Kategoriler
Konuk Yazar

Etkili blog yazarlığı 2

Etkili blog yazarlığı konusunda yaptığım araştırmalar sonucunda 2 parça halinde başka konularında gündeme geleceğini düşünerek yazmaya devam etme kararı aldım. Bugünkü konum ilk yazımın devamı niteliğinde olacak.

blogger

Yazımıza geçersek bugün sizlere şu bilgileri vermeye çalışacağım.

 1. Konunuzu sınırlayın
  Ana konunuzu sıkı tutun. Konudan konuya atlamayın. Planlarınızı uzun vadede düşünerek hayata geçirin. Yazınızda kabataslak ve kısa zamana yaymak utandırıcı olabilir. Bunlara dikkat edilmesi gereklidir.
 2. Düşüncelerinizi zincirleme düzeni
  Kimi konular zincirleme bir yapıya sahiptir. Devlet yönetiminin kademe kademe açıklanmasını gibi. Bunlara özen gösterin.
 3. Amaçlarınızı birer birer sıralayın
  Yazının okuyucuların akıllarında düzen içinde tutulmasının en yalın yollarından biri, planlı bir biçimde sürdürmektir.
 4. Alıştığınızla alışamadıklarınızı karşılaştırın
  Zaman zaman ne demek istediğimizi belirtmek için çabalar dururuz. Ne yapabilirim sorusunu okuyucularınızın kavradığı şeylerle karşılaştırın.
 5. Görsel yardımcılar kullanın
  Bir Japon Atasözünde "Bir kez görmek yüz kez sözünü duymaktan iyidir" denmiş. Blog yazarken, mutlaka yanında görseller kullanmaya özen gösterin. Bu hem okuyucunun hoşuna gidecektir, hem de sayfalarınızın dizinlere eklenmesine yardımcı olacaktır. Kısacası ekstra olarak hit getirebilir.
 6. Güveninizi okuyuculara yanaşarak kazanın
  Yazdıklarınızın amacını bilin. Başkalarını inandırmaktan önce kendimiz inanmış olmamız gerekir.
 7. Olumlu yanıtlar alacak yazılar yazın
  Birinci yazımdaki uygulamaları yaptıktan sonra insanlarda olumlu etki bıraktıysanız yani olumlu cümle olan 'Evet'i akıllara kazıdıysanız işlerin iyiye gittiğini bilin. Aldığınız olumlu yanıtlar sizi başarıya götürür. İnsanın doğasında olan bir şey. Gaza gelmek gibi bir şey. Becerikli bir blog yazarı okuyucularından başlangıçta bir kaç olumlu yanıt almıştır. Böylece okuyucuların okuyucuların psikolojisine göre hareket eder ve tutulur.
 8. Duygularınızla yazın
  Duygular soğuk düşüncelerden çok daha güçlüdürler. Okuyucularınız yazdıklarınızın dan keyif alsın.
 9. Okurunuza saygı gösterin
  Hepimiz biliyoruz ki İnsan kişiliği sevgi ve saygıya dayanır. Her insan, içinde değerli, önemli, saygın olma duygusu taşır. Onun için okurlarınıza göstereceğiniz saygı, size pozitif etken olarak geri döner.
 10. Blog yazarlığında dostluğa önem verin
  Blog yazarlarını karşınıza alacağınıza yanınıza alarak onların güvenini ve dostluğunu kazanın. Bunu yapmak içinde doğruluk ve dürüstlük ilkesinden taviz vermeden yapın. Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar.

Bu akşamlıkta bu kadar diyorum. Yazı dizisinin 3'ncü serisini de kaleme almayı planlıyorum. Ama işlerimin yoğunluğundan yazabilir miyim bilmiyorum. En kısa sürede görüşmek dileğiyle.
Saygı ve sevgilerimle.
Suat

WOLKANCA

Konuk Yazar

Wolkanca sitesine Konuk Yazar olan, dışarıdan kendi yazılarını ekleyen bir kişi.