Kategoriler
Internet

Tarayıcınız Googlebot olsun ücretli siteler ücretsiz olsun

Ücretli siteler ya da üyelik gerektiren sitelerin bir çoğu Google arama motoruna ayrıcalık tanırlar ve bu sayede Google örümceği üye olmadan tüm siteyi tarar. Bu ücretli özel içeriği biz normalde siteye girdiğimizde göremeyiz, üye olmalı ya da parasını ödemeliyiz. Şimdi aşağıda okuyacağınız yöntemle internet tarayıcınızı Googlebot olarak tanıtıp (user agent) nasıl ücretli ve üyelik gerektiren siteleri sömürebileceğimiz öğreneceğiz.
Öncelikle her zaman tavsiye ettiğimiz gibi Firefox tarayıcının bu iş en iyi seçenek olduğunu belirteyim ve tabii ki tüm tarayıcılarda da olabilir ama öncelik Firefox diyorum.
User Agent nedir onu da açmak gerekirse kısaca giriş yapılan siteye kimin giriş yaptığı hakkında bilgi veren bir sistem. Bizde bu User Agent değeri ile oynayıp yani değiştirip ücretli, üyelik gerektiren sitelerin Googlebot’a verdiği ayrıcalıkları, kendi User Agent değerimizi değiştirip o siteyi sömürmek için kullanacağız.

Firefox için bir eklentimiz var onu indirelim, buradan şu dosyayı indirip aşağıdaki ekran görüntüsünde göreceğiniz gibi indirdiğimiz dosyayı User Agent Switcher eklentisinin seçeneklerine girip içeri aktaralım (import). Daha sonra yine aşağıdaki 2. ekran görüntüsündeki gibi User Agent Switcher da bulunan User Agent seçeneklerinden Googlebot olan seçeneği seçelim ve işlem tamam. Bu işlemlerden sonra internet tarayıcınızı siteler Googlebot olarak tanıyacaklar ve Googlebot ayrıcalıklarından faydalanabileceksiniz.
Firefox tarayıcınız yoksa Internet Explorer için registry ayarları ile oynamamız gerekiyor, bunun en kısa yolu da
şu dosyayı indirip çalıştırdığınızda Googlebot olur,
şu dosyayı indirip çalıştırdığınızda ise eski haline geri döner. Bu registry kayıtlarının içeriği aşağıdaki gibidir;
IE Googlebot yapar;

[HKEYLOCALMACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings5.0User Agent] @=”Googlebot/2.1″ “Compatible”=”+http://www.googlebot.com/bot.html”


IE Googlebot ayarını iptal eder;

Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEYLOCALMACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionInternet Settings5.0User Agent] @=”Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT

Ve son olarak internet tarayıcınızın hangi modda çalıştığını merak ederseni şu bağlantıya basarak merakınızı giderebilirsiniz.
Aşağıdaki ekran görüntülerinin büyük halleri için üzerlerine basıyor (tıklıyor) uz.

UserAgent switcher ekran görüntüsü


UserAgent switcher ekran görüntüsü