com un ana PageRank ı 5 olmasına kesin gözüyle bakılmasına rağmen malesefki bu uzun süre kapalı kalma durumundan dolayı yerinde saydı. Tabi bu kapalı kalma süresinin uzamasıyla sadece Google Pagerank değil, ziyaretçilerin ve sadık okurların kaybedilmesi, arama motorlarının blogun indekslenen sayfalarını silmeye daha kötüsü banlamaya kara listeye almasına kadar giden bir negatif puanlar silsilesi bir birini takip etti.
Her şeye rağmen zaten sıfırdan yarattığım bu blog şeysini, blog denen bu kişisel medyayı eski durumuna ve daha da ileriye götürme azmim tükenmedi. Ve görüldüğü üzere şu an altın çağlarını yaşıyor, öyle bir dönemki Türkiye’de belki ilk olacak bazı gelişmeleri önümüzdeki günlerde hep beraber izleyeceğiz. İşte bu noktada hosting hizmetinin önemi belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor.
Evet wolkanca.com değil sadece bu sıkıntıyı bildiğim isimlerini vermeyeceğim ama sizlerin çok iyi tanıdığı 3 – 4 blog daha yaşıyor. Bu sunucu, hosting sorunlarının yaşanmasındaki en büyük neden Türkiye’de hosting hizmeti veren firmaların kalitesizliği, bu kalitesizlik ve tabii pahalılık bizi yurt dışında özellikle Amerika daki firmalara yönlendiriyor, inanın Amerikalılar bizim Türk firmalarından daha yakın ilgi gösteriyorlar. ABD de bir pizzacıdan telefonla pizza siparişi verdiğinizde o siparişi alan kişinin Hindistan’da olduğunu ve siparişi Hindistan’dan alıp Amerika’da ki o kişiye en yakın pizzacıya ilettiğini biliyorum (: Tabi bu da uzun hikaye ama kısaca Pizza firması Hindistan’da çalıştırdığı bir elemana Abd de çalıştırdığı elemana verdiğinin %10 u kadar düşük bir para verdiği için ve geriye kalan %90 ile teknolojiye yatırım yaptığından bu böyle. Dünyadaki bütün büyük internet projelerinin ABD den çıkması da ilginçtir, aslında ilginç değil de doğal demek daha doğru olur. Hala internetin ve buna bağlı bilgi teknolojilerin çağın en değerli kazanımları olduğunun farkına varamayan büyüklerimiz, site kapatmakla uğraşa dursun Amerikalılar Hindistan da eleman istihdam etsin. Düşünsenize iletişim artık ne kadar kolay, neden bunun kazanımlarını bizde en etkili şekilde kullanamıyoruz? Neden sorusuna cevap da aslında iletişimin basitliği gibi basit, kafalar, alışkanlıklar, satın almaya alışmış bir millet, tüketmeye her şeye en basitinden ulaşmaya o kadar alışmışız ki, kafa yormak istemiyoruz, amaaaan ne uğraşacağım gavur yapmış satın alırım mantığı (: Kore diye bir ülke var, Güney Kore, bizimkilerin yıllar önce savaşmaya gittiği Kore şu anda bu anlamda bizden kat kat üstünler. Biz hâlâ kadınların başına türbanmış baş örtüsüymüş bilmem neymiş diye uyutula duralım, neyimize bizim bu şeyler, amaaann be ne uğraşacaksın pirim, bırak uyandırmayalım kerizi milleti yola devam. Bu Aselsancılar vardı intihar etmişler sözde, bu konuyu kim araştırdı? Merak ettiniz mi acaba onlar ne buldu ki bir anda hepsi birden intihar etti (:? İlginç.
Demem odur ki arkadaş, artık çocuklar bile Türkiye’de aynı tas aynı hamam hiç bir şey değişmez böyle gelmiş böyle gider mantığı ile yetişiyor, bir şekilde yırtmalıyız ağabey diyorlar, hiç birinin kafasında bir şeyler yapmak, üretmek gibi hayaller yok. Belki haklılar, çünkü bir şeyler yapmak isteseler de diğerleri ona ellerinden gelen her türlü engellemeyi yapacak (: Beyin göçüymüş (: Her şeyin bir zıttı vardır, siyahın ki beyaz, buradan beyin göçüyor, peki ne geliyor? Bir organ geliyor ama burada yazamayacağım, onu da siz anlayın. Hosting, hosting dedik nereden nereye getirdik yazıyı, ben diyorum ki şu hosting konusu çok önemli arkadaşlar, yahu alt yapı yoksa ben nasıl internet projesi geliştireceğim? İlla ki tekel olmuş firmalara muhtaç mıyım? Neden ben de Youtube’un garajda bir iki gençle başlayan macerası gibi bir macera yaşayamam?
Bir kaç gün böyle yarı açık yarı kapalı, kör topal gidebilir bu blog, blog okuma keyfinizin içine ettiğimiz için üzgünüm.
Hayatını Tasarla
Bu akşam saat 18:30 da HP’nin Atina, İstanbul, Dubai ve Johannesburg’da eşzamanlı düzenlediği bir partide olacağım, Jimmy Wales semineri gibi bu da Esma Sultan Yalısında olacak. Bu sefer çok eğleneceğiz sanırım çünkü davetliler arasında Ceza, Nil Karaibrahimgil, Funky C canlı performansları ile gecede olacak. Ayrıca HP yöneticileri Jos Brenkel ve Artun Ayvat da aramızda olacaklarmış. 2 adet davetiyem var (: Bir hatunu kandıramazsam ki çok zor çünkü hafta ortası bu durumda sap arkadaşlarımdan birine davetiyeyi vereceğim gibi görünüyor.