Kategoriler
Blog

Blog.wolkanca.com yeniden sunucu değiştirdi

Geçen gün belki de bu blog tarihinde en fazla ziyaretçi aldığı günü yaşadı, Google Analytics raporlarına göre 17 mart günü içinde tekil 30 binden fazla ziyaretçi çekmiş. Bunun zaten %80 i ni tek bir yazı çekmiş ve bu yazıyı statik html sayfasına çevirmiştim o gün, ayrıca o gün içinde sunucuya yapılan ağır syn ve botnet saldırıları sunucuyu bitirmiştir. Dolayısı ile sunucuda bu denli yüksek ziyaretçi sayısı ile baş edebilen güçlü işlemci olmasına rağmen, kötü niyetli saldırılar ki bu saldırıların nerelerden geldiğini görmüş olsanız sizde çok şaşıracaksınızdır, bu saldırılara dayanamayıp donanımsal güvenliği olan başka bir datacenter a taşınması söz konusu olmuştur ve ben bu yazıyı yeni şu anda sunucuda yazıyorum.

Aylık normal bir ev kirası kadar sunucu kirası verdiğimi belirterek, şu Google reklamlarını bahane edip aptalca kelimeler sarf eden arkadaşlara da kapak olmasını isterim.

Saldırıların amacı tabiî ki çekememezlik, taş koymak ve yükselişi engellemektir. Bunda bir nebze başarılı oluyorlar hakkını vermek gerekir, fakat düşe kalka yine biz yolumuza devam ediyoruz. Daha bu gün sabah WordPress.Com sitesine dava açıp mahkeme kararı ile engellenmesini sağlayan Adnan Oktar isimli, uzaktan yakında hiç alakam olmayan şahsın avukatı bana bir mail göndererek blogumda bulunan 2 yazıyı kaldırmamı talep etmiş. Buna benzer bir kaç daha hareketle karşı karşıyayım.

mahkeme kararı ile wolkanca engelleme

Şunu belirtmek isterim ki, ben hayatı huzur içinde yaşayıp huzur içinde ölmek arzusunda olan bir kişilik değilim, bu yüzden ki bu asiliğim, bu hırsım ile var olma savaşım birilerinin dikkatini çekiyor. Yıllar önce yaptığımız işlere “boş işler” diye tabir edenler, şu günümüzde bizim yaptığımı işleri sahiplenme ve bizi yok edip yerine kendi düzenlerini koyma arzusu ile yanıp tutuşuyorlar, bu şunu gösteriyor ki biz boş iş yapmamışız ve kurulmuş bu adi, pislik düzene çomak sokmuşuz. Ve sokmaya devam edeceğimize de ant içtik, gerek blogosfer denen şu ortamı gerekse Türkiye internetini, sözüm ona bir kaç gruba ve adi çakal sürülerine bırakmayacağız.

Ülkemizin siyasi gündemi malum, internetteki özgür medya da bloglar olduğu için buna etki etmek isteyen, kolay yoldan sindirmek isteyen, bunu başaramayınca farklı yollara baş vuranlar elbette olacak, oluyor. Aynen günlük yaşamımızda karşılaştığımız, hayatı zorlaştıran insanlar gibi internette de fikir beyan etme alanlarımıza saldırlar, demokrasi-demokrasi diye çığırtkanlık yapıp fikir, düşünce özgürlüğünü savunduğu yalanı ile halkı uyutup öte yandan bunun tam tersini uygulayan, bu yönde baskı yapanlar mevcut. Tüm bunlara rağmen yıllardır rüştünü ispat etmiş bir blog olan, 2005 yılından bu yana Google Adsense programı ve diğer kullandığı uluslararası servislerle sorunsuz çalışan ve çalışmaya devam eden wolkanca.com var olmaya devam edecek. Bu, birilerinin “boş işler”, “ufak işler” diyenlerin yalnızca kendilerini kandırdıklarını, gerçeklerin ilim ve bilgiyi kullananın başarıyı söke söke alacağını gösterecek.

İnsanların, isim vermeden yazıyorum fakat benim gibi blogu ile sivrilmiş blogcu arkadaşların her zaman yaşayacağı bir şey karalama kampanyaları ve kıskançlıktır. Bu şekilde bu insanları sindirmek, onları vazgeçtirmek isterler. Bazen başarılı olurlar fakat benim gibi asi bir kayaya tosladıklarında eşekten düşmüşe dönerler.
Türk internetinde parmakla sayılacak kadar az olan, bağımsız, bağlantısız, özgür ve kurumsal hiç bir firma ile alakası olmayan bir kaç internet günlüğünden biri ve bu alanda Türkiye’nin en çok tıklanan blogu olan wolkanca.com bir iki günlük macera değildir, bu blogun yazarı ben yıllarını Türk blog camiasını gelişmesinde çalışarak geçirmişimdir, bir kaç yıl hiç bir gelir elde etmeden gönüllü olarak vaktimi vermişimdir ve bu zamanlar bunun meyvelerini toplama vakitleridir. Buna engel olmaya çalışanlar, çekemeyen hasta beyinlere de gereken cevapları her zaman olduğu gibi bilgi ve tecrübe ile en sert şekilde vermeye devam edeceğim.

Tüm bu durumlardan dolayı iki gündür blog okuma keyfinizin içine ettiğim için özür dilerim, yeni sunucu hayırlı uğurlu olsun.
Bu zamanlarda yanımda olan sevgili dostlara sonsuz şükran.