Kategoriler
Tech

2 günlük Cloudflare kesintisi

2 Kasım 2023 Perşembe saat 11:43’den 4 Kasım 04:25’e kadar süren büyük Cloudflare kesintisi hakkında.

2 Kasım 2023 Perşembe günü 2 gün süren bir kesinti yaşayan, alanında dünyanın en büyük şirketlerinden biri hatta en büyüğü olan Cloudflare’ın kesinti hakkında açıklamaları ve detaylar.

Cloudflare gibi büyük hizmetlerin kesintisi dünyada hizmet veren irili ufaklı binlerce online olan siteyi ve uygulamayı etkiler, bu sadece web sitelerinin çalışmaması gibi düşünülmemeli zira bu servisler öyle kritik api ve entegrasyonları barındırmaktadır ki kesintinin çapına göre bu koca bir web kaosuna dönüşebilir.

Bu yüzden önemli bir tecrübe olduğunu düşündüğüm için paylaşmak istedim.

Cloudflare’ın blogunda CEO Matthew Prince’ın da yazdığı gibi aslında bu Cloudflare kesintisinin kritik ve en büyük etki yaratan tarafı elektriklerin kesintisinden sonra devre dışı kalan hizmetlerin yeniden aktif olmasının çok uzun sürmesi, elektrik kesintisi her ne kadar kısa sürse de önemli web servislerinin yeniden aktif olması gerçekten bu ölçekteki bir şirket için büyük sorun, öyle karmaşık, algoritmik bağımlılıkları vardır ki yazılımla ilgilenen biri bunu çok daha kolay hayal edebilir, milyonlarca müşteriniz olduğunu düşünün aynı anda servislerin aktif olması belki günlerce sürebilir.

Öte yandan bana göre enerji konusu bu tür global web hizmeti veren şirketler için çok önemli bir nokta, kesinti yaşanmaması adına elbette birçok önlemleri var ancak yine de ölçek çok büyük olduğu için yetersiz kalabiliyorlar ve ben Cloudflare yöneticisi olsam enerji işine düşünmeden girerim, belki enerji şirketine ortak bile olabilirim çünkü ihtiyacım var, başta yenilenebilir enerji olmak üzer bu iş nükleere kadar gider 🙂

CEO bu kesintiyi üstlenmiş ve gerçekten üzerine düşmüş, hatta özür dilemekle kalmamış utancını bile belirtmiş, Matthew Prince’ı iyi ve ahlaklı bir yönetici olduğu için tebrik ederim zira bizim şirketler komple kişisel verilerimizi çaldırsa da hiç umurlarında olmuyor daha birçok yazmayacağım şeylerle inanılmaz derecede pişkin ve ahlaksız bizdekiler tek dertleri şirket kazancı.

“Öncelikle bunun asla olmaması gerekirdi. Temel veri merkezi sağlayıcılarımızdan biri felaketle sonuçlansa bile böyle bir kesintiyi durdurması gereken yüksek kullanılabilirliğe sahip sistemlerimiz olduğuna inanıyorduk. Birçok sistem tasarlandığı gibi çevrimiçi kalsa da bazı kritik sistemlerde, onları kullanılamaz hale getiren bariz olmayan bağımlılıklar vardı. Bu olaydan, müşterilerimize ve ekibimize yaşattığımız durumdan dolayı üzgünüm ve utanıyorum.”

Matthew Prince – Post Mortem on Cloudflare Control Plane and Analytics Outage
Beginning on Thursday, November 2, 2023 at 11:43 UTC Cloudflare’s control plane and analytics services experienced an outage. Here are the details

Ben projelerin çoğunda Cloudflare kullandığım için konuyu takip ettim ve bu kesintide gördüğüm kadarıyla, dedikleri gibi Cloudflare paneli 1 günden fazla çalışmadı ama tabii detaylarda birçok başka benim karşılaşmadığım şeyler de varmış.

Sektördeki insanlar olarak bu olaydan hepimizin çıkaracağı dersler mevcut, konu hakkında daha fazla detaya ilgili blog yazısından ulaşabilirsiniz: blog.cloudflare.com/post-mortem-on-cloudflare-control-plane-and-analytics-outage/