Kategoriler
Internet

WordPress.Com’u Adnan Oktar kapattırdı

Adnan_OktarBu gün Adnan Oktar’ın avukatı tarafından e-posta ile bana gönderilen basın açıklamasını sizinle paylaşıyorum.

Bilindiği üzere WordPress.Com T.C. Fatih 2.Asliye Hukuk Mahkemesi 2007/195 Nolu Kararı gereği bu siteye erişim engellenmişti ve milyonlarca Türk kullancı neden engellendiğini merak ediyordu işte merak edenlere WordPress.Com’un neden erişime engellendiğini açıklayan baasın açıklaması.

ADNAN OKTAR VEKİLİ AVUKAT KERİM KALKAN’dan WORDPRESS’İN YAYINLARININ DURDURULMASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyunca da bilindiği üzere, internet kullanıcılarına ücretsiz site (blog) açma imkanı veren -wordpress.com- isimli blog servisinin yayınlarının Türkiye’ye girişi mahkeme kararıyla engellenmiştir. Bu mahkeme kararı 17.8.2007 tarihinde uygulanmış ve böylece wordpress.com servisi ile bu servisten hizmet alan tüm alt-sitelerin yayınlarının Türkiye’ye girişi durdurulmuştur.

Bu yayın durdurma kararının nedeni, adı geçen blog servisinin yasadışı yayınlara sınırsızca imkan tanıması, bunların durdurulması yönündeki başvuruları dikkate almaması ve belli alt sitelerin durdurulmasına ilişkin olarak Türk Mahkemeleri tarafından verilen kararları da yok saymasıdır.


Adı geçen servisin sağladığı ücretsiz ve denetimsiz olanaklar kötü niyetli kişileri bu servise yönlendirmiş ve wordpress.com kısa sürede bölücü-yıkıcı ideolojilerin, kişisel husumetlerin, kanunsuz hedeflerin sesi ve yayın merkezi haline dönüşmüştür.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, herkes bağımsız Türk Mahkemelerinin kararlarına saygılı olmalıdır. Basın özgürlüğü, kişilere hakaret etme özgürlüğü demek değildir. Devletimizin temel değerlerine, Cumhuriyet ilkelerine, bütünlüğümüze ve birliğimize saldırma özgürlüğü hiç değildir. Herkes her konuda görüşünü açıklamakta ve savunmakta özgürdür ama bunu, eleştiri sınırları içinde kalarak, kamu düzenine zarar vermeden ve kişilik haklarına saygılı biçimde yapma yükümlülüğündedir. Bu sınırları aşanların Yargı tarafından engelleneceği tartışmasızdır.

Nitekim önce tarafımızca söz konusu hukuka aykırı yayınların durdurulması için YAKLAŞIK 17 KEZ adı geçen site yönetimine başvurulmuş, ancak site yönetimi bu yayınlar hakkında hiç bir tedbir almamıştır. (Bizim bu başvurularımızdan bir tanesini kendi sitelerindeki açıklamalarında yayınlamışlardır) Bunun üzerine tarafımızca SADECE MÜVEKKİLİMİZİN KİŞİLİK HAKLARINI İHLAL EDEN ALT SİTELERLE İLGİLİ OLARAK yapılan başvurular üzerine Türk Mahkemeleri WordPress altında yayın yapan illegal alt-sitelerin kapatılması için çok sayıda kararlar vermişlerdir. Bu kararlar söz konusu firmanın ABD’de bulunan merkezine ve Türkiye’deki temsilcisine de ulaştırılmış, bu kez Türk Mahkemelerinin kararlarına uyarak yasadışı yayınları durdurmaları istenmiştir. ANCAK, YAZILI VE SÖZLÜ TÜM BAŞVURULARA RAĞMEN ADI GEÇEN FİRMA VE TEMSİLCİLERİ BİZİM TALEPLERİMİZİ DE TÜRK MAHKEMELERİNİN KARARLARINI DA TANIMAMAKTA VE UYGULAMAMAKTA ISRARLA DİRENMİŞLERDİR.

