Kategoriler
SEO

Web sitesi hızı arama motoru optimizasyonunu (SEO) nasıl artırır? Bir web sitesinin hızı ve performansı optimize etmek, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda görünmesini sağlamanın önemli bir parçasıdır.

Bir web sitesinin yüklenmesi uzun sürüyorsa, bunun kullanıcı deneyimi, site trafiği ve SEO üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Performans için optimize edilmiş web sitelerinin yavaş web sitelerine göre avantajı vardır.

Kategoriler
WordPress

Jetpack Photon devre dışı bırakmak WordPress eklentisi Jetpack’de Photon fonksiyonunu sayfaya veya görsel URL’e göre devre dışı bırakmak.

WordPress’in resmi eklentisi olan ve içerisinde oldukça iyi özellikleri barındıran Jetpack eklentisinde Photon(Site hızlandırıcı) yani resimler için CDN özelliğini sitede komple devre dışı bırakmak için eklentinin ayarlarından yapılabiliyor, ancak sayfaya veya resim adresine göre devre dışı bırakmak için aşağıdaki verdiğim örnekteki kodları kullanabilirsiniz.

Kategoriler
Kodlama

Cloudflare Cache Rules Cloudflare Cache Rules hakkında ve kullanımı.

Cloudflare, Cache Rules isimli yeniş beta seçeneğini sundu. Bu araçla çeşitli parametrelere göre isteklerin önbelleğe alınıp alınmayacağı ve cache ile ilgili diğer seçeneklerin belirlenmesi sağlanıyor.

Kategoriler
Kodlama

Cloudflare toplu yönlendirmeler / Bulk Redirects Cloudflare Bulk Redirects ve redirect lists kullanmak hakkında.

Daha önce “Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak” başlığı ile ücretsiz Cloudflare planlarında 5 adet limiti olan ve regex kullanılabilen yönlendirmelerden bahsetmiştim. Şimdi burada da yine ücretsiz Cloudflare hesaplarında toplu ve regex kullanılamayan manuel toplu yönlendirmelerden(Bulk Redirects) bahsedeceğim, bu özellik beta olarak sunulduğu için şu an tüm hesaplarda var olmayabilir ancak site hızı, sunucu yükün düşürülmesi yönünde önemli bir kolaylık sağladığını söylemeliyim.

Kategoriler
SEO

Lighthouse 9.0 çıktı Google’ın Lighthouse aracının 9.0 sürümü çıktı. Yeni neler var?

Lighthouse 9.0’daki Yenilikler

Lighthouse 9.0 sürümündeki yenilikler.

Chrome Developers sitesinde Lighthouse aracını güncellendiğine dair bilgi yayınlandı.

Kategoriler
WordPress

WordPress wp_resource_hints() fonksiyonu Site açılış hızında etkili olan "dns-prefetch ve preconnect direktiflerini WordPress wp_resource_hints() fonksiyonu ile kullanmak.

Modern tarayıcılar için artık web sitelerinde dns-prefetch ve preconnect kullanabiliyoruz, bunlar site hızına etki eden direktifler. WordPress 4.6 versiyonu ile birlikte kullanılmaya başlayan wp_resource_hints() fonksiyonu dns-prefetch ve preconnect işlerini tema ve eklentilerin kullandığı dış kaynaklara göre otomatik olarak site içerisine eklemekle bilikte aşağıda vereceğim örnek kodda göreceğiniz gibi kendinize özel düzenlemeler de yapabilmektesiniz.

Kategoriler
Tech

Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak Cloudflare ile sitenizin tamamını veya bir kısmını yönlendirmek.

Cloudflare Page Rules aslında sadece yönlendirme değil sayfa bazında ilgili sayfaya veya regex ile seçeceğiniz sURL’lere birçok işlem yapılabilen bir hizmet.

Burada sitenizde herhangi bir değişiklik ve işlem yapmadan isterseniz komple isterseniz sadece bir bölümünü başka bir URL’e yönlendirmeyi gösterceğim.

Kategoriler
WordPress

WordPress güvenlik ve performans (2021) WordPress güvenlik, performans ve fazlası. Bu ipuçlarının hepsi şahsım tarafından test edilmiş ve onaylanmıştır.

Bir önceki yazımda WordPress login güvenliği başlığında güvenlik ipucu paylaşmıştım. Burada da yine birkaç farklı güvenlik ve performans ipucu paylaşacağım.

Kategoriler
WordPress

WordPress HTML Compression Minify (eklentisiz) WordPress sitenizin görüntülenen sayfalarını daha düşük boyutta ve daha hızlı açılmasını sağlamak için herhangi bir eklenti kullanmadan bu fonksiyonu kullanabilirsiniz.

WordPress sitenizin HTML olarak görüntülenen sayfalarını herhangi bir eklenti kullanmadan sıkıştırmak ve daha hızlı ve daha az dosya boyutuyla yüklenmesini istiyorsanız bu paylaşacağım kodu sitenizde kullanabilirsiniz.

Kategoriler
SEO

Google temel sıralama faktörleri (2021) Google Mayıs 2021’de temel SEO faktörlerinin başında "kullanıcı deneyimi(hız, mobil uyum, güvenilirlik...)" olacağını duyurdu.

Google; Mayıs 2021’de arama sonuçlarında sıralama faktörlerinde sayfa hızı, kullanıcı deneyimi, mobil uyumluluk, HTTPS, güvenlik gibi değerleri “page experience” başlığı altında toplayarak temel sıralama faktörü alacağını duyurdu. SEO için 2021 Mayıs sonrası en önemli faktöreler özetle; sayfanın hızı, kullanılabilirliği, HTTPS ve ayrıca içerdiği reklamlar olacağını söyleyebiliriz.