Kategoriler
Kodlama

Cloudflare toplu yönlendirmeler / Bulk Redirects

Cloudflare Bulk Redirects ve redirect lists kullanmak hakkında.

Daha önce “Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak” başlığı ile ücretsiz Cloudflare planlarında 5 adet limiti olan ve regex kullanılabilen yönlendirmelerden bahsetmiştim. Şimdi burada da yine ücretsiz Cloudflare hesaplarında toplu ve regex kullanılamayan manuel toplu yönlendirmelerden(Bulk Redirects) bahsedeceğim, bu özellik beta olarak sunulduğu için şu an tüm hesaplarda var olmayabilir ancak site hızı, sunucu yükün düşürülmesi yönünde önemli bir kolaylık sağladığını söylemeliyim.

Nasıl?

Bulk Redirects menüsüne girdiğinizde yönlendirmeleri yapacağınız bir listeniz olması gerektiğini anlayacaksınız, bunun için /configurations/lists menüsünden bir “redirect lists” oluşturmanız gerekir, bu listede ücretsiz hesaplar için 20 hakkınız var ve her liste elemanında yönlenecek adres ile yönlenmesini istediğiniz adresi tam URL olarak göstermeniz yeterli.

Ardından /bulk-redirects Bulk Redirects menüsüne gidip oradan listenizi gösterip yönlendirmelerin çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Neden

Bildiğiniz gibi yönlendirmeler SEO için önemli. Bunun yani Cloudflare Bulk Redirect faydası yazımın başında da dediğim gibi sunucunuza binecek yükleri engelleyeceği için faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat sadece bu değil. Bulk Redirects subdomain(alt alan adları) yönlendirmelerini de yapabildiği için daha önce kullandığınız ama şu an kullanmadığınız subdomainleri yönlendirme imkanı sunar, sunucunuzda subdomain var olması gerekmez. Aşağıda eklediğim ekran görüntüleri de anlamak için faydalı olacaktır.

bulk redirects
1
cloudflare bulk redirects
2
cloudflare redirect list
3
cloudflare redirect list
4

Daha fazla bilgi dokümantasyon: https://developers.cloudflare.com/rules/bulk-redirects/

İyi yönlendirmeler 🙋🏻‍♂️

Cloudflare ile sayfa yönlendirmeleri kullanmak: Cloudflare ile sitenizin tamamını veya bir kısmını yönlendirmek.
Regex hakkında: Sevenleri, sevmeyenleri, öğrenmek için Regex(Regular Expressions/Düzenli İfadeler) hakkında her şey.