Kategoriler
Tech

2 günlük Cloudflare kesintisi 2 Kasım 2023 Perşembe saat 11:43’den 4 Kasım 04:25’e kadar süren büyük Cloudflare kesintisi hakkında.

2 Kasım 2023 Perşembe günü 2 gün süren bir kesinti yaşayan, alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri hatta en büyüğü olan Cloudflare’ın kesinti hakkında açıklamaları ve detaylar.

Kategoriler
SEO

Web sitesi hızı arama motoru optimizasyonunu (SEO) nasıl artırır? Bir web sitesinin hızı ve performansı optimize etmek, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlamanın önemli bir parçasıdır.

Bir web sitesinin yüklenmesi uzun sürüyorsa, bunun kullanıcı deneyimi, site trafiği ve SEO üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Performans için optimize edilmiş web sitelerinin yavaş web sitelerine göre avantajı vardır.

Kategoriler
Tech

Microsoft Edge yerleşik VPN ekledi Microsoft Edge tarayıcısına yerleşik ücretsiz bir VPN hizmeti ekledi.

Microsoft Edge tarayıcısına Opera’da olduğu gibi yerleşik ücretsiz bir VPN hizmeti ekledi, şu an için herkese açık olmayan bu yenilik yakında herkese açık olacak. VPN hizmetini Cloudflare ile ortak verecek ve bu çok hızlı olacak.

Kategoriler
Kodlama

Cloudflare Cache Rules Cloudflare Cache Rules hakkında ve kullanımı.

Cloudflare, Cache Rules isimli yeniş beta seçeneğini sundu. Bu araçla çeşitli parametrelere göre isteklerin önbelleğe alınıp alınmayacağı ve cache ile ilgili diğer seçeneklerin belirlenmesi sağlanıyor.

Kategoriler
Kodlama

Cloudflare toplu yönlendirmeler / Bulk Redirects Cloudflare Bulk Redirects ve redirect lists kullanmak hakkında.

Daha önce “Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak” başlığı ile ücretsiz Cloudflare planlarında 5 adet limiti olan ve regex kullanılabilen yönlendirmelerden bahsetmiştim. Şimdi burada da yine ücretsiz Cloudflare hesaplarında toplu ve regex kullanılamayan manuel toplu yönlendirmelerden(Bulk Redirects) bahsedeceğim, bu özellik beta olarak sunulduğu için şu an tüm hesaplarda var olmayabilir ancak site hızı, sunucu yükün düşürülmesi yönünde önemli bir kolaylık sağladığını söylemeliyim.

Kategoriler
Kodlama

Cloudflare ile DigitalOcean ASN engellemek DigitalOcean ASN engeleyip sunucu yükünüzü minimuma düşürebilirsiniz.

Özellikle WordPress gibi CMS’lerin düzenli yapısına göre ayarlanıp, programatik olarak taramak veya açıkları bulmak üzere saldırılar gerçekleştirmek gibi şekillerde sorgular göndermek için herhangi bir dil ile bot/crawler yazmak yada yazılmışını alıp kullanmak inanılmaz basit bir şey, evde hayatımda gördüğüm en tembel hayvan olan kedim bile bunu yapabilir.

Kategoriler
Kodlama

Kullanıcının IP adresini almak (JavaScript) Yalnızca JavaScript (ve bir CloudFlare API) kullanarak kullanıcının IP adresini, ülkesini vs. bilgilerini almak.

CloudFlare API kullarak JavaScript ile sayfayı açan kullanıcın bilgilerini kolayca alabiliriz, CloudFlare API’nin güvenirliği ve bazı ek bilgileri içermesi yüzünden kullandım.

Kategoriler
WordPress

Cloudflare ile WordPress güvenliği Cloudflare Firewall ile WordPress sitenizi korumaya alın.

Bazılarınızın bildiği gibi bazı markaları çok seviyorum; Google, Apple, Xiaomi, WordPress vs. Bu sevilen marka veya hizmetlere kesinlikle Cloudflare da dahil olmalı çünkü ücretsiz olarak o kadar kaliteli ve geniş bir hizmet veriyor ki gerçekten sloganlarında olduğu gibi “At Cloudflare, we have our eyes set on an ambitious goal — to help build a better Internet.” yönünde çalışıyorlar.

Kategoriler
Tech

Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak Cloudflare ile sitenizin tamamını veya bir kısmını yönlendirmek.

Cloudflare Page Rules aslında sadece yönlendirme değil sayfa bazında ilgili sayfaya veya regex ile seçeceğiniz sURL’lere birçok işlem yapılabilen bir hizmet.

Burada sitenizde herhangi bir değişiklik ve işlem yapmadan isterseniz komple isterseniz sadece bir bölümünü başka bir URL’e yönlendirmeyi gösterceğim.

Kategoriler
Tech

Cloudflare ile HSTS Cloudflare kullanan siteler için HSTS aktif etmek, neden ve nasıl?

HSTS hakkında daha önce de bahsetmiştim, SSL siteler için ekstra güvenlik. Goolgle SEO için de bir faktör olduğunu göz önünde bulundurmak gerek.

Burada Cloudflare kullanan siteler için HSTS etkinleştirmeyi göstereceğim.

Kategoriler
Tech

Cloudflare WARP VPN Cloudflare, macOS ve Windows için WARP / 1.1.1.1 VPN’in beta sürümünü yayınladı.

Cloudflare web’de daha hızlı ve güvenli gezinmeyi sağlamak amacıyla 2019 Eylül’de çıkardığı VPN hizmetini mobil cihazlardan sonra şimdi de Beta olarak Windows ve macOS için çıkardı. İsmi WARP. Şimdilik Plus özelliğinin çalışmadığı Cloudflare WARP VPN’i şu adresten indirip ücretsiz deneyebilirsiniz.