Kategoriler
Tech

Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak

Cloudflare ile sitenizin tamamını veya bir kısmını yönlendirmek.

Cloudflare Page Rules aslında sadece yönlendirme değil sayfa bazında ilgili sayfaya veya regex ile seçeceğiniz sURL’lere birçok işlem yapılabilen bir hizmet.

Burada sitenizde herhangi bir değişiklik ve işlem yapmadan isterseniz komple isterseniz sadece bir bölümünü başka bir URL’e yönlendirmeyi gösterceğim.

Öncelikle su soruyu cevaplayayım; neden Cloudflare Page Rules kullanıyoruz? Cevap aslında çok basit, çünkü çok hızlı ve güvenli, bu işi siteniz üzerinden yaparsanız yanıt süresi Cloudflare göre daha uzun olacaktır test edebilirsiniz. Ayrıca bedava ve eğer aktif olarak kullanmadığınız alan adlarınız varsa bu yöntemle ücretsiz hosting gerekmeksizin başka bir yere yönlendiriyor olursununuz.

Page Rules ayarlarına girin açılan sayfada “Create Page Rule” butonuna tıklayın ve açılan ekranda örneğin aşağıda görünen ekran görüntüsündeki gibi girin.

Page Rules | Cloudflare
Page Rules | Cloudflare

Birçok ayarı ve kullanım yöntemi var biz burada sadece “Forwarding URL” seçeneğini kullandık. Bu işlemde düzenli ifadeler yani Regex kullanılabilmektedir, eğer *.volkanyilmaz.com.tr yaparsanız herhangibirsubdomain.volkanyilmaz.com.tr adresleri de belirleyeceğiniz adrese yeniden yönlendirir, ayrıca 301 kalıcı ve 302 geçici yönlendirme seçeneği de var.

Page Rules’in diğer tüm ayarlarından da bir sonraki blog yazısında topluca bahsedeceğim, özellikle sayfa bazında SSL’i Off yapabilmek veya bazı diğer özellikleri de kapatabilmek çok güzel, bu sitenin sadece belirlenen yerlerini SSL diğer yerlerinizi SSL yapmamak için harika.

Must Use Page Rules on Your Domain

Bu servis hakkında daha fazla bilgi ve doküman için: https://support.cloudflare.com/hc/en-us/articles/218411427-Understanding-and-Configuring-Cloudflare-Page-Rules-Page-Rules-Tutorial-

Ayrıca WordPress kullanıcısı iseniz WordPress güvenlik ve performans [2021] konusu hoşunuza gidebilir.