Kategoriler
SEO

Kısa vs Uzun URL SEO farkı nedir? Google için yapılan SEO çalışmalarında kısa URL’ler oluşturmak avantaj veya dezavantaj sağlıyor mu?

Google için SEO noktasında URL’in kısa veya uzun olmasının bir etkisi var mı diye sorulduğunda cevap bana göre de hayır ve John Mueller bunu gelen bir soruya cevap verdiği bir videoda açıkladı.

Kategoriler
Kodlama

JavaScript ile URL kontrolü JavaScript ile URL ve email kontrolü yapmak için fonksiyonlar.

JavaScript ile bir dizinin(string) URL olup olmadığını kontrol etmek için aşağıdaki fonksiyonlar kullanılabilir.

Kategoriler
Kodlama

Türkçe Slugify URL PHP ve JavaScript ile metinleri uygun URL formatına çevirmek için fonksiyonlar.

Normalde bir URL’in içerdiği non-latin ve geçersiz karakterleri WordPress’in remove_accents() fonksiyonu ile temizleyebilirsiniz, ve URL şekline çevirebilirsiniz fakat WordPress dışında kullanılabilecek basit bir hem PHP hem de JavaScript fonksiyonu da burada paylaşıp kaydetmiş olayım.

Kategoriler
WordPress

WordPress kalıcı bağlantılarda kategori ön ek dizini nasıl kaldırılır WordPress normal post kategorilerinde ve custom post kategorilerinde ön ek dizini kaldırmak mümkün.

WordPress’de varsayılan olarak kategori adresleri /kategori/kategori-ismi/ şekline oluyor, yönetim panelinden “kategori” dizin ismini istediğiniz gibi değiştirme imkanınız var. Peki bunu tamamen kaldırıp /kategori-ismi/ olarak nasıl yaparız?

Kategoriler
Tech

Webde işinize yarayacak 10 gizli URL Webde bazı URL’leri kolay erişmek için favorilerinize ekliyorsunuzdur, bu paylaştığım URL’leri de favorilerinize eklemek isteyeceksiniz.

Muhtemelen kolay erişim için favori sitelerinize yer işareti koymaya alışkınsınız, ancak web, sosyal ağlarınızdan e-posta kutunuza aşina olduğunuz en iyi etki alanlarından çok daha derine iner, elinizin altında doğru URL’ye sahip olmak, atlamanızı sağlayabilir ihtiyaç duyduğunuz sayfanın, özelliğin, ayarın veya aramanın içine.

İşte en yararlı olanlardan 10’u.