Bunun üzerine adı geçen firmaya Türk Mahkemelerinin kararlarının uygulanmamasına asla göz yumulamayacağı, bu kabul edilemez halin sürmesi halinde kaçınılmaz olarak WordPress.com’un tüm yayınlarının Türkiye’ye girişinin engelleneceği hatırlatılmıştır. Bu son uyarının da dikkate alınmaması sonucu, mahkeme kararlarını uygulamayan WordPress.com’un tüm yayınlarının Türkiye’ye girişi yeni bir mahkeme kararıyla engellenmiştir.

Hiç kimsenin mahkeme kararlarını uygulamamak gibi bir ayrıcalığı olamaz.
Mahkeme kararları uygulanmak için vardır. Her devletin kendi yargı kurumlarının verdikleri kararların yerine getirilmesini sağlayacak önlemleri alma hakkı vardır.
Türk Yargı organları ve kamu kurumları da, Türk Mahkemelerinin kararlarını uygulamama konusunda direnen gerçek veya tüzel kişilerin yasadışı dirençlerini etkisiz hale getirecek önlemleri alma ve icra etme hakkına sahiplerdir. Devlet kurumlarının, kötü niyet sahiplerinin saldırılarına karşı Türk vatandaşlarını korumasız bırakmayacakları açıktır.

Bu nedenle, daha önceki mahkeme kararlarını uygulamayarak yasadışılığı yaptırımsız bırakan bir blog servisinin yayınlarının tamamen durdurulması doğru bir karardır, haklı bir karardır, örnek bir karardır.

Bu mahkeme kararından tüm blog servislerinin ve internet hizmet sağlayıcılarının almaları gereken dersler vardır. Blog servislerinin, özellikle ücretsiz hizmet verenlerin, kendi firmaları üzerinden yasadışı faaliyet yapan sitelere karşı dikkatli olmaları gerekir. Bu servislerin kendilerine ulaşan şikayetlere ve bilhassa mahkeme kararlarına karşı duyarsız kalmamaları gerekir. Bunun aksi bir tutum sergileyen servislerin WordPress’in karşılaştığı yaptırımla karşılaşmaları kaçınılmazdır.

Blog sahiplerinin de hizmet alacakları servisi seçerken itinalı ve dikkatli olmaları gerekir. Rasgele bir servisi değil, hukuka, insan haklarına, yargı kararlarına saygılı servisleri tercih etmelidirler. Böyle yaptıklarında kendi yayınlarının kesintisizce devam etmesini sağlamakla kalmayacaklar, blog servislerini de hukuka ve yasalara uygun davranmaya mecbur etmiş olacaklardır. Böylece hem haber alma özgürlüğü, hem de kişilik hakları korunmuş olacaktır.
Kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız
Adnan Oktar Vekili
Avukat Kerim Kalkan

bu, üzerine abuk sabuk şeyler yazılıyor diye kağıt satışını yasaklamak gibi bir şey.

ne kadar site kapatmalarına aşırı karşı olsamda çok fazla yanlış içerikli site içeriyordu. başta irticeyi faliyetlerde 2. olarakta mp3,vvarez gibi paylaşımlar için kullanılıyordu. gerek türk yasalarına gerek uluslararası yasalara göre birçok suçu vardı. tabii ki kötü oldu kapatılması çok mağdur duruma düşen insan oldu ama umarımki wordpress.com kendine çeki düzen verir ve geri yayın hayatına döner…

ikinci bir bildiri daha geldi;

av. kerim kalkan wrote:
sayın ilgili,

kamuoyunca da bilindiği üzere, internet kullanıcılarına ücretsiz blog açma imkanı veren wordpress.com isimli blog servisinin yayınlarının türkiye’ye girişi mahkeme kararıyla engellenmiştir. bu mahkeme kararı
17.8.2007 tarihinde uygulanmış ve böylece wordpress.com servisi ile bu servisten hizmet alan tüm alt-sitelerin yayınlarının türkiye’ye girişi durdurulmuştur. bu yayın durdurma kararının nedeni, adı geçen blog servisinin yasadışı yayınlara sınırsızca imkan tanıması, bunların durdurulması yönündeki başvuruları dikkate almaması ve belli alt sitelerin durdurulmasına ilişkin olarak türk mahkemeleri tarafından verilen kararları da yok saymasıdır.

adı geçen servisin sağladığı ücretsiz ve denetimsiz olanaklar kötü niyetli kişileri bu servise yönlendirmiş ve wordpress.com kısa sürede bölücü-yıkıcı ideolojilerin, kişisel husumetlerin, kanunsuz hedeflerin sesi ve yayın merkezi haline dönüşmüştür. öncelikle belirtmek gerekir ki, herkes bağımsız türk mahkemelerinin kararlarına saygılı olmalıdır.
basın özgürlüğü, kişilere hakaret etme özgürlüğü demek değildir.
devletimizin temel değerlerine, cumhuriyet ilkelerine, bütünlüğümüze ve birliğimize saldırma özgürlüğü hiç değildir. özgür ifade vardır ancak özgür hakaret ve karalama olamaz. herkes her konuda görüşünü açıklamakta ve savunmakta serbesttir ama bunu, eleştiri sınırları içinde kalarak, kamu düzenine zarar vermeden ve kişilik haklarına saygılı biçimde yapma yükümlülüğündedir. bu sınırları aşanların yargı tarafından engelleneceği tartışmasızdır.

nitekim önce tarafımızca söz konusu hukuka aykırı yayınların durdurulması için yaklaşık 17 kez adı geçen site yönetimine başvurulmuş, ancak site yönetimi bu yayınlar hakkında hiç bir tedbir almamıştır. bunun üzerine tarafımızca sadece müvekkilimizin kişilik haklarını ihlal eden alt sitelerle ilgili olarak yapılan başvurular üzerine türk mahkemeleri wordpress altında yayın yapan illegal alt-sitelerin kapatılması için çok sayıda kararlar vermişlerdir. bu kararlar söz konusu firmanın abd’de bulunan merkezine de ulaştırılmış, bu kez türk mahkemelerinin kararlarına uyarak yasadışı yayınları durdurmaları istenmiştir. ancak, yazılı ve sözlü tüm başvurulara razmen adı geçen firma ve temsilcileri bizim taleplerimizi de türk mahkemelerinin kararlarını da tanımamakta ve uygulamamakta ısrarla direnmişlerdir.

bunun üzerine adı geçen firmaya türk mahkemelerinin kararlarının uygulanmamasına asla göz yumulamayacağı, bu kabul edilemez halin sürmesi halinde kaçınılmaz olarak wordpress.com’un tüm yayınlarının türkiye’ye girişinin engelleneceği hatırlatılmıştır. bu son uyarının da dikkate alınmaması sonucu, mahkeme kararlarını uygulamayan wordpress.com’un tüm yayınlarının türkiye’ye girişi yeni bir mahkeme kararıyla engellenmiştir.

hiç kimsenin mahkeme kararlarını uygulamamak gibi bir ayrıcalığı olamaz.
mahkeme kararları uygulanmak için vardır. her devletin kendi yargı kurumlarının verdikleri kararların yerine getirilmesini sağlayacak önlemleri alma hakkı vardır.

türk yargı organları ve kamu kurumları da, türk mahkemelerinin kararlarını uygulamama konusunda direnen gerçek veya tüzel kişilerin yasadışı dirençlerini etkisiz hale getirecek önlemleri alma ve icra etme hakkına sahiplerdir. devlet kurumlarının, kötü niyet sahiplerinin saldırılarına karşı türk vatandaşlarını korumasız bırakmayacakları açıktır.

bu nedenle, daha önceki mahkeme kararlarını uygulamayarak yasadışılığı yaptırımsız bırakan bir blog servisinin yayınlarının tamamen durdurulması doğru bir karardır, haklı bir karardır, örnek bir karardır.

bu mahkeme kararından tüm blog servislerinin ve internet hizmet sağlayıcılarının almaları gereken dersler vardır. blog servislerinin, özellikle ücretsiz hizmet verenlerin, kendi firmaları üzerinden yasadışı faaliyet yapan sitelere karşı dikkatli olmaları gerekir. bu servislerin kendilerine ulaşan şikayetlere ve bilhassa mahkeme kararlarına karşı duyarsız kalmamaları gerekir. bunun aksi bir tutum sergileyen servislerin wordpress.com’un karşılaştığı yaptırımla karşılaşmaları kaçınılmazdır.

blog sahiplerinin de hizmet alacakları servisi seçerken itinalı ve dikkatli olmaları gerekir. rasgele bir servisi değil, hukuka, insan haklarına, yargı kararlarına saygılı servisleri tercih etmelidirler. böyle yaptıklarında kendi yayınlarının kesintisizce devam etmesini sağlamakla kalmayacaklar, blog servislerini de hukuka ve yasalara uygun davranmaya mecbur etmiş olacaklardır. böylece hem haber alma özgürlüğü, hem de kişilik hakları korunmuş olacaktır.

eğer birisi sizin hakkınızda hakaret ve karalama kampanyası başlatsa, siz ne yapardınız? eğer herkes başkaları için benzer kampanyalar başlatsa, bloglar nasıl olurdu?

kamuoyunun bilgilerine saygıyla sunarız

adnan oktar vekilleri

avukat kerim kalkan stj. avukat ceyhun gökdoğan(istanbul barosu sicil no:
27405)

adres: darülaceze caddesi, bilaş iş merkezi, a blok, d:5, okmeydanı şişli istanbul

telefon: 0-212-220 31 20

faks: 0-212-220 74 21

elektronik posta: rotahukuk@rotahukuk.com

cgokdogan@istanbulbarosu.org.tr

abi söz konusu siteye google nin link verdiğine eminim….

ne olur bizi türk vatandaşı olduğumuza utandırmayın…
gidecek yerimizde yok naapsak?

zaetn böyle bir şey ancak türkiyede olur adamlar real' hayatı bıraktılar sanal hayata el attılar helal olsun yazıkk

kardeşim siz de alın 6 dolara bir domain yıllık 20 ytl ye de host kendi sitenizi kurun

wordpress deki blogunuzu özel bir alan adına yönlendirmeniz mümkün yani hosting e de gerenk yok.

ya ben blogger de yapamadım o dediğini isimtescil.net den aldım domaini bir türlü olmadı

bir arkadaş hala wp ye erişilemiyor demiş bu iş o kadar kolayki insanlar neden yapamıyor anlamadım

arkadaşlar ağ bağlantılarımdan bağlantıları görünle deyin açılan bağlantıya sağ tıklayıp en altta özelliklere tıklıyoruz sonra da açılan yerden gene en alttakine tek tık atıp özellikler deyip otomatik olan dns ayarını 4.2.2.1 yapmak olay bu kadar kolay yani dns ayarınızı otmatikden 4.2.2.1 olarak deiştirmek hepsi bu

bunu isimtescilet.net deki arkadaşlarla konuşursan halledeceklerdir.

kapatilmasi hic hos olmadi elbette ama benim aklima takilan, wordpress.com'un turkiye'deki temsilcilerinden 17 kez yollanan mesaja bir yanit verilmemis olmasi. ve bu bilgiyi daha onceden wordpress.com kullanicilariyla "uyari niteliginde" de olsa paylasmamis olmalari…

yaw yahya hatun pardon harun işte o deli raporu olan türk hastanelerinin deli raporu verdiği adam kişilik haklarım var diyo ve internette birçük siteyi kapatıyor…

siz yok blooger yok host abi konu bumu 😀

bir arkadaşımız google bile link veriyor o sitelere, bizim mahkemelerimiz nasıl kapatır gibisinden bir şey demiş;
mahkeme kararlarımıza google kararlarından daha az önem veren bir güruh.. üzücü..
ne olursa olsun bu ülkenin vatandaşı olan her birey türk hukuku'nun yüce kararlarına saygı duymak ve onlara uymak zorundadır.. farkında değiliz ve 'lakırtı'dan ibaretiz.. bu daha da üzücü..

iyiki kapanmış türkiyede erişimi engellenmesi gereken o kadar çok site var ki. yabancı kaynaklı siteler wordpress.com myspace.com youtube.com gibi siteler örf ve adetlerimize aykırıdır.

aslında beni anlayamıyacak veya internete girmeyi bie haketmiyen son iki yoruma cevap vermemem gerekir ama….

1.mahkeme kararına değil kararın uygulanış şeklini tartışıyoruz benim orda bir blogum vardı benim haklarımda yeniliyor benim ücretsiz wordpress hizmetinden yararlanma hakkımda yeniliyor bundan dolayı bu kararın uygulanış şekline karşı çıkıyoruzz…

2.hala bizim örf ve adretlerimiz diyen ey geri kalmış zihniyet bizim örf ve adetlerimiz yerinde bizim o örf ve adetlerimiz gösteriş iiçiin değil bazı şeykerin bizim için olan sınırları için var ama bizim için bu örf ve adetler seniin örfün adetin başkasının örf ve adetinden farklı diye o sityeyi kapatamassın buda kull hakkı olmuyormu senin örfün adetine sen uyacan uymassan senin sorunun ….

ve o youtube mmay sipeys ne bilim wordpress blogger gibi sitelere kazayla bile olsa(google de bişey ararken 50% den büyük bir ihtimalle o sitelerden birine gidicen) girerseniz da? olun emi da?!!!…

halen şunu anlamıyorum
madem yasadışı bişey var yayın yapana neden yaptırım
uygulanmazda yayını izleyen uygulanır böyle saçmalık olur mu?
bu site kapatma değildir kafayı kuma gömmektir.
yaptırım gücünün olmadığını acizliğini kabul etmektir

bu tip uygulamalar memleketi komik duruma düşürmekten öteye gitmiyor, gücün varsa wordpresin tüm dünyaya yayınını kapa, bu şeye benziyor adam size küfür ediyor sizde kulağınızı kapatıyorsunuz ve bunuda ona ceza vermek olarak gösteriyorsunuz.

aynı şekilde blogger.com da yüzlerce binlerce site var yarın biri mahkemeye verse onuda yasaklasınlar dimi?

wordpressden ekmek yiyenlerin zararını kim karşılayacak?
çeşitli yollarla wordpress e girenler suçmu işlemiş oluyor?
10 kafadar bir araya gelip blogcu.com vb servislere yasadışı yazılar doldursa nolacak? komple internetin fişini mi çekeceğiz?

böyle şeyler ancak türkiye de olur demiş bazıları. evet ; internet gibi bir nimeti üretkenlik yerine, ne kadar pislik varsa doldurma işi de ancak türkiye de oluyor. ama yine de seviyoruz memleketimizi, yeni yerler aramıyoruz bazıları gibi….

haklılık payı var fakat bir kişi uygun olmayan blogları belirleyip engelleyebilirdi. tüm hepsine erişimi kapatması yanlış olmuş.

yakında adnan bey googleda kapatır aramalarda ona hakkeretli siteler cıkıyo diye 😆 😆 😈 deli etti zaten beni acıcam bir site düz gidicem hadi neyse 👿 😀

daha once youtubede yasaklanmisti ve herkes cok guzel olmustu demisti?

sımdide oyle birsey olmus ama, bu kez kotu olmus diyorlar.

geçenlerde de benim siteme bir uyarı maili geldi, adnan hoca baksana, sitemi kapatsana başlıklı yazıdan dolayı kişilik haklarını ihlal etmişim, peyyyyy….

aman deyim adını anmayın… selam verenin bloguna, sitesine erişim engelleniyor… hakkında yorum yapmayın, adını zikretmeyin, onun hakkında konuşmayın, yazmayın… aman deyim… benim bloguma erişim hala açılmadı… aynı şekilde bende kapatma kararlarını eleştiren bir yazı yazmıştım, o bile kabahat oldu… allah' a yakın, bana uzak olsunlar… farkındaysanız adını kullanmaya korkar oldum 🙂

bu adam iyi ünlü oldu ya hu.. ek$i de onun gazabına ara ara uğruyor. aslında onun mu yoksa tc hukukunun mu? ((